9618b98e-0f72-4d39-be3f-c584415815eb

Endüstriyel Uygulamanız İçin Doğru Yedeklilik Teknolojisi Hangisi?

Her endüstriyel uygulamanın en büyük gündem maddelerinden biri operasyonel verimlilik oluyor. Bu verimliliği en baştan en iyi şekilde sağlamak, uygulamaların önünü açıyor, uzun vadede yatırım getirisini kayda değer ölçüde artırıyor. Operasyonel verimliliği yükseltmek için ise, sistemdeki cihazlar arasındaki bağlantıların güvenilirliği büyük önem taşıyor.

Endüstriyel nesnelerin interneti (IIoT) uygulamalarında ağların güvenilirliği, yani sorunsuz haberleşme, temel meselelerden biri. Ağlarda bir aksama meydana geldiğinde herhangi bir kesinti, sistemde planlanmamış duruşlara ve nihayetinde finansal kayba neden oluyor. Bu kayıpların önüne geçebilmek için endüstriyel uygulamalar, ağlarda ancak çok kısıtlı kesintileri hoşgörebiliyor. Bu kısıtlı süreye kesinti toleransı diyebiliriz. IEC 62439 endüstriyel haberleşme ağ standardında belirtildiği üzere, ağlarda kurtarma süresinin kesinti toleransından daha kısa olması gerekiyor. Ağlarda kesintileri en azda tutabilmek için ise, ağları iletim aksaklıklarına karşı koruyan yedeklilik teknolojilerine başvuruluyor.

Kabul edilebilir bir kurtarma süresi nedir?

Bu sorunun cevabı, genellikle uygulamanın ne olduğuna bağlıdır. Bazı yaşamsal altyapılarda kullanılan sistemler sıfır kesinti süresi gerektirebilirken, endüstriyel olmayan sistemlerde görece daha uzun kesintiler büyük kayıp yaratmayabilir. Endüstriyel uygulamalarda kullanılan yedeklilik teknolojileri sıfır kesinti süresi veya milisaniye düzeyinde kurtarma sürelerini destekler. Bu teknolojileri kullanıcılarla buluştururken göz önünde bulundurulması gereken bir başka unsur ise çözümün “maliyet etkinlik” derecesidir. 

Çözümlerinde ağ ihtiyaca göre farklı yedeklilik teknolojileri sunan üreticilerden biri Moxa’dır. Sizin ağ ihtiyacınıza en uygun Moxa yedeklilik çözümü ne olabilir? Seçeneklere bir göz atalım.

Sıfır Kesinti Süresi

Elektrik santralleri, trafo merkezleri gibi kritik uygulamalarda ağların kurtarma süresi, 10 ms’nin altında olmalıdır. 10 ms içinde kurtarma olmazsa, sistem, operasyonların olumsuz etkilenmesini önlemek için tamamen kesilir. Dolayısıyla ağ kesintisinin her seferinde 10 ms’nin altında kalacağından emin olmak için kullanıcıların sıfır paket kaybı destekleyen bir yedeklilik teknolojisi seçmesi gerekir. Santral ve trafo merkezlerine ek olarak, IIoT’nin ivme kazanmasıyla beraber üretim hatlarının her zaman çalışır halde olması istenen akıllı fabrikalar gibi, sorunsuz veri iletimi gerektiren uygulamalar da yaygınlaşıyor. Sorunsuz veri iletimi elde etmenin en popüler yollarından biri ise, sıfır paket kaybı garantisi veren PRP/HSR yedeklilik teknolojileri.

Sıfır kesinti süresi sağlayan yedeklilik teknolojileri kulağa çok güzel gelse de, bu teknolojilerin yüksek maliyeti kullanıcıları çoğu zaman hızlı ağ kurtarma sağlayan teknolojilere itiyor. Karar aşamasında düşünülmesi gereken bir başka önemli unsur da ağın ne kadar büyük olduğu: Alışılmış yedeklilik teknolojileri ağ kesintisinin önüne geçebilecek kurtarma sürelerini yalnızca küçük ölçekli ağlarda sağlayabiliyor. Eğer uygulamanız çok çeşitli hizmetler destekliyorsa, muhtemelen basit ağlardan ziyade karmaşık bir ağ çözümüne ihtiyacınız var demektir. Bu durum ise yedeklilik teknolojisi seçiminizi etkileyecektir. 

Basit Ağlarda Hızlı Kurtarma (Layer 2 Ağlar)

Basit ağlar, akıllı fabrikaların üretim hatları, bir kavşakta yer alan MOBESE sistemi, veya bir limanda malzeme elleçleme (machine-handling) gibi uygulamalarda kullanılır. Bu sistemler genellikle endüstriyel tip uygulamalardır. Moxa’nın küçük ağlara yönelik yedeklilik teknolojileriyle bu ağlarda kesintilerin milisaniyeler içinde giderilmesi kolayca sağlanabilir.

Basit ağlarda milisaniye düzeyinde kurtarma sağlayan Moxa teknolojisi, Turbo Ring’dir. Turbo Ring teknolojisi, 250’ye kadar noktada 20 ms ağ kurtarma süresi destekler. Yine Moxa’nın Turbo Chain teknolojisi ise, yedeklilik özelliklerini kaybetmeden ağların genişletilebilmesini sağlar. Kablosuz ağ bağlantılarında yedeklilik için ise AeroLink Protection teknolojisi kullanıcılara sunulmuştur. Böylece kablosuz ağlarda cihaz kesintisi veya sinyallerde parazit ile karşılaşıldığında kritik veri paketleri iletilmeye devam eder.

*Not: Gigabit Ethernet’te kurtarma süresi < 50 ms

Karmaşık Ağlarda Hızlı Kurtarma (Layer 3 Ağlar)

Karmaşık ağlar, farklı amaçlarla tasarlanmış, ancak birlikte çalışması gereken çok sayıda ağı kapsar. Örneğin raylı sistemlerde kontrol merkezi, istasyonlar ve demiryolu sinyalizasyon sistemi gibi çok sayıda ağ bulunur. Bu ağlarda farklı subnet ve sistemlerin birbiriyle haberleşebilmesi gerekir. Turbo Ring, Turbo Chain ve AeroLink Protection teknolojileri basit ağlarda ağ yedekliliği güvencesi verebilir. Büyük veya çeşitli sistemleri kapsayan karmaşık bir ağ söz konusu olduğunda ise, bu sistemler arasındaki haberleşmenin sorunsuz devamını güvenceye alan, bu ağlara özel tasarlanmış bir yedeklilik çözümüne ihtiyaç duyulur. Moxa, bu alanda kullanıcılara V-ON teknolojisiyle destek olmaktadır. 

Endüstriyel ağlarda yüksek kullanılabilirlik sağlamada bu yedeklilik teknolojilerinden nasıl yararlanıyoruz? Daha fazla detay için göz atabileceğiniz bazı yazılarımızı paylaşalım:

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir