9618b98e-0f72-4d39-be3f-c584415815eb

Esnek Görüntüleme Sistemi ile CNC Makinelerini Uzaktan İzleme

cnc makinelerini uzaktan izleme

Uygulama: CNC Makinelerinin Denetlenmesi

Sektör: Üretim

Bölge: Avrupa

CNC Makinelerini Uzaktan İzleme

CNC makineleri, imalat sektöründe üretim verimliliğini artırır ve hata yapma oranını azaltır. Bu uygulamada Avrupa’da bir CNC sistem entegretörü fabrika yöneticilerinin kontrol merkezinden CNC makinelerini uzaktan izlemek ve kontrol edebilmek için üretim yönetim sistemleri (MES) ile CNC makineleri arasında bağlantı sağlamıştır. Bu bağlantı ile birlikte mühendisler sistem işleyişini optimize etmek için CNC makinelerinden durum raporu alabilir hale gelmiştir.

Sistem İhtiyaçları

  • CNC makinelerinden I/O ve seri verilerin toplanması
  • Fabrikada üretim alanı yerleşiminin getirdiği kablolama zorluklarının üstesinden gelinmesini sağlayacak, kablosuz bir haberleşme çözümü
  • Farklı tip CNC makinelerine uyum sağlayabilecek çeşitliliğe sahip I/O arayüz seçenekleri
CNC Makinelerinin Denetlenmesi

Moxa Çözümü

Üretim tesisleri çok sayıda CNC makinesi ve diğer donanımlar barındırıyordu. Üretim alanının yerleşimi, makinelerin ve diğer gerekli donanımların kablolanmasını zorlaştırıyordu. Her bir CNC makinesi, farklı haberleşme arayüzleri kullanan cihaz ve sensörlere sahipti. Moxa yukarıda özetlenen ihtiyaçlara iki ürün grubuyla yanıt verdi:

  • Çok çeşitli DI ve AI verisi toplamak üzere kurulan ioLogik E1200 serisi uzak I/O modülleri
  • Seri verileri doğrudan, I/O verisini ise ioLogik’lerden toplamak üzere konumlandırılan NPort W2150A kablosuz seri cihaz sunucuları

Toplanan veriler ardından kablosuz ağlar aracılığıyla kontrol merkezine iletildi.

Moxa’nın bağlantı çözümleri sayesinde CNC makine operatörleri, CNC makine durumunu uzaktaki bir kontrol merkezindeki bir MES üzerinden kolayca denetleyebilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir