9618b98e-0f72-4d39-be3f-c584415815eb

1-2-3. Modbus Dönüşümü Bu Kadar Basit.

Bir sonuca en kısa sürede, en kolay biçimde ulaşmak, günümüzde her alanda sabit bir beklenti haline gelmiş durumda. Son derece karmaşık süreçler içeren endüstriyel uygulamalar da bu durumdan nasibini alıyor. Herhangi bir endüstriyel sistemi devreye alırken fazla zaman harcamamak, bir cihazın kullanım kılavuzunu okumaya gerek kalmadan ayarlarını yapabilmek, cihazı çalışır duruma getirdikten sonra da günlük işletimde herhangi bir sorunla karşılaşmamak isteniyor. 


Seri arayüze sahip ve Modbus RTU gibi seri protokoller üzerinden haberleşen cihazlar söz konusu olduğunda, sorunsuz kurulum beklentisi o kadar kolay yerine getirilemiyor. Günümüzde kontrol sistemlerinde Ethernet tabanlı cihazların sayısal üstünlüğe ulaşmasıyla bu katmanda tercih edilen protokoller genellikle Modbus TCP gibi Ethernet tabanlı protokoller oluyor. Ethernet tabanlı cihazların sayısal üstünlüğü, seri cihazların bir nevi “devrinin geçmiş olması” nedeniyle endüstriyel haberleşmeye yönelik ürün ve çözüm geliştirmede seri haberleşme kendisine yer bulamıyor. 

Tüm bunlara kullanıcılar, mevcut endüstriyel sistemlerinde kurulu seri cihazların kullanım ömrünü uzatmak, sistem yenileme masraflarından mümkün olduğunca kaçınmak istiyor. İşte bu noktada Modbus RTU gibi seri tabanlı protokollerle Modbus TCP gibi Ethernet tabanlı protokoller arasında bir dönüşüm sağlanması gerekiyor. Bu dönüşüm çözümünün ise, diğer her alanda olduğu gibi kolay ve hızlı uygulanabilmesi isteniyor.

Devamını okuyun…

0 thoughts on “1-2-3. Modbus Dönüşümü Bu Kadar Basit.”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir