Araç İçi Wi-Fi Erişimi

Her türlü cihazın her an her yerden internete bağlanabilmesinin beklendiği bu IoT çağında, ulaşım sektörü de internet erişimi talebinden payını alıyor. Otobüs, tren gibi toplu taşıma araçlarında veya taksi gibi özel taşıma hizmetlerinde yolcular, yolculukları boyunca cep telefonu, bilgisayar gibi özel elektronik cihazlarından internete kolay, hızlı ve kesintisiz biçimde erişebilmeyi bekliyor. Bu talep de toplu ve özel taşıma hizmetlerinde güçlü Wi-Fi sistemleri gerektiriyor. 

Robustel’in endüstriyel ve yedekli internet bağlantısı sunan 4G router serileri, otobüs, tren ve taksi gibi ulaşım hizmeti veren araçlarda yolcu erişimine yönelik araç içi Wi-Fi çözümleri sunuyor. Bu çözümlerin kalitesi, Türkiye ve birçok Avrupa ülkesinde birçok uygulamada da sahada kanıtlanmış bulunuyor.

5651 Sayılı Yasa ve Captive Portal Çözümü

2007’de yürürlüğe giren 5651 sayılı yasa, ​internet ortamında içerik, yer, erişim ve toplu kullanım sağlayıcıların yükümlülük ve sorumluluklarını düzenliyor. İnternet ortamında işlenen belirli suçlarla içerik, yer ve erişim sağlayıcıları üzerinden mücadele etmeyi amaçlıyor. Bunun da en yaygın yöntemlerinden biri, çok çeşitli platformlar tarafından sağlanabilen açılış sayfaları ile birlikte Robustel routerların desteklediği Captive Portal özelliğini kullanmaktır. Açılış sayfaları Captive Portal’ın kurulu olduğu sunucularda özelleştirilebilir.

Captive Portal, aslen web tarayıcısını kimlik denetleme aracına çeviren bir açılış sayfasıdır. Kullanıcılar daha geniş bir URL veya http tabanlı internet hizmetine erişim sağlamadan önce gösterilir. Bu sayfanın gösterimiyle, portal görüntülenen paketlere erişim izninin olup olmadığını denetler. Doğrulama, ödeme, son kullanıcı lisans anlaşması veya geçerli kimlik bilgilerinin paylaşımı istenen bir sayfaya yönlendirildikten sonra, kullanıcıya koşullu internet erişimi sağlanır. Captive Portal ile yapabilecekleriniz arasında şunlar yer alır:

 • Bağlantı süresini kısıtlama
 • Veri indirme & yükleme kotaları koyma
 • Belirli URL’lere erişimi engelleme
 • İnternete erişimi belli gün ve saatlere kısıtlama
 • Kullanıcıların en son hangi tarihe kadar internete erişebileceğini belirleme

Robustel router’larda Captive Portal kullanırken faydalanabileceğiniz kullanım kılavuzunu indirmek için tıklayın:

Captive Portal

Araç İçi Wi-Fi Çözümlerinde Aranan Router Özellikleri Neler?

Araç içi Wi-Fi uygulamalarının doğası gereği, bu uygulamalarda kullanılacak ekipmanlarda belli başlı özellikler aranıyor. Uygulama ölçeği ve ek ortam koşullarına göre bu liste uzayabilse de, araç içi Wi-Fi sağlayacak router çözümlerinde aranan belli başlı özellikler şöyle: 

 • Donanımların ısı ve sarsıntıya dayanıklı, endüstriyel tipte olması: Robustel 4G router donanımları, sunduğu geniş çalışma sıcaklık aralığı, sarsıntıya karşı dayanıklılığı ve endüstriyel kasasıyla ideal bir çözüm sunuyor.  
 • Kota yetersizliği ve sinyal güçsüzlüğü gibi durumların önüne geçmek için çift SIM kart desteği: Bu özellik sayesinde Robustel router çözümleri, Data Guard özelliğiyle bir SIM kartın kotası dolduğunda diğerine geçiş yapabiliyor. Ayrıca roaming özelliği, mevcut en güçlü şebekeye otomatik bağlantı sağlıyor. 
 • Araç içi uygulamalarda kullanılan donanımların özelliklerini uluslararası ölçekte standardize eden E-Mark sertifikası: Robustel R2110 ve R1520-4L-V, E-Mark sertifikasına sahip olmaları nedeniyle bu uygulamalarda özellikle tercih ediliyor. 
 • 5651 sayılı kanunda belirtilen yükümlülükleri sağlayabilecek bir captive portal + loglama desteği: Robustel bu noktada harici olarak alınacak loglama hizmetine, RCMS platformu üzerinde yer alan Captive Portal app’iyle destek sunuyor. 
 • Hotspot özelliği üzerinden erişim kontrolü: Captive Portal app ile Wi-Fi’a bağlanan kullanıcıların hangi içerikleri görüntüleyebilecekleri, hangi sitelere ulaşabilecekleri kontrol edilebiliyor. 
 • Özellikle yoğun kullanım söz konusu olacak uygulamalarda load balance desteği: Bu özellik sayesinde tek router üzerinde iki çip aynı anda kullanılarak otobüslerde tüm yolculara hızlı internet sunulabiliyor. ​

Tüm bunların yanı sıra Robustel, endüstriyelliği test edilip kanıtlanmış router donanımında 802.11ac Wi-Fi ve 4.5G kablosuz haberleşme arayüzlerini bir araya getiriyor. Son derece hesaplı sunduğu bu kombinasyon, hızlı ve güçlü bir araç içi Wi-Fi sistemi oluşturmak için ideal bir platform da sunuyor.

Robustel’in RCMS bulut yönetim platformu, araç içi Wi-Fi sistemleri kuran entegratörler ve işletmecilere ticari avantaj sağlayan bir filo yönetim paneline de sahip. RCMS’in VPN yönetim modülü olan RobustVPN’de tüm bağlantılar otomatik, pratik ve güvenli bir şekilde bir araya geliyor. Otomatik güncellenen harita görünümü ve gelişmiş veri trafiği yönetimi gibi son derece kullanışlı yönetim araçları da RobustVPN ile kullanılabiliyor.

araç içi wi-fi

Bir Bakışta Robustel Çözümlerinin Avantajları

DATA-Guard – Data Guard veri sınırlandırma uygulaması beklenmedik 4G veri taşmalarından kaynaklanan “fatura şoku” tehlikelerine karşı esnek ve yenilikçi bir arıza güvenliği sağlar.
Uygun Maliyetli – Düşük maliyetli CAT4 ve orta sınıf CAT6 LTE seçenekleri mevcuttur.
Yüksek Performans – Yüksek performanslı yönlendirme, yönlendiricinin asla darboğaz olmadığı anlamına gelir – tek sınırlama LTE hızlarıdır.
Özel Gövde ve OEM – OEM üretim yeteneklerinin yanı sıra özel PCB seviyesi veya kutulu ürün çözümleri de mevcuttur.
Küresel Sertifikalandırma – Kuzey Amerika, Avrupa, Asya-Pasifik ve daha fazlası için Robustel 3G / 4G router için global sertifikalara sahiptir. Diğer tüm ayrıntılar için bilgi alınız.
Güvenlik Duvarları ve Sabit Portal – Güvenlik duvarı ve sabit portal için kapsamlı yapılandırma seçenekleri, çok sayıda dağıtım senaryosu için esneklik sağlar. 

RobustOS ile Kendi Uygulamanızı Geliştirin

Tüm Robustel routerlar Linux tabanlı “RobustOS” işletim sistemi ile çalışır. Robustel, router işletim sistemini kendi bünyesinde yazdığı için, Robustel’in teknik destek ve yazılım özelleştirme seviyeleri piyasadaki tipik çözümlerde sunulanları aşmaktadır.

Dolayısıyla, araç içi Wi-Fi sektöründe kullanıcılar, araç içi Wi-Fi sistemlerinde spesifik bir özellik, uygulamaya özel bir gereksinim bulunması durumunda bunu Robustel router’lar ile yapabilir. Routerda bu gereksinime özel bir uygulama geliştirilebilir. Örneğin, müşterinin mevcut filo yönetim platformuna, takip için istenen yönetim verileri (sinyal gücü, veri kullanım durumu vb.), yine istenen özel bir protokol kullanılarak (MQTT, HTTPS vb.) aktarılabilir. 

RCMS ile Buluttan Cihaz Yönetimi ve VPN Erişimi

Robustel Cloud Manager Service (RCMS), Robustel’in özel IoT yazılım platformu ve ekosistemidir. Robustel cihazınızı RCMS’e bağlamak, cihazları yönetme, bağlantı kurma ve temel hazırlığı kolaylaştırmada önünüze bir uygulama dünyası açar.

RCMS içindeki RobustLink cihaz yönetim app’i üzerinden ​bağlı cihazlarınıza her yerden anında erişebilirsiniz. Cihazlarınızı uzaktan yapılandırabilir, app ve firmware güncellemelerini yapabilir, hata kayıtlarını inceleyerek onarabilir, veri kullanım durumunu görüntüleyebilirsiniz.

RCMS içindeki RobustVPN uygulamasını kullanarak bir VPN grubu oluşturup kurulu bir veya birden fazla cihazı bu gruba atayabilir, böylece RobustVPN masaüstü uygulamasından kurulu cihazlarınıza public IP adresi kullanmanın güvenlik riskine girmeden, veya özel statik IP atamaya gerek kalmadan erişebilirsiniz.

Yüksek Hızlı Akıllı 4G Router

 • 9 ila 36V DC güç girişi, endüstriyel tasarım
 • ​​Çift SIM, 3 x LAN + 1 x WAN port, 1 x RS232 + 1 x RS485 port
 • Opsiyonel ignition sensing özelliği
 • Kalite onayları: CE, E-mark (Vehicle), ETSI ve RoHS 2.0
 • DIN raya, duvara ve masaüstüne monte

Endüstriyel 4G VPN Router

 • 9 ila 36V DC güç girişi, endüstriyel tasarım
 • Çift SIM, Wi-Fi ve 4 WAN + 1 LAN port ​
 • Araç içi uygulamalara yönelik E-mark sertifikası
 • Optik izolasyonlu Dijital IO
 • Sensör bağlantıları için 10-bit Analog arayüz
 • DIN raya, duvara ve masaüstüne monte ​​

Endüstriyel 3G / 4G VPN Router

 • Çift SIM kartı aynı anda çevrimiçi destekleyebilen iki yerleşik modül
 • 1xWAN, 4xLAN, Wi-Fi, POE, Dijital Giriş, Wi-Fi: AP veya client destekli
 • Load balancing fonksiyon desteği
 • DIN raya, duvara ve masaüstüne monte