9618b98e-0f72-4d39-be3f-c584415815eb

UYGULAMA ÖRNEĞİ

Niğde Bor OSB & Karapınar OSB RMS-A İstasyonları SCADA Sistemi​

Sektör: Doğal Gaz

Proje Adı: Niğde Bor OSB & Karapınar OSB RMS-A İstasyonları SCADA Sistemi

Uygulama Tarihi: 2020/04

Uygulayan: CELKO Kontrol Sistemleri Mühendislik Bilgisayar İletişim San. ve Tic. Ltd. Şti.

Uygulamanın Amacı

Niğde Bor ve Karapınar organize sanayi bölgelerinde bulunan RMS-A istasyonları, doğal gaz basınç düşürme ve ölçüm istasyonu olarak tanımlanır. Bu istasyonlarda bölgesel istasyonlardan orta basınçta gelen doğal gaz, ihtiyaç duyulan basınca düşürülerek faturalamada temel alınacak ölçümü yapabilir hale getirilir. İstasyonlarda bulunan ölçüm panolarında da basınç transmitteri ve benzeri uç cihazlardan alınan verilerin uzaktan erişim ve kontrol amacıyla ağa aktarılması gereklidir.
Bu amaçla Celko Kontrol Sistemleri, RMS-A istasyonlarının ölçüm panolarında bulunan flow computerlar ile endüstriyel PC arasındaki haberleşmeyi Moxa’nın popüler seri – Ethernet çevirici serisinin RS-232/422/485 destekli 4 portlu modeli olan NPort 5450 ve Moxa’nın yeni 8 portlu yönetilemez Ethernet switchleri EDS-2008-ELP ile sağladı. Bu ürünlerden her bir ölçüm panosunda ikişer adet kullanıldı.

RMS-A istasyonlarındaki RTU panolarında ise RTU, dokunmatik panel ve son kullanıcının SCADA’sı arasındaki bağlantılar yine Moxa EDS-2008-ELP üzerinden yapıldı.

GSL Çözümü

RMS-A istasyonlarında ihtiyaç duyulan cihazlar arası haberleşme için GSL, Moxa’nın endüstriyel ve yıllardır en çok tercih edilen serilerini kullanıcıya sunmuş oldu. Ayrıca GSL’nin deneyimli teknik destek ekibi de cihazların kullanımında karşılaşılabilecek her türlü soru işaretinde müşterimizin yanında yer aldı. Celko Kontrol Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Sn. Ebubekir Nam, GSL’den aldığı hizmeti şöyle değerlendirdi:

…Tercih sebebimiz ürünlerin sık arıza çıkartmaması ve endüstriyel tipte olması, teknik desteğinizin yerinde ve sonuç odaklı olması, bunun yanı sıra sizlerin özverili çalışması, bizimle olan diyaloglarınız, bize karşı güler yüzlü ve samimi tutumunuzdur.

Kullanılan Ürünler

Projeniz mi var? Size yardımcı olalım: