Moxa AWK-4131A Uzay Şartlarına Bile Dayanıklı

Son günlerde Elon Musk’ın SpaceX projeleriyle sık sık gündeme gelen uzay yatırımları, yalnızca bu firmanın faaliyetleriyle sınırlı kalmıyor. 2000 yılından beri NASA’nın Avrupa Birliği, Kanada, Rusya ve Japonya’yla beraber işlettiği Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ)’nda haberleşme altyapısı, artık dünyada endüstriyel haberleşme sistemlerinde kullanılan ekipmanlarla geliştirilmeye devam ediyor. Standart endüstriyel arayüzleri kullanarak uzaya erişim maliyetini düşürme isteği, bir fabrika ortamında kullanılabilen endüstriyel ekipmanların uzaya çıkmasına da önayak oldu. Günümüzde ürünleri uzayda dahi kullanılabilen az sayıdaki endüstriyel çözüm sağlayıcıdan biri de Moxa.

Uzay istasyonunda kullanılan cihazlar, dünyada karşılaşılandan biraz daha farklı koşullara maruz kalıyor: UUİ’nin yörüngedeki dönüşü sırasında her 90 dakikada bir sıcaklık minimum ile maksimum arasında gelip gidiyor. Bu durum, istasyondaki tüm parçaların bu kadar sürekli bir sıcaklık iniş çıkışına dayanabilecek kadar sağlam ve güvenilir olması gerektiği anlamına geliyor. Buna ek olarak UUİ’nin bulunduğu yüksekliklerdeki radyasyon seviyesi ve istasyon yüzeyindeki elektriksel olarak iletken bölümlerin neden olduğu kısa devreler, uzay ortamı koşullarını daha da zorlaştırıyor.

Dünyada kullanıma hazır sunulan kablosuz teknoloji ürünleri, genellikle UUİ’nin bu ortam koşullarına dayanamıyor. NASA da, çok çeşitli üreticilerin kablosuz haberleşme ekipmanlarıyla yaptığı deneyler sonucunda, yalnız bir markanın gereksinimleri karşılayabildiği sonucuna vardı: Moxa. Moxa AWK-4131A serisi IP68 korumalı endüstriyel AP/bridge/client özelliğindeki cihazlar çalışma sıcaklığı, güç giriş voltajı, aşırı akım, ESD, titreşim gibi unsurlara yönelik tüm endüstriyel standart ve sertifikalarla uyumlu. 802.11n teknolojisi ve 2×2 MIMO desteğiyle 300 Mbps net veri aktarım oranı sunan AWK-4131A’nın çift, yedekli DC güç girişleri bulunuyor. PoE ile güç beslemesi imkanı da tanıyan AWK-4131A’nın böylece kurulumu da kolaylaşıyor. 2,4 veya 5 GHz bantlarını kullanan cihazlar, 802.11a/b/g destekli eski kablosuz ekipmanlarla da sorunsuz çalışabiliyor.

Uzay istasyonunda bulunan elektriksel güç sistemlerini bağlayan 8 mil uzunluğundaki hat üzerinde, Moxa’nın AWK-4131A serisi kablosuz erişim cihazları (wireless access point) yer alıyor. Bu kablosuz erişim cihazlarının kullanıldığı genişletilmiş kablosuz ağ sistemi, harici lokasyonlardan ve dahili mobil platformlardan UUİ ağına veri aktarımında kullanılıyor. Bu ağ, istasyonun ana haberleşme sistemine bağlı olup NASA’nın Takip ve Veri Röle Uydusu (TDRS-K) üzerinden yeryüzüne de aktarım yapıyor.

UUİ’deki bu harici kablosuz haberleşme sistemi, aynı tipik bir fabrika ortamında yapıldığı gibi, Houston’dan uzay istasyonundaki ağın yapılandırma ve yönetimini mümkün hale getiriyor. Buna ek olarak, Moxa’nın AWK serisini de içeren bu ağ, istasyondaki personelin email almasına, VoIP üzerinden telefon konuşması yapmasına, ve hatta aileleriyle videokonferans yapabilmesine imkan tanıyor.

NASA tarafından da dayanıklılığı tescillenen Moxa AWK-4131A​ serisini incelemek için tıklayınız.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.