9618b98e-0f72-4d39-be3f-c584415815eb

TEKNİK YAZI

USB'ye Uzaktan Erişimde 3 Temel Sorun Nedir? Nasıl Çözülür?

USB Bağlantılarda Karşılaşılan Zorluklar

Herhangi bir cihaza herhangi bir yerden bağlanabilmek, modern işletmeler için son derece önemli bir durumdur. Ekipmanlara ağ üzerinden ulaşabilmek, bu ekipmanlardan veri alabilmek ve yönetebilmek zaman tasarrufu sağlar, maliyetleri de düşürür. Ancak, cihazların farklılaşması ve sayısının artması, farklı bağlantı türlerine ihtiyaç duyulmasına neden olur.

Akıllı cihazlarda ve çevre birimlerinde uygulanan en popüler bağlantılardan biri, karmaşık cihazlarla akıllı iletişim için düşük maliyetli, esnek bir arayüz sağlayan USB’dir. USB bağlantısı, bir aygıtın doğrudan bir bilgisayara bağlanmasını, çalıştırması gereken sürücüyü ve uygulamayı tanımlamasını kolaylaştırırken, aynı zamanda cihaza güç sağlar. Sürekli güncellenen ve eski sürümleri de desteklemeye devam eden bir protokolle USB, doğrudan cihaz bağlantısı için basit ve etkili bir çözüm sunar.

USB bağlantılara olan talebin artması sonucunda, çözülmesi gereken yeni sorunlar ortaya çıktı. Bu yazımızda artan USB bağlantılarının meydana getirdiği zorlukların bazılarından ve Digi AnywhereUSB Plus’ın bunları nasıl çözümler getirdiğinden bahsedeceğiz. 

Bant Genişliği ve Güç İhtiyacı

USB protokolü başlangıçta geniş alanda uygulanabilirlik ve çok büyük ölçekli dağıtımı destekleme düşüncesiyle tasarlanmış olsa da, daha az sayıdaki cihaza zengin bir bağlantı sağlamaya yönelik geliştirildi. 

Cihazlar daha karmaşık duruma geldikçe, daha yüksek bant genişliğine erişim talep eder. Daha yüksek bant genişliği, daha kısa kabloların kullanılmasını ve ayrı işlevler için daha fazla eş zamanlı USB iletişim yolunun (‘uç noktalar’ olarak adlandırılır) kontrolünü gerektirebilir; bu durum da bir USB aygıt ağacına yerleştirilebilecek cihaz sayısını sınırlar. Mevcut çipler bu durumlar için optimize edilmiştir. 

Cihazlar, özellikle herhangi bir ölçekte bağlantı sunarken daha iyi güç çözümleri gerektiren yerleşik pilleri şarj etmek için güce daha fazla erişim gerektirirler.

Geleneksel olarak yazıcılar, barkod tarayıcılar, monitörler, direk ekranları ve manyetik şerit okuyucular gibi arayüz cihazlarını bağlamak için ekstra bağlantı noktaları eklemek, ekipmana yakın ek bilgisayarlar kurmayı gerektiriyordu. USB tabanlı cihazlarda, bilgisayarların ekipmanın birkaç metre yakınına yerleştirilmesi gerekiyordu:

  • USB 2.0 cihazları ana bilgisayarın 5 metre/16 fit yakınına yerleştirilmelidir
  • USB 3.0 cihazlarının 3 metreden uzağa konumlandırılması önerilmez

Gelişen Standartlar

Standartlar değişiyor ve günümüzde çoğu bilgisayar daha az fiziksel bağlantıyı destekliyor. USB, ekipman bağlamak için bir endüstri standardı haline geldi; ancak boyut ve güç kısıtlamaları, bilgisayarların daha az fiziksel arabirimle geldiği anlamına gelir. Veri toplama ve analizi artık genellikle sanallaştırılmış ortamlarda veya bir bulut altyapısında gerçekleşiyor. Fiziksel bilgisayarlar tesiste aynı yerde bulunsalar dahi, kullanılabilir port sayısı, bilgisayarın uygun konumlandırılması ve USB aygıtlarının uygun konumlandırılması genellikle kablolama veya mesafe sorunları yaratır.

Sayıları Artan Cihazları Yönetme

USB cihazları daha karmaşık hale geldi. USB cihazlar genellikle farklı zamanlarda ve farklı şekillerde kullanılırlar.USB cihazlarının farklı projeleri desteklemek için farklı sistemlere bağlanmaları gerekebilir. Geçici projeler için kullanılacak veya tahsis edilecek, ardından da bir kaynak havuzuna döndürülecek paylaşılan kaynaklar olarak ele alınmaları gerekebilir. 

Örneğin, birçok ortamda USB ile çalışan cihazların gezici personel tarafından uzun süre kullanılabilmesi ve ardından şarj ve yönetim için teslim edilebilmesi için şarjlı tutulmaları gerekir. Alternatif olarak, bir görevin bir bilgisayarda bir kişi tarafından gerçekleştirilmesi için bir cihaza ihtiyaç duyulur ve ardından farklı bir kişi tarafından farklı bir bilgisayarla iletişim kurmayı gerektiren farklı bir görev için kullanılması gerekebilir.

Güvenlik ve güvenilirlik için kuruluşların, tercihen cihazı gereksiz yere fiziksel olarak hareket ettirmeden bahsetmiş olduğumuz kullanım durumlarını destekleyebilmesi gerekir. Bir diğer önemli ihtiyaç ise, USB bağlantılarda kablolardaki aşınma ve yıpranmayı azaltmak için cihazları çok sık takıp çıkarmaktan kaçınılmasıdır.

USB bağlantıların ortaya çıkardığı ihtiyaçları ve Digi AnywhereUSB Plus’ın sunduğu çözümleri maddeler halinde inceleyelim.

USB'ye Uzaktan Erişim

İhtiyaç: Çok sayıda USB cihazına TCP/IP bağlantısıyla birden fazla sunucudan erişim 

Artık yapabilirsiniz: Multihost bağlantı destekli TCP/IP özellikli USB çoklayıcılarla, USB cihazlarınızdan alınan bilgilere birden fazla PC’den ulaşın, hangi PC’nin hangi bilgilere erişebileceğini belirleyin. 

Önerilen: Digi AnywhereUSB Plus 

İhtiyaç: Daha küçük, merkezden yönetilebilen Point of Sale (POS) istasyonları oluşturma

Artık yapabilirsiniz: Satış noktasından PC’yi çıkarın. IP üzerinden USB teknolojisiyle sisteminizi sadeleştirerek PC masrafından tasarruf edin ve satış noktalarının kapladığı alanı küçültün. 

Önerilen: AnywhereUSB Plus Serisi – AW02-G300, AW08-G300, AW24-G300

USB Portlu Uç Cihazlar, PC Gerektirmeden Ağa Nasıl Bağlanır?

Sisteminizde alandan tasarruf mu etmek istiyorsunuz? Özellikle perakende satış noktalarında POS istasyonları küçüldükçe, ürün sergilenebilecek alan ve dolayısıyla da potansiyel ciro artar. Geçtiğimiz yıllarda Amerika’da yapılan bir uygulamada her bir mağazada üç satış noktası bulunan bir mağaza zinciri için daha kompakt POS istasyonları oluşturmak arayışına girilmiştir.  Sadece daha kompakt istasyonlar değil, aynı zamanda her istasyonu merkezden daha kolay yönetebilmek de uygulama amaçları arasında yer almaktadır. ​​

​Bu talebe karşılık POS sistem üreticisi Digi’nin AnywhereUSB Plus serisinin USB çoklayıcıları denenmiş ve bu cihazın her POS istasyonunda PC veya dumb terminal yerine geçebileceği görülmüştür. Özel yazılım sürücüleri, tüm işlemlerin IP üzerinden USB (USB over IP) teknolojisi yoluyla gerçekleştiği merkezi ofis sunucusunda yüklüdür. Her POS istasyonu bir AnywhereUSB Plus içerir, bu cihaz ise standart bir TCP/IP bağlantısı üzerinden LAN’a bağlıdır. Hepsi USB cihazları olan barkod tarayıcı, kredi kartı okuyucu, fatura yazıcı, bilgi ekranı ve alfa-numerik yazarkasa AnywhereUSB Plus’a bağlıdır. AnywhereUSB Plus’ın her portu, yerel olarak merkezi ofis sunucusunda bağlı gibi görüntülenebilmektedir.

AnywhereUSB Plus serisinin kullanımı ile aynı zamanda merkezi yönetim avantajı da elde edilir. Merkezi yönetim, beraberinde sistem güvenliğini artırırken IT desteği ihtiyacını da azaltır. Her POS istasyonunda PC yerine AnywhereUSB Plus kullanılması kullanıcı müdahalelerini de en aza indireceğinden, veri tahrifat veya onaysız değişiklik riskini de düşürecektir. Sistemde ise çok sayıda PC yerine yalnızca tek bir sunucuda bakım ve güncelleştirmeye ihtiyaç olacaktır. Bu uygulamada, sistem yedekliliği de kolayca sağlanabilir: Sunucunun çökmesi durumunda ağ üzerindeki başka bir sunucu kolaylıkla devreye girebilir ve sistemdeki kesinti süresini en aza indirebilir. 

Sistemlere büyük kolaylık sağlayan AnywhereUSB Plus Ethernet USB çoklayıcılarının bir başka avantajı ise konfigürasyon kolaylığıdır. Cihaz konfigürasyonunun simülasyon videosu için tıklayınız.

Su, nem, sıcaklık, uzaklık gibi koşulları ölçmede de USB sensörler tercih edilebilir. Bu durumda USB sensörler iki kısıtlayıcı özelliğe sahiptir: 5m kablo uzunluk sınırı ve yetersiz USB port sayısı. Bu gibi uygulamalarda da AnywhereUSB Plus TCP/IP özellikli USB çoklayıcıların kullanımı son derece avantajlıdır. Modellerine göre 24’e kadar sayıda farklı USB cihazını AnywhereUSB Plus’ a bağlamak ve merkezi bilgisayardan uzağa koymak mümkündür. Buna ek olarak, ağınızın üzerinde birden fazla AnywhereUSB olması da cihazların performansında düşmeye yol açmaz. AnywhereUSB Plus portlarına bağlanan herhangi bir USB cihazı, bilgisayarınıza doğrudan bağlanmış gibi görünür. Sahada birçok uç USB cihazının bulunduğu sistemlerde AnywhereUSB Plus kullanımı, uç cihazların yerleşiminde sisteme büyük esneklik kazandırır.

AnywhereUSB Plus USB çoklayıcı serisinin sağladığı avantajlar, aşağıdaki gibi özetlenebilir:

  • Ethernet-USB çoklayıcı özelliği  ile USB cihazları PC gerektirmeden kolayca LAN’e bağlanabilir
  • IP üzerinden USB özelliği ile 5 metrelik USB kablo mesafe kısıtlamasını kaldırır
  • Sunucu bilgisayar güvenli olarak uygulama alanından uzaktaki bir sistem odasında muhafaza edilir
  • TCP/IP bağlantısı üzerinden cihazlara erişim ve izleme sağlanır
  • Daha az sayıda PC ve kolay işletim sayesinde IT masrafları düşürülür
  • E-fatura, POS, endüstriyel uygulamalar, erişim kontrolü, mobil uygulamalar gibi farklı alanlarda kullanılabilir
  • En güncel Windows sürümlerine kadar destekler

AnywhereUSB Plus’ın pratik özelliklerinden en iyi nasıl faydalanabileceğinizi öğrenin.