9618b98e-0f72-4d39-be3f-c584415815eb

Çift Yönlü Sesli Haberleşme Asansör Sistemleri için Neden Kritiktir?

Asansör haberleşme sistemleri

Çift Yönlü Sesli Haberleşme Asansör Sistemleri için Neden Kritiktir?

Bir binanın asansöründe mahsur kalırsanız, asansörlerde güvenilir bir acil durum haberleşme sisteminin ne kadar önemli olduğunu kolayca anlayabilirsiniz. Asansörde oluşacak herhangi bir arıza durumunda mümkün olan en kısa sürede yardım çağırabilmesi önemlidir. Uluslararası Bina Yönetmeliği (IBC) tarafından belirlenen standarda göre asansörlerde çift yönlü haberleşme sistemi kurulumu zorunlu tutulmuştur.

Asansör haberleşme sistemlerinin görünür metin ve ses modları sağlaması ve bu yazıda detaylandırılacak isterleri karşılaması gerekir: Asansördeki kişiler ve acil durum personeli canlı olarak her iki modda da çift yönlü iletişim kurabilmelidir. 

VoLTE / VoIP gatewayler, asansör haberleşme sistemi güvenliğinde önemli bir rol oynar. Gelin VoLTE / VoIP gateway çözümleri ile dikey taşıma sistemlerinin nasıl daha akıllı ve gelişmiş hale getirilebileceğinden bahsedelim.

Asansör Haberleşme Sistemlerinde VoLTE / VoIP Gateway Çözümleri

Daha Güvenilir Haberleşme

Çok katlı yapıları olan konut veya ticari alanlarda, asansörler yapı içerisinde hızlı dikey hareket etmede önemli rol oynar. Asansör haberleşme sistemleri ise özellikle acil durumlarda hayati bir öneme sahiptir. Asansörde bulunan kişilerin güvenliğinin sağlanması, herhangi bir mahsur kalma durumunda çift yönlü sesli haberleşme ile kişilere güvende olduklarının bilgisinin verilebilmesi, yani karşılıklı iletişimin sağlanması kritiktir. 

Kişilerle kesintisiz iletişimin sağlanması noktasında geleneksel interkom sistemleri yeterli olamayabilir. VoLTE (voice over LTE / 4G) ve VoIP (Voice over Internet Protocol) destekli gateway’ler, bir başka deyişle ağ geçitleri internet üzerinden sesli haberleşmeye imkan tanır. Bu sayede asansör haberleşme sistemlerinden beklenilen çift yönlü sesli haberleşmeyi sağlayabilirler.

Tüm Yolcuları Kapsayan Haberleşme

Geleneksel asansör sistemlerinde, asansöre ait hoparlör üzerinden sesli iletişim sağlanması en sık görülen haberleşme yöntemidir. Çok sık tercih edilen bir yöntem olmasına karşın, bu yöntem işitme veya konuşma güçlüğü çeken kişiler için kullanışlı bir yöntem değildir. Bu nedenle 2018 yılında Uluslarası Bina Yönetmeliği, çeşitli haberleşme teknolojileri ile iletişim kesintilerinin önüne geçilmesi için çift yönlü haberleşme sistemini oluşturmuştur. 

VoLTE / VoIP gateway’ler sahip oldukları teknoloji ile geleneksel sistemlerin önüne geçer. Bu cihazların mümkün kıldığı sistemde yolcular metin veya video olmak üzere hangi iletişim yöntemini kullanacaklarını seçebilir. VoLTE / VoIP gateway kullanımı ile sözlü, yazılı veya görsel çeşitli ipuçlarının kullanılabilmesi sonucu hiçbir yolcunun acil durum mesajının duyulmamasının ya da iletilmemesinin önüne geçilmesi sağlanır. 

Bina Sistemleri ile Kolay Entegrasyon

Bina yönetim sistemleri ile kolayca entegre edilebilen modern VoLTE  / VoIP gateway çözümü, asansörlerin bir merkezden izlenebilmesini ve kontrol edilebilmesini sağlar. 

Bina yönetim sistemleri ile kurulan bu entegrasyon, asansörler, güvenlik personelleri ve bina yönetimi arasında gerçek zamanlı haberleşme kurulabilmesine olanak tanır. 

çift yönlü sesli haberleşme, asansör haberleşme sistemleri

Acil Durumlarda Hızlı Müdahale İmkanı

Elektrik kesintileri, doğal afetler ve diğer felaket durumlarında, VoLTE / VoIP gateway ekipmanları üzerinden yolcular ve acil durum merkezi arasında doğrudan haberleşme hattı kurulabilir. 

Otomatik acil durum protokolleri ve hızlı yanıt verebilme kabiliyeti, kritik durumlarda yetkililerle zamanında iletişime geçilebilmesine olanak tanır. Bu sayede hem hızlı hem de iyi organize edilmiş bir kurtarma operasyonu yürütülebilir. 

Gelişmiş Güvenlik ve Gözlem İmkanı

VoLTE / VoIP gateway çözümleri, gelişmiş izleme özellikleri ile asansör güvenliğine önemli bir katkıda bulunur. 

Yasadışı bir giriş veya şüpheli bir faaliyet olması halinde, hem ses hem de video kayıtları, söz konusu olay hakkında önemli bilgiler sunarak güvenliği arttırır.

Uzaktan İzleme ve Tanılamada Kolaylık

Bakım uzmanları, VoLTE / VoIP gateway donanımlarını kullanarak asansörlerini uzaktan izleyebilir, herhangi bir sorunu hızlıca tespit edebilir ve bu sayede daha büyük problemlerin ortaya çıkmasını önleyebilirler. 

Uzaktan erişimin kullanılması ile, asansörde meydana gelecek sorunlar mümkün olan en hızlı sürede giderilebilir, bu durum da yalnızca arıza süresinin önlenmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda da asansörün kesintisiz şekilde çalışmaya devam etmesini güvence altına alır.  

IBC İsterlerine Uygunluk

Yolcuların güvenliğini sağlamak amacıyla, çeşitli bölgelerde asansör haberleşme sistemlerini kontrol eden özel yasalar yürürlüğe girmiştir.

VoIP gateway sahip olduğu teknik özellikleri ile, bina yöneticilerine asansör haberleşme sistemlerinin endüstriyel gerekliliklere uygun olduğunu garanti eder.

Teknolojik Gelişmelere Hızlı Adaptasyon

Teknolojik gelişmeler yaşandıkça, geliştirilebilir özellikte olan VoIP gateway cihazlara yeni işlevler kazandırılarak, bu ekipmanlar kolayca güncellenebilir. 

Asansör haberleşme sistemlerinin yeni teknolojilere hızla uyum sağlayabilmeleri onları çok daha dayanıklı ve bina yönetimi için son derece faydalı bir konuma getirmiştir. 

Bu gateway çözümlerinin kullanımı modern yapılar için elzemdir. Asansör haberleşme sistemlerine bu cihazların konumlandırılması, yolcu güvenliğinin artırılmasını sağlar.

IoT Teknolojisi ile Akıllı Asansör Yönetimi

IoT entegrasyonu sayesinde VoLTE / VoIP gateway çözümü, başta acil durumlarda çift yönlü sesli haberleşme olmak üzere, binalara birçok fayda sağlar. Asansör sensörleri ve ekipmanlarına yapılacak gateway entegrasyonu ile bina altyapısı akıllı hale getirebilir.  Ses haberleşmesi özelliğine sahip asansörler haberleşme kurallarına uyar ve akıllı bina teknolojisi ekosistemine katılır.

Akıllı endüstriyel IoT gateway donanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayın

Sonuç

Güvenliğe önem verilen, kapsayıcı ve çok daha akıllı asansörler için çift yönlü sesli haberleşme sağlanması elzemdir. Bunu sağlamanın en pratik yolu ise, asansör haberleşme sistemlerinde IBC isterlerine uygun bir VoLTE / VoIP gateway kullanılmasıdır. Bu cihazlar, birden fazla haberleşme kanalı sunarak kapsayıcı olmaları, uluslararası yönetmeliklere uygun olmaları ve akıllı sistemlere kolay entegrasyonları sayesinde asansör haberleşme sistemlerinin bir adım ileriye götürülmesini sağlayabilirler.

Akıllı asansör yönetimi için güvenilir bir haberleşme çözümüne mi ihtiyacınız var? Robustel’in günümüz asansör sistemlerinin ihtiyaçlarına ve EN 81-28 gibi alanının vazgeçilmez standartlarına uyumlu tasarlanmış gelişmiş bir VoLTE / VoIP gateway olan EV8100 serisi ile binanızın güvenlik ve haberleşme altyapısını yükseltebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir