9618b98e-0f72-4d39-be3f-c584415815eb

IoT Ağlarını Diğer Ağlardan Ayıran Özellikler Nelerdir?

IoT Ağlarını Diğer İnternet Ağlarından Ayıran Özellikler

IoT Ağlarını Diğer Ağlardan Ayıran Özellikler Nelerdir?

Nesnelerin İnterneti, yani IoT ağlarını herhangi bir ağdan neyin farklı yaptığını söylemeden önce, IoT nedir sorusunu ve  IoT’yi, yani nesnelerin internetini benzersiz yapanın ne olduğuna değinmek gerekir.

IoT Nedir?

Nesnelerin İnterneti’nin (Internet of Things) kısaltması olan IoT, birbiriyle internet üzerinden bağımsız ve otomatik bağlantı kurabilen bir grup cihazın topladıkları veriyi paylaşması ve analiz etmesini ifade eder. Amacı insan ve kurumların sistem ve süreçleri nerede iyileştirebilecekleri hakkında daha bütüncül bilgiye sahip olmalarıdır. Böylece verimlilik, elde edilen kâr veya çevreye uyum artırılabilir, maliyetler düşürülebilir. Daha kısa ifade etmek gerekirse IoT, birbirine ve internete bağlı olan, birbirinden farklı bir cihaz grubudur. 

IoT makinelerini alışılmış “akıllı” ağ bağlantılı cihazlardan (örneğin telefon, tablet veya bilgisayarlar) ayıran özelliklerin başında, daha önce iletişim kurma özelliği olmayan araçlardan geliştirilmiş olmaları gelir. Öncelikli olarak spesifik, başka bir araç için tasarlanmışlardır, otomatlar veya çamaşır makineleri gibi. Bu makinelere tasarlanırken hedeflenen görevleri dışında bir görev biçilmemiştir.

Günümüzde IoT makineleri sensörler, diğer makineler ve bulut platformlarıyla iletişimi etkinleştirmek için ağlardan faydalanabilirler, önemli veriyi merkeze ileterek gerekli optimizasyon eylemlerinin önünü açarlar.

Örneğin bir otomat, düzenli bakım zamanı gelene kadar stok dışı kalacağına, artık stokları düştüğünde veya arıza durumunda merkeze uyarı gönderebilir.

IoT nedir
IoT Uygulama Çeşitleri

Peki IoT Ağlarını Farklı Kılan Nedir?

Ağ üzerindeki cihazların birbirini otomatik olarak bulabilme özelliği, IoT ağını normal bir internet ağından ayıran özelliklerden biridir. Genellikle internet kullanımında, ağ işlevlerini etkinleştirmek ve sürdürmek amacıyla ilgili bir cihaz bulmak ve bu cihazla bağlantı kurmak beklenir. IoT cihazları ise ağ teknolojisini birbirleriyle bağlantı için kullanır ve bu düğümler birbirleriyle otomatik olarak iletişim kurabilir.

Tüm bunların ötesinde bir IoT çerçevesi genellikle özel ve dağınık biçimde çalışır. Çünkü aslen her IoT sistemi diğerlerinden bağımsız olarak çalışır. Bu, herhangi bir yeni cihazın döngüye katılmadan önce uygun şekilde yapılandırılması gerektiği anlamına gelir, dünya genelinde şu anda devredeki yapıların hiçbiri birbirleriyle temas etmez.

Bunun aksine, internetin büyük bir bölümü, başlangıçta nispeten dağınık bir yapıda olmasına rağmen, günümüzde bir avuç merkezi sunucuya bağımlıdır. Doğru araçlarla dünyanın çoğu aynı internete bağlanabilirken, bir IoT ağının “kapalı döngüsü”ne erişmek için özel mühendislik ve erişim gerekir.

Sonuç olarak bir IoT ağı birbirinden bağımsız çalışan cihazların oluşturduğu kapalı döngüye sahip bir ağdır, gerektiğinde bu cihazlar birbirleriyle iletişim kurabilirler. Alışılmış internet ağları ise harici bir sistem ile bağlantıya dayalıdır.

Doğru IoT Çözümü

Siz de işlemlerinizi optimize edebilir ve değerli veri içgörüleri elde edebilirsiniz: tek ihtiyacınız olan şey, doğru çözümü bulmaktır.

İlk olarak doğru IoT çözümüne sizi ulaştırabilmek için spesifik ihtiyaçlarınızı, çözmek istediğiniz sorunları ve pazara gidiş yolunu anlamamız gerekir. İkinci olarak güçlü ve deneyimli mühendis ekibimiz, bu isterlere uygun bir IoT çözümü sunmak için çalışmalarını yapar. Günümüzde dağınık yapıdaki IoT sistemlerinin çoğunluğu kablosuz ağlar üzerinden çalıştığı için, size güvenli, yedekli, stabil ve hızlı bağlantılar sağlayacak, maliyet etkin bir Robustel çözümü bulabilirsiniz.

Robustel’in bulut yönetim platformu RCMS (Robustel Cloud Manager Service) ile donanımlarınıza endüstriyel protokol desteğinden VPN bağlantılarına, akıllı reboot, akıllı roaming ve SIM üzerinden veri kullanım kotasına, birçok ek özellik kazandırabilirsiniz.  Hemen ücretsiz RCMS hesabı oluşturmak için bize ulaşabilirsiniz. 

Robustel R1510 4g router wifi

R1510 Serisi

Endüstriyel 4G Router, 2 x LAN veya 1 x LAN + 1 x WAN port, Wi-Fi

R3000 Serisi

R3000 Serisi

Endüstriyel 4G Router, çift SIM, 2 x LAN veya 1 x LAN + 1 x WAN, 2 x RS232/RS485 port, Wi-Fi, GPS

çift SIM 4G router, Robustel R2011

R2011 Serisi

Endüstriyel 4G Router, Çift SIM kartlı, Çift Ethernet port, 4 LAN x 1 WAN Port, WiFi

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir