9618b98e-0f72-4d39-be3f-c584415815eb

UYGULAMA ÖRNEĞİ

Arkun HES PLC – SCADA ​Haberleşme Sistemi Projesi

Sektör: Enerji

Proje Adı: Arkun HES PLC – SCADA Haberleşme Sistemi Projesi

Tarih: Ekim 2020

Uygulayan: EnerjiSA Enerji Üretim A.Ş.

Uygulama Hakkında

Hidroelektrik santrallerinde enerji üretimi ve santral işletiminin en verimli biçimde gerçekleşebilmesi için hidrolik ve mekanik verilerin doğru ve istikrarlı ölçülmesi, denetlenmesi, yönetimi ve kaydedilmesi gerekir. Bu işlemler için gerekli iletişimin sağlanması ise, fiber ve Ethernet tabanlı bir ağ kurulmasıyla mümkün olur. Kurulacak bu ağa uzaktan erişilebilmeli, ağ üzerindeki SCADA haberleşmesini sağlayan cihazların ise enerji santrallerinin ortam koşullarına ve izolasyon standartlarına uygun olması gerekir. 

Erzurum ile Artvin il sınırında, Çoruh Nehri üzerinde yer alan Arkun Hidroelektrik Santrali, 3 adet 78 MW kapasiteli ana santral ile 2 adet 5,4 MW kapasiteli cansuyu santralinden oluşuyor. Burada ana santraller ile cansuyu santralleri arasında haberleşmenin sağlanması, buralarda toplanan bilgilerin de SCADA haberleşme sistemine aktarılmasına ihtiyaç duyuldu. GSL Mühendislik, EnerjiSA üretim projeleri arasındaki en uzun enerji tüneli olma özelliğine sahip bu projeye haberleşme ekipmanları konusunda tedarik, danışmanlık ve kurulum desteği verdi. 
 
SCADA haberleşme sistemi

GSL Çözümü

Projede, haberleşme ihtiyaçları da göz önünde bulundurarak, sistem duruş süresini milisaniye mertebesinde tutan Turbo Ring teknolojisi ve VLAN destekleyen, single mode fiber portlu Moxa yönetilebilir Ethernet switch ürünleri sunuldu. GSL’nin deneyimli mühendisleri de kurulum ve konfigürasyon aşamasında sahada teknik destek verdi.

Her bir ünitede 1 adet Moxa EDS-505A-SS-SC ve port ihtiyacının fazla olduğu noktalarda ise EDS-508A-SS-SC ürünleri kullanıldı. Bu Ethernet switchler, ünitelerde bulunan RTU birimlerinden alınan bilgileri merkeze aktarmak üzere yapılandırıldı. EDS-505A ve EDS-508A serilerinin tercih edilmesinde aşağıdaki özellikleri önemli bir etken oldu:

  • Turbo Ring yedeklilik ve 802.1Q VLAN teknolojileri desteklemeleri
  • Ethernet/IP ve Modbus TCP gibi endüstriyel protokollere entegre olabilmesi
  • Enerji santrallerine ve izolasyon standartlarına uygun endüstriyel tasarım

Kullanılan Ürünler

  • Moxa EDS-505A-SS-SC : Yönetilebilir Ethernet Switch, 3 10/100BaseT(X) port, 2 100BaseFX single-mode port, SC konektör
  • Moxa EDS-508A-SS-SC : Yönetilebilir Ethernet Switch, 6 10/100BaseT(X) port, 2 100BaseFX single-mode port, SC konektör

Benzer bir projeniz mi var? Size yardımcı olalım: