9618b98e-0f72-4d39-be3f-c584415815eb
UYGULAMA ÖRNEĞİ

BURULAŞ Tramvay Haberleşme Sistemi

Sektör: Raylı Sistem

Proje Adı: BURULAŞ “İpekböceği” Tramvay Haberleşme Sistemi

Tarih: Ocak 2023 

Uygulama Yeri: Bursa

Uygulayan: SGRAIL

Uygulama Hakkında

İlk yerli tramvay olma özelliğini taşıyan İpekböceği tramvayları, 2013 yılında Bursa’da, BURULAŞ’ın T1 tramvay hattında faaliyete geçirildi. T1 tramvay hattı halen terminal ve kent meydanı arasında ulaşım sağlamaya devam ediyor. Bursa’daki ikinci tramvay hattı olan T2 ise  2022 yılında devreye alındı. Durmazlar’ın İpekböceği tramvaylarından 12 adet Çift Yönlü ve 6 adet Tek Yönlü tramvay araçları bu hatlarda çalışıyor. 

Bursa’da tramvay hatlarındaki artış, tramvay haberleşme sistemlerinde yeni ihtiyaçlar ortaya çıkardı. Araçlar arasında tramvay haberleşmesinin kablosuz olarak sağlanması, kamera görüntülerine ve araçların MMI ekranlarına uzaktan erişilebilmesine ihtiyaç duyuldu. Tramvayların yazılım sistemlerini kuran SG Rail, stabil kablosuz bağlantı sağlayacak, endüstriyel koşullara dayanıklılık gösterecek ve bağlantıların güvenliğinden de ödün vermeyecek bir çözüm arayışına girdi. 

Tüm bu isterlerin karşılanması için ekranlara uzaktan erişim, araçlar arası haberleşme gibi işlemlerde haberleşme donanımı olarak endüstriyel 4G router kullanılmasına karar verildi. 

GSL'nin Sunduğu Tramvay Haberleşme Çözümü

GSL bu bağlamda Robustel’in uç sıcaklıklarda sorunsuz çalışabilen, çok çeşitli arayüzler de sunan, GPS destekli R1520 4G router modelini önerdi. Robustel R1520-4L-GPS ilk olarak ofiste, daha sonra ise tramvay hattı koşullarında sorunsuz haberleşme sağlayabilme kapasitesinin ölçülebilmesi için araç üzerinde test edildi. Başarılı geçen testler sonrasında routerların tramvay haberleşme sistemine kurulma aşamasına geçildi. 

Robustel R1520 router donanımlarının T1 hattındaki tramvaylarda devreye alınması ile MMI ekranı üzerinden haritaya bakılarak bu routerların devreye alındığı araçların konumlarının, hatlarda aktif olan araç numaralarının ve bu araçların çalıştığı hat bilgisinin tek bir ekran üzerinden gözlenebilmesi sağlanıyor. Bu sistem ile aynı zamanda R1520’nun bulunduğu herhangi bir araçta bir arıza oluşması halinde sahanın ve diğer araçların bilgilendirilmesi sağlanıyor.

GSL, projenin isterlerini karşılayacak uygun router çözümünün belirlenmesinde danışmanlık desteği verdi. Sisteme en uygun router çözümünü tespit etmenin yanı sıra ürünleri tedarik etti, kurulumlarında destek verdi. Robustel’in R1520-4L-GPS 4G router modelinin tercih edilmesinde ise cihazların en başta şu özellikleri etkili oldu:

  • Stabil 4G haberleşme ve yüksek performansı, maliyet etkin biçimde sağlaması
  • 4G üzerinden uzaktan erişimi VPN güvenliğinde sağlaması
  • -25 ila 70°C uç sıcaklıklarda sorunsuz çalışmaya devam etmesi

Kullanılan Ürünler

Robustel R1520-4L-GPS : Endüstriyel 4G Router, 5 Ethernet, 1 RS-232, 1 RS-485 Port, DI, DO, Wi-Fi, GPS 

Benzer bir projeniz mi var? Size yardımcı olalım: