9618b98e-0f72-4d39-be3f-c584415815eb

OPC UA Nedir, Neden Kullanılır?

opc ua nedir

OPC UA nedir?

Open Platform Communications Unified Architecture kısaltması olan OPC UA, endüstriyel iletişimde bilgi değişimini belirleyen bir açık standarttır. Özellikle makineler içindeki cihazlarda, makineler arasında ve makineler ile IT ve OT’yi bir araya getiren sistemler arasındaki iletişim için geçerlidir.

OPC UA Windows, Linux, Mac, Android gibi herhangi bir yazılım platformuyla kullanılabilir. İşte bu özelliği, OPC UA’i ölçeklenebilir yapar: en küçük gömülü kontrol cihazlarından devasa bulut altyapılarına, hatta mobil cihazlara kadar birçok birim, OPC UA kullanabilir. OPC UA kapalı bir ağda veya internet üzerinden kullanıma da bir o kadar uyumludur. Bu anlamda endişeye de yer bırakmaz: güvenlik, erişim kontrolünde kimlik doğrulama ve şifreleme biçiminde protokole yerleştirilerek güvenceye alınmıştır.

Aşağıdaki video, OPC UA’i kısaca ve basitçe açıklamak için The OPC Foundation tarafından hazırlanmış:

OPC UA Ne Amaçla Kullanılır?

Kullanım esnekliği sayesinde OPC UA; otomotiv, içecek, petrol ve doğal gaz, enerji ve kamu hizmetleri,  ambalaj, bina otomasyonu gibi çok çeşitli endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılır durumdadır. Dolayısıyla, imalat sektörü Endüstriyel Nesnelerin İnterneti ve Endüstri 4.0 dünyasına geçerken, OPC UA aşağıdaki özelliklerinin de sayesinde, bu geçişin gerekliliklerini yerine getirmeye zaten hazırdır:

  • Üreticiden bağımsızlık
  • Ölçeklenebilirlik
  • Güvenlik
  • Bilgi modelleme
  • Keşif
  • Semantik veri
  • Standardizasyon

MOXA'dan OPC UA Çözümü

Türkiye distribütörü olduğumuz Moxa, kullanıcılara sistemleriyle veri alışverişinde OPC UA’in avantajlarından yararlanma olanağı sunuyor: Moxa OPC UA yazılımı, ioLogik serisi uzak I/O donanımlarıyla beraber çalışabiliyor, Moxa’nın patentli aktif denetleme teknolojisini kullanarak uzaktaki cihazlardan en verimli biçimde veri toplanabilmesini, daha hızlı yanıt gönderilmesini ve daha az bant genişliği kullanılmasını sağlıyor.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir