GSL Proje ve Satış Mühendislerinden Alperen Diler, Moxa Certified Trainer Oldu

26-29 Kasım tarihlerinde Almanya’da Moxa Technical College tarafından düzenlenen “Train-the-Trainer” (Eğitimcinin Eğitimi) etkinliğini başarıyla tamamlayan Alperen Diler, GSL’nin ilk “Moxa Certified Trainer”ı oldu. Diler, Ekim ayında ise ileri düzey endüstriyel ağ eğitimlerini tamamlayarak “Moxa Certified Engineer” unvanını almıştı. 
 
Mühendisler tarafından yine mühendislere yönelik geliştirilen uygulamalı sertifika eğitimleri, endüstriyel ağ uygulamalarında sahadaki personelin kabiliyetini artırmayı hedefliyor. Eğitimi alanlara gerekli yetkinliği kazandırmak için eğitim konuları temel Ethernet ağ eğitiminden ileri seviye ağ tasarımı, işletim ve bakımına birçok kritik konuyu ele alıyor. IPAcademy onayı ve Continuing Professional Development (CPD) akreditasyonuna da sahip olan, Moxa’nın sertifikalı mühendis eğitimleri şöyle:

IES-F1 – Industrial Ethernet Foundations: Endüstriyel Ethernet’in temelleri, Ethernet ağlarına genel bakış, TCP/IP protokolü ve ilgili teknolojiler.
IES-L2 – Simple Network Design: Moxa ürünleri üzerinden temel ağ tasarımı: layer 2 ağlar, yedeklilik, yönetim.
IES-OM – Operations and Maintenance: Moxa’nın ağ yönetim yazılımı MXstudio ve diğer araçları kullanarak endüstriyel ağların işletim ve bakımı

Yukarıdaki ​üç endüstriyel ağ eğitimi, bir ağ yöneticisi olmak için gerekli temeli oluştururken, Moxa sertifikalı mühendislerin aşağıdaki iki eğitimden birini daha tamamlaması gerekiyor:

IES-L3 – Advanced Network Design: Moxa ürünleri üzerinden ileri düzey ağ tasarımı: layer 3 ağlar, VLAN, yönlendirme (routing).
IES-W1 – Industrial WLAN Theory & Praxis: Moxa ürünleri üzerinden endüstriyel ortamlarda kablosuz yerel ağ (WLAN) tasarımı ve uygulaması.

​IES-F1, IES-L2, IES-OM ve IES-L3 eğitimlerini başarıyla tamamlayan Alperen Diler, önümüzdeki dönemde GSL tarafından düzenlenecek endüstriyel ağ eğitimlerinde sertifikalı eğitmen olarak görev alacak. Bir “Moxa Training Center” olarak GSL tarafından düzenlenecek eğitimler, Türkiye’de endüstriyel haberleşme alanında çalışan veya çalışmak isteyen mühendislere bu alanda derinlemesine eğitim sunarak sertifika alma olanağı sağlayacak. 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.