9618b98e-0f72-4d39-be3f-c584415815eb

GSL ve Moxa, Enerji Sektörü Paydaşlarını “Enerji Sistemleri Çözüm Günü”nde Buluşturdu

GSL ve Moxa işbirliğinde düzenlenen “Enerji Sistemleri Çözüm Günü 2015”, 20 Mayıs’ta Ankara Mövenpick Hotel’de, 21 Mayıs’ta ise İstanbul The Green Park Hotel Bostancı’da başarıyla gerçekleştirildi. Etkinlikte, GSL mühendislerinin yanı sıra Moxa’da Enerji Bölümü İş Geliştirme Müdürü olarak görev yapan Martin Jenkner ile Saha Uygulama Mühendisi Matthias Laubner de sektörün en yeni teknolojileri ile ilgili sunum ve demoları ile öne çıktı.

Etkinliğin ilk bölümünde, son dönemde özellikle elektrik dağıtım ve enerji sistemlerinde haberleşmede sıcak bir konu haline gelen IEC 61850 haberleşme altyapısı ile PRP/HSR yedekleme protokolleri üzerinde duruldu. Öğleden sonraki oturumlarda ise GSL mühendisleri Barış Özdemir ve Hasan Özoğuz, enerji sistemlerinde son derece önemli ihtiyaç alanları olan sistemlerin uzaktan kontrolü ile ağ güvenliğine yönelik çözümleri teknik detaylarıyla katılımcılara sundu. 

Özellikle elektrik üretim, iletim ve dağıtım alanının öne gelen firmalarının ilgi gösterdiği etkinliğin Ankara ayağının dikkat çeken konuşmalarından biri, Endoks Enerji kurucu ortaklarından Alper Terciyanlı tarafından yapıldı. Terciyanlı, konuşmasında elektrik dağıtımında yaptıkları birçok uygulamada en sık karşılaştıkları sorunlara yer verirken, ideal bir enerji kalite izleme uygulamasında aranan kriterlerin altını çizdi. İstanbul’da yapılan etkinlikte ise SGE Mühendislik’in Kıdemli SCADA ve Gömülü Sistem Mühendisi ve SCADA Takım Lideri Fadi Jerji, yaptığı konuşmada enerji sistemlerinde yaygın olarak kullanılan protokollere değindi. Jerji, özellikle trafo merkezi otomasyon sistemlerinde kullanılan protokollerde bir standardizasyon ihtiyacının varlığına dikkat çekerken, SGE Mühendislik’in bu ihtiyaca yönelik SCADA düzeyindeki mevcut çözümlerini sundu. 

TEİAŞ, ASELSAN, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı gibi kamu kurumlarından da katılımın gerçekleştiği etkinlikte Türkiye’de IEC 61850 standardının adaptasyon süreci ile PRP/HSR protokollerinin kullanılacağı sıfır kesinti süreli bir haberleşme altyapısının yararları tartışıldı. PRP/HSR protokollerinin son derece basit biçimde kurulabileceğini gözler önüne seren Moxa PRP/HSR demosunun yanı sıra katılımcılar, uzaktan erişim/kontrol ile ağ güvenliğine yönelik çözümlerin demolarını da inceleme fırsatı yakaladı. 

Enerji sektöründe birçok proje katkı vermeye devam eden GSL Mühendislik, önümüzdeki yıllarda da Enerji Sistemleri Çözüm Günü etkinliklerine devam ederek sektördeki son gelişmeleri ve öne çıkan ihtiyaçlara yönelik çözümleri, iş ortaklarıyla paylaşmayı planlıyor.


Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir