9618b98e-0f72-4d39-be3f-c584415815eb

Neden Bazı IoT Uygulamalarında Sis Bilişim Tercih Ediliyor?

Sektör uzmanları uyarıyor: günümüzde çoğu Nesnelerin İnterneti (Internet of Things, IoT) sisteminde kurulan bulut bilişim modelleri, önümüzdeki birkaç sene içinde devreye alınacak milyarlarca IoT cihazının üreteceği veri hacmiyle başa çıkabilecek durumda değil. Üstelik bu cihazlar çok çeşitli protokoller kullanarak, çok sayıda farklı formatta veri ürettiğinden, veri toplama ve gerçek zamanlı veri işleme daha da zor hale geliyor.

Sis bilişim (fog computing) tam da bu noktada günümüz IoT uygulamalarının ihtiyacına cevap verebilecek model olarak öne çıkıyor. 

​Bulut ve IoT uç cihazları arasında “sis katmanı” da denilen orta bir katmanda olup biten, cihaz üstünde gerçekleşen bilişimi anlatmak için Cisco tarafından ortaya atılan bir terim olan sis bilişim, bulutu genişleterek ağınızın uç cihazların yer aldığı ve “uç zekanın” etkinleştiği kısmına yakınlaştırıyor. Zamana duyarlı uygulamalar ile internet bağlantısının zayıf olduğu yerlerde bulut bilişim modeli uygun düşmezken, sis bilişim ideal bir çözüm olarak öne çıkıyor. 

Devamını okuyun…


Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir