Yedekli, Maliyet Etkin CCTV Sistemleri​

Tasarruf Sağlarken Güvenli Bağlantılar Kurun

CCTV Sistemleri

Daha akıllı şehirler ve daha akıllı tesislere yönelik yapılan her yatırım, artan güvenlik ihtiyaçlarını da beraberinde getirmektedir. Günümüzde evimizin, iş yerimizin, endüstriyel altyapıların veya şehirlerin güvenliği söz konusu olduğunda, yalnız yetkili kişiler tarafından bu alanların izlenip denetlendiği “Kapalı Devre Kamera Sistemleri” veya CCTV (Close Circuit Television) uygulamaları devreye giriyor. Şehirler veya büyük bölgelerde, büyük ölçekli olarak devreye alınan bu sistemleri ise Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu (MOBESE) adıyla duyuyoruz. MOBESE sistemlerine ek olarak görüntü analizi, trafik, plaka tanıma, çağrı yönetimi, coğrafi bilgi ve GBT sorgu gibi tüm sistemlerin entegre biçimde çalışıp yönetilebilmesi için, 2016 yılında Türkiye Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) sözleşmesi imzalandı. Bu büyük projenin uygulaması hala devam ediyor.

CCTV sistemleri kurulurken, yalnızca görüntüyü alacak kameraların değil, görüntüyü iletecek altyapının da doğru ve en maliyet etkin biçimde tasarlanması önemlidir. Cihazlar arası veri iletiminin yanı sıra tüm bu cihazların güç besleme ihtiyacı, kablolama maliyetini artıracaktır. Bu nedenle CCTV uygulamalarında yaygın olarak benimsenen yöntem, kameraların güç beslemelerinin ayrı bir kablo çekmek yerine PoE (Power over Ethernet) üzerinden sağlanmasıdır. Kablolama maliyetini en aza indirecek altyapılar hem daha uzun ömürlü olacak, hem de bakım maliyetlerini de azaltacaktır.

Kameralardan alınan görüntü merkeze iletilirken kablosuz haberleşme teknolojilerinden yararlanmak, maliyeti düşürmede ve yedeklilik sağlamada bizi bir adım daha ileriye götürür. Örneğin DVR (Digital Video Recorder), NVR (Network Video Recorder) ve IP kameralara uzaktan güvenli erişim için 3G/4G router’lardan faydalanmak mümkündür. Bu bağlantı, ADSL veya fiber bağlantı üzerinden sağlanan internette kesinti olması halinde de devreye alınabilir, böylece hatta uzun süreli kesintiler önlenir. Bu router’larda çok sayıda PoE port bulunması ise, ayrıca bir PoE switch kullanma zorunluluğunu da ortadan kaldırır. 

robustel r2000

CCTV Sistem Altyapılarına Robustel Çözümü

Robustel, CCTV projelerinde kullanıma özel tasarlanmış, router ve PoE switch bir arada bir çözüm sunuyor: R2000 Dual. R2000 Dual’in sahip olduğu 4 PoE port, ek PoE switch ihtiyacını ortadan kaldırırken, IP kamera ve uç cihazlara yalnızca birer CAT5 kablo ile güç ve veri bağlantısı sağlıyor. Böylece kablolama maliyetinden tasarruf edilirken her bir kameraya ayrı güç kablosu bağlantısı yapmakla uğraşmaya da gerek kalmıyor. R2000 Dual’in 802.3at PoE desteği ise, 4 PoE portun her birinden 30W güç sağlanabileceği, böylece statik IP CCTV kameralarının yanı sıra PTZ kameraları için de yeterli güç verilebileceği anlamına geliyor. 

CCTV Uygulamalarında R2000 Dual’in Avantajları

 • Yerleşik PoE Switch: Böylece IP kameralar uzaktan açılıp kapanabilir, arızalanan bir kamerayı yeniden başlatmak için sahaya gitmeye gerek kalmaz.
 • RobustVPN: Robustel’in özel RobustVPN yazılımı statik IP adresine ihtiyaç duymadan, herhangi bir SIM kartını herhangi bir yerde kullanarak doğrudan DVR, NVR veya kameralara bağlanabilmeyi sağlar.
 • Veri Kota Uygulaması: Beklenmedik 4G veri kullanımına karşı korur, operatörlerden gelecek devasa faturaları önler. Videoların yüksek veri kullanım hacmi göz önünde bulundurulduğunda önemli bir sigorta işlevi görür.
 • Çift SIM: Robustel’in çoğu router serisinde bulunan iki SIM yuvası, bir ağ kesintisi veya sinyal kaybı olduğunda iki operatör SIM kartı arasında sorunsuz geçiş imkanı sunar.
 • Çift Modül: R2000 Dual’de bulunan bu özellik sayesinde 2 adet 4G SIM aynı anda kullanılabilir. Router, yedek 4G hattına 3 saniye içinde geçiş yapar. Bu da kritik güvenlik uygulamalarında büyük avantaj sağlar.  
 • “Failover” Modu: R2000 Dual, standart internet bağlantısını (ADSL/fiber) ana internet hattı olarak kullanacak, 4G verisini yalnızca ana bağlantı koptuğunda kullanacak şekilde yapılandırılabilir. 

RobustOS Üzerinden Kendi Uygulamanızı Geliştirin

Tüm Robustel router donanımları, Linux tabanlı, “RobustOS” adlı işletim sistemini kullanır. Bu router işletim sistemini kendisi geliştirdiğinden Robustel, piyasadaki muadillerinin çok üzerinde, yüksek düzeyde yazılım özelleştirme ve teknik destek kabiliyetine sahiptir. Bu da kullanıcıların RobustOS üzerinde CCTV sistemlerinde proje ihtiyaçlarına birebir uyacak, özel bir uygulama geliştirebilecekleri anlamına gelir. Örneğin sinyal gücü, veri kullanımı, çalışma süresi, LAN portun bağlantı durumundaki değişiklik (kamera bağlantısı kesildi vb.) gibi bağlantı bazlı değişkenlerin raporlanması istenebilir. Bu özelleştirme sayesinde kullanıcılar ağ durumu değişiklikleri veya sistem tehditlerinden anında haberdar olabilir.

RCMS ile Bulut Üzerinden Cihaz Yönetimi ve VPN Erişimi

Robustel Cloud Manager Service (RCMS), Robustel’in özel IoT yazılım platformu ve ekosistemidir. Cihazınızı RCMS’e bağlamak, cihaz yönetimi, bağlanabilirliği ve konfigürasyonunu kolaylaştıran birçok fonksiyonu sizin için kullanılabilir hale getirir. RCMS içinde bulunan Robustlink Device Manager App’i ile herhangi bir yerden bağlı cihazlarınıza anında erişim elde edebilirsiniz. Herhangi bir zamanda uzaktan yapılandırma, app ve firmware güncellemesi, hata kayıtlarının düzeltilmesi ve veri kullanımı denetimi sağlayabilirsiniz.

RCMS içindeki RobustVPN App’ini kullanarak ise bir veya çok sayıda kurulu cihazı bir VPN grubuna alabilir, bu cihazlara masaüstü RobustVPN uygulamasından erişebilir, böylece genel (public) IP adresinin ortaya çıkaracağı güvenlik riskinden kaçınabilir, özel statik IP alma ihtiyacını da ortadan kaldırabilirsiniz. 

Önerilen Ürünler

cctv,robustel,kamera sistemleri,güvenlik cctv

R2000 Dual Serisi
Çift SIM, Çift Modül Endüstriyel 3G / 4G VPN Router, 4 LAN & 1 WAN Port, PoE & WiFi

 • İki SIM kartın aynı anda kullanılabilmesi için yerleşik çift modül
 • 12,95 W PoE destekli 4 10/100BaseT(x) LAN port, veya 4 LAN portun paylaştığı 30 W  PoE+ desteği
 • 3G/4G, WAN, WLAN hat yedekleme ve ICMP tespit desteği
 • Cold backup, warm backup ve load balancing desteği
 • Statik/PPPOE/DHCP Client destekli WAN
 • AP ve Client modu destekleyen Wi-Fi
 • IPsec/OpenVPN/GRE/L2TP/PPTP/DMVPN destekli VPN tünelleme
 • SMS veya önceden zamanlama ile otomatik yeniden başlatma
 • Uzaktan denetim, yapılandırma ve firmware güncelleme için RobustLink merkezi M2M yönetim yazılımı desteği
 • Web kullanıcı arayüzü/SMS/CLI/RobustLink üzerinden yönetim ve güncelleme imkanı
 • QoS, DDNS, VRRP, Captive Portal, SNMP, çoklu WLAN, çoklu dil desteği gibi kullanıma hazır çok çeşitli App’ler
 • Duvara veya DIN-raya kolay kurulum seçenekleri
cctv,robustel,kamera sistemleri,güvenlik cctv

Bunlar da İlginizi Çekebilir

cctv,robustel,kamera sistemleri,güvenlik cctv

R2000 Serisi

Çift SIM Endüstriyel 3G / 4G VPN Router, 2 Ethernet Port

cctv,robustel,kamera sistemleri,güvenlik cctv

R3000 Quad Serisi

Çift SIM Endüstriyel 3G / 4G VPN Router, 4 Ethernet, 2 Seri Port

CCTV sistemlerinizde Robustel router'ların avantajlarından yararlanmak ister misiniz? ​
Tecrübeli ekibimizle iletişime geçin: