9618b98e-0f72-4d39-be3f-c584415815eb

TEKNİK YAZI

Farklı Endüstriyel Cihazları Merkezi
Ağa Kolayca Dâhil Etme Yolları

İçindekiler

  Endüstriyel otomasyonda Modbus RTU, ASCII, Modbus TCP, PROFINET, EtherNet/IP ve PROFIBUS da dâhil birçok endüstriyel haberleşme protokolü kullanılır. Cihaz yönetimi ve gerçek zamanlı verinin merkezi kontrolü ise üretim verimini artırır ve işletim maliyetlerini düşürür. Bu amaçla sistem operatörleri, aşağıdaki sorunlara çözüm arıyor:

  • Mevcut Modbus cihazlarını Ethernet’e nasıl bağlarım?
  • Farklı protokolleri destekleyen cihazlarımı merkezi ağa nasıl dâhil ederim?
  • I/O cihazlarımı merkezi ağ üzerinden nasıl kontrol edebilirim?


  Moxa’nın endüstriyel haberleşmede yenilikçi teknolojilere sahip tam çözüm seti, müşterilerinin farklı protokoller destekleyen cihazlarını kolayca merkezi ağa veya herhangi başka bir ağa dâhil edebilmesini sağlıyor.

  Teknik yazı için tıklayın.

  Modbus Cihazlarınızı Doğrudan Ethernet’e Bağlayın

  Sistem operatörleri, normal olarak mevcut fieldbus cihazlarına yapmış oldukları yatırımdan vazgeçmekte gönülsüzdür. Mevcut endüstriyel cihazınız ister Modbus, ister EtherNet/IP veya PROFIBUS ile çalışsın, Moxa’nın endüstriyel Modbus TCP ağ geçitleri sistemler arası pürüzsüz işletim ve fieldbus cihazlarının Ethernet üzerinden merkezi kontrolünü kolayca kazanmanıza yardımcı olur.

  Moxa’nın endüstriyel Modbus TCP ağ geçitleri, Modbus RTU/ASCII ile PROFIBUS’ı Modbus TCP ağına mevcut Modbus RTU/ASCII cihazlarını güncellemeye gerek olmadan entegre eder. Moxa’nın Modbus TCP ağ geçitleri ile operatörler, uzaktan denetim ve yönetim için eski cihazlarını kolayca Ethernet’e bağlayabilir. Buna ek olarak ağ geçitleri, yenilikçi ve otomatikleştirilmiş teknolojileri ile çabuk kurulum ve endüstriyel fieldbus-Ethernet ağlarınızın kolay yönetimine olanak tanır.

  • Yalnızca birkaç dakikada, çabuk kurulum
  • Dâhili denetim ve tanılama ile bakım kolaylığı
  • Kesintisiz işletim için güvenilir performans
   

  Modbus TCP Çözümleri

  Modbus RTU/ASCII to Modbus TCP Gateway

  MGate MB3170/MB3270 Serisi
  PROFIBUS to Modbus TCP Gateway
   
  MGate 5101-PBM-MN Serisi
  Modbus RTU/ASCII/TCP to EtherNet/IP Gateway
  MGate 5105-MB-EIP Serisi
  Endüstriyel Yönetilebilir Ethernet Switch
  EDS-405A/EDS-408A Serisi

  Farklı Protokolleri Destekleyen Cihazlarınızı Merkezi Ağa Dahil Edin

  Mevcut fieldbus cihazlarını üretim ve yönetim verimliliğini artırmak için Ethernet tabanlı ağlara (EtherNet/IP, Modbus TCP, PROFINET) bağlamaya yönelik artan talep, sistem entegratörlerine oldukça zorlu bir iş çıkarmış oldu. Bunun başlıca nedeni, endüstriyel otomasyon uygulamalarının çok çeşitli haberleşme ağ protokolleri kullanıyor olması, dolayısıyla farklı protokoller destekleyen fieldbus cihazları bulmanın zorunlu hale gelmesidir.

  Moxa’nın yenilikçi endüstriyel ağ çözümlerinde çeşitli Ethernet protokollerini (PROFINET, EtherNet/IP, Modbus TCP) destekleyen endüstriyel Ethernet anahtarları ile PLC’ler ve çeşitli fieldbus cihazlarıyla SCADA sistemlerine kolaylıkla bağlanarak kontrol verisini farklı protokoller arasında Ethernet üzerinden aktaran bütüncül Ethernet ağ geçitleri de yer alır.

  Moxa’nın endüstriyel Ethernet anahtarları ve endüstriyel Ethernet ağ geçitleri ile;

  • Farklı protokolleri destekleyen cihazlarınızı birbirine bağlayabilirsiniz,
  • Farklı protokolleri destekleyen cihazlarınızı Ethernet’e bağlayabilirsiniz,
  • Endüstriyel cihazlarınızı merkezi ağ üzerinden yönetebilirsiniz.

  Sahadaki I/O Cihazlarınızı Ethernet’e Doğrudan Entegre Edin

  Performans optimizasyonu ve süreç kontrol takibi için gittikçe daha fazla operatör, saha transformatörleri veya üretim düzeyi makinaları ile merkezi veri hizmetlerinin pürüzsüzce entegre edilebilmesini bekliyor. Bu entegrasyonda verinin gerçek zamanlı olarak üretim düzeyinden IT ağına, oradan varlık bilgisine aktarılması gerekiyor.

  Moxa’nın Active Tag sistemine ve Free Active OPC Server’a sahip uzak I/O çözümleri, saha düzeyi üretim verisini ODBC veritabanı sisteminize verimli biçimde entegre edebilir, böylece saha cihazlarını merkezi ağa doğrudan dahil ederek kablolama sorunlarından ve maliyetlerinden kurtarır.

  Moxa ayrıca üretim düzeyi koşullarını, süreç kontrolünü optimize edecek daha verimli, doğru ve tamamlanmış veri toplama için kolayca kurmayı ve yönetmeyi sağlayacak veri entegrasyon yazılımı da sunar. Moxa’nın uzak I/O çözümleriyle;

  • Uzak ve analog I/O’ları Modbus RTU’lara veya Ethernet ağlarına kolayca entegre edin
  • Yazılım ve konfigürasyonları çabuk ve kolayca yükleyin
  • Ethernet üzeri peer-to-peer haberleşme ile zamandan ve kablolama maliyetlerinden tasarruf edin.

  Modbus RTU Remote I/O​​

  Ethernet Remote I/O

  RS-485 Remote I/O

  Görsel Kaynağı: https://iebmedia.com/tsn-technology-update-impact-on-factory-automation/