9618b98e-0f72-4d39-be3f-c584415815eb

Hareket Halinde Kalın:
Moxa AWK A Serisi

Hareket halindeki kritik ekipmanların kontrol merkezine bağlantısı için güvenilir bir kablosuz ağ kurmak Endüstriyel IoT (Endüstri 4.0) için, bir anlamda yarının otomasyon dünyası için büyük önem taşır. Akıllı fabrikalar gibi endüstriyel ortamlarda sorunsuz mobil haberleşme sağlayacak, kesintisiz kablosuz bağlantılar ise ancak Moxa AWK-A serisi gibi endüstriyel kablosuz çözümlerle sağlanabilir.

Bağlı Kalın

Moxa AWK-A serisi kablosuz cihazlar, milisaniye mertebesinde roaming desteği ve daha geniş çaplı Wi-Fi kapsama için 802.11n MIMO teknolojisiyle, kesintisiz hareketli uygulamaları güvenceye alır.

Wi-Fi Uyumluluğu

Wi-Fi birliğince sertifikalandırılmış AWK-A serisi kablosuz cihazlar, ağ üzeri birlikte işlerliği artırırken layer 2 PROFINET bağlantılarını etkinkleştiren MAC Clone teknolojisini de destekler.

Kolay Kurulum

MXstudio yönetim aracı, kablosuz cihazlarınızın birer birer kurmaya kıyasla 10 kat daha hızlı konfigürasyonunu sağlarken, AWK-A serisi cihazların durumunu kontrol etmeyi de kolaylaştırır.

Örnek Uygulamalar

1) Akıllı Kablosuz Ağlarla İşletilen Akıllı Depolar

Yer: Japonya
Uygulama: Otomatik Güdümlü Araçlar (AGV)
Kullanıcı İhtiyaçları

 • 200 milisaniyenin üstüne çıkmayacak, hızlı roaming
 • Aynı çözümü farklı ölçekteki fabrikalara da adapte edebilmek için roaming hassasiyetinin yapılandırılabilme özelliği
 • Zorlu koşullara karşı dayanıklılık için endüstriyel tasarım

Moxa’nın Sunduğu Avantajlar

 • 150 ms roaming süresi destekleyen Turbo Roaming
 • Roaming parametrelerini farklı roaming ihtiyaçlarına göre ayarlayabilme özelliği
 • Demeraj akımına karşı güç ve RF portlarında çift izolasyon koruması

​Proje Bilgileri

Çoğu fabrika, üretkenliği artırmak için otomatik güdümlü araç (automated guided vehicles, AGV) sistemleri devreye alır. AGV, operasyonel doğruluk ve verimi iyileştirme amacıyla fabrika lojistiğinde sıkça kullanılan bir otomatik malzeme taşıma (AMH) sistemidir. Japonya’da lojistik hizmetler sunan bir kullanıcı da, depolarına AGV sistemi kurmak istemiştir. Amaç, gerçek zamanlı mal teslim bilgisi vererek müşterilere satış noktalarında sıfır stok seviyesi sağlamaktır.

Bu AGV sistemleri, kontrol merkeziyle haberleşmede kablosuz ağlara ihtiyaç duyar. Herhangi bir noktadaki bir cihaz arızası bile kablosuz haberleşmede kesintiye neden olacağından, mal tesliminde gecikmeler ve operasyonal maliyette artışla sonuçlanır. Dolayısıyla AGV sistemlerinden yarar elde etmek için kablosuz ağ cihazının güvenilir ve AGV’ler hareket halindeyken sorunsuz bir kablosuz haberleşme sağlayabilecek ölçüde sağlam olması gerekir.

Sistem Gereksinimleri

 • AGV’ler depo içinde hareket ederken farklı erişim noktaları arasında kablosuz haberleşme sağlanabilmesi için neredeyse kesintisiz roaming zorunludur.
 • Kullanıcılar farklı kurulum yerlerinin ihtiyaçlarına da cevap verebilmek için roaming parametrelerini ayarlayabilmelidir.
 • Kablosuz ağ cihazlarının AGV sistemlerindeki motorların neden olduğu demeraj akımından korunabilmesi için izolasyonlu tasarım gerekir.
 • Sürekli hareket halinin yol açtığı koşullarda kablosuz cihazlar, devamlı çalışma güvencesi için endüstriyel ve titreşime dayanıklı olmalıdır.

Moxa Çözümü

Depolarda AGV sistemlerinin etkin kullanımı için kablosuz ağların güvenilir olması gerekir. AP ve istemci (client) cihazlar için farklı gereksinimler, güvenilir bir kablosuz ağın formasyonunu belirler. Bu örnekte Wi-Fi bağlantısı sağlayacak AP için AWK-3131A kablosuz birimler kullanılmıştır.  AWK-3131A, 2×2 MIMO anten çıkışı ve 802.11n desteğine sahiptir, böylece daha geniş bir alanda Wi-Fi bağlantısı sağlar. Ayrıca 300 Mbps veri aktarım oranı ile yeterli bant genişliği de sunduğundan, gelecekte sistemi genişletme ihtiyacı olasılığına yönelik seçeneklerinizi açık tutar. 5 GHz kanal desteği ile AGV sistemleri, aşırı doygun 2.4 GHz frekansı altındaki ortamlara kıyasla daha temiz çalışabilir. AWK-1131A ise, bir AGV sistemi için ideal bir kablosuz istemci olarak üç avantaj sunar: kompakt yapı, dayanıklılık, hareket halinde çalışabilme.

Kısıtlı alana sahip araç sistemlerinin AGV’lere sığabilmek için kompakt yapıda olması gerekir. Bu da, AWK-1131A’ya son derece uygundur. AWK-1131A, sağlam tasarımı ile yerleşik haldeki zorlu koşullara karşı dayanıklıdır.  Cihaz, güç ve anten girişlerindeki izolasyonu sayesinde beklenmedik elektriksel girişimleri önler. Örneğin bir kablosuz cihaz motorlarla aynı güç kaynağını kullandığında, motorların oluşturduğu demeraj akımı kolaylıkla kablosuz haberleşmede kesintiye neden olabilir. Güç girişlerinde 500 volt yalıtım ve anten girişlerinde level 4 ESD korumasına sahip bir kablosuz cihaz, istenmeyen herhangi bir elektrik yükünü izole edebilir.

Daha da önemlisi, cihazın hareket edebilirliğinin optimizasyonu, AGV sistemlerinde büyük bir endişe sebebidir. AWK-1131A, AP’ler arasında 150 ms mertebesinde yük devri sağlayan istemci tabanlı Turbo Roaming teknolojisi desteğiyle, bunun gibi depo uygulamalarında kesintisiz mobil işletim olanağı verir.

Özetle Moxa...

 • Milisaniye mertebesinde yük devri imkânı sunan Turbo Roaming teknolojisiyle, AGV sistemlerinin sorunsuz çalışma güvencesi
 • Yapılandırılabilir roaming eşiği ile farklı ölçekteki uygulama alanlarında da güvenilir roaming performansı
 • Güç girişlerinde 500 volt yalıtım ve anten girişlerinde level 4 ESD koruması ile, beklenmedik elektriksel girişimlere dayanıklı AGV sistemleri ve endişesiz entegrasyon
 • 300 Mbps’ye varan veri aktarım oranı ve MIMO teknolojisiyle AGV sistemlerinde maksimum Wi-Fi kapsama alanı, tasarruflu ve gelişmelere açık teknoloji kullanımı
 • IEC 60068-2-6 standardıyla uyumlu, titreşime dayanıklı tasarım sayesinde sürekli hareket halindeki kablosuz bağlantıların korunması avantajlarına sahiptir.

Daha Fazla Bilgi Alın: “Fabrika Otomasyonunda Güvenilir Kablosuz Haberleşme Mümkün Mü?”

2) Kablosuz Ağın Donmadığı Soğuk Depolar

Yer: Çin
Uygulama: Otomatik Depolama ve Çekme Sistemleri (ASRS)
Kullanıcı İhtiyaçları

 • Soğuk depoların çok düşük sıcaklıklarına dayanıklılık
 • Servis araçları üzerindeki kısıtlı alanlara sığabilecek küçük cihazlar
 • Kesintisiz operasyon için hızlı roaming

Moxa’nın Sunduğu Avantajlar

 • -40°C’de dahi çalışabilme
 • Kısıtlı alanlarda üstün performans gösterebilecek kompakt, ama sağlam tasarım
 • 150 ms mertebesinde yük devri destekleyen Turbo Roaming

Proje Bilgileri

Bir otomatik depolama/çekme sistemi (AS/RS), depolama sürecinin verimini artırmada kullanılan akıllı bir sistemdir. Bu sistem, malları raflar arasında otomatik olarak yukarı-aşağı ve ileri-geri hareket ettiren, insan kaynaklı hata olasılığını ortadan kaldıran bir taşıma-depolama-raflama tasarımı içerir. Çin’deki bir AS/RS üreticisi, bir gıda şirketinin taze gıdayı düşük sıcaklıklarda depolamasını sağlayacak akıllı bir depo kurmasına yardımcı oldu. Uygulama, güvenilir bir kablosuz ağ gerektiriyordu.

Sürekli hareket halindeki otomatik ekipmanların temelinde, kontrol merkezi ile çok sayıdaki taşıma araçları arasında haberleşmeyi sağlayacak kablosuz ağ cihazları bulunur. Bu taşıma araçları, yüksek sayıda cihaz için kısıtlı alan içerdiğinden, kablosuz aygıt sorunsuz operasyon için küçük ama dayanıklı bir tasarıma sahip olmalıdır.

Sistem Gereksinimleri

 • Sıfırın altında sıcaklığa sahip ortamlarda dahi normal işletimin devamı
 • Kısıtlı alana sahip taşıma araçlarına kurulu, küçük kablosuz ağ cihazları
 • Taşıma araçlarının gerçek zamanlı kontrol ve denetimini güvenceye alan kısa yük devir süreleri
 • Kontrol merkeziyle bağlantıda kalabilmek için tam kablosuz ağ kapsaması
 • Kablosuz cihazları taşıma araçları üzerindeki motorlardan kaynaklanabilecek demeraj akımından korumak için izolasyonlu tasarım

Moxa Çözümü

AS/RS, malın kolayca depolanıp çekilebilmesini, böylece otomatize olmayan süreçlere kıyasla üretkenlikte artış sağlar. Bir AS/RS uygulamasının başarısı, bir ağ üzerinden güvenilir kablosuz cihaz kurulumuna önemli derecede bağlıdır. Bir AS/RS’de yer alan taşıma sistemlerinin en üst düzeyde performans göstereceğinden emin olmak için, Moxa AWK-1131A kablosuz ağ cihazları üç avantaj sunar: kompakt ama dayanıklı bir tasarım, kesintisiz roaming yetkinliği, ve maksimum kablosuz kapsama alanı.

Avuç büyüklüğündeki dayanıklı AWK-1131A serisi, sıcaklığın -40°C’ye bile düşebildiği soğuk depolar da dahil kablosuz uygulamalarda, zor koşullar altında istikrarlı işletime ve kısıtlı alanlara da rahatça sığabilmesine yönelik tasarlanmıştır. Dahası AWK-1131A yerleşik güç ve RF yalıtımı sayesinde motorlardan kaynaklanabilen elektriksel girişime karşı korumaya da sahiptir. Bu iki özelliği sayesinde yerden tasarruf sağlanırken ek bir izolatör kullanım ihtiyacı da ortadan kalkmış olur.

Roaming performansı daima kablosuz ağ cihazlarının temel özelliklerinden biri olmuştur. AWK-1131A serisi de istemci tabanlı Turbo Roaming teknolojisi ile milisaniye mertebesinde yük devir süreleri sunarak, taşıma araçları üzerindeki istemci cihazların her zaman erişim noktalarına (AP) bağlı kalacağını güvenceye alır. Böylece taşıma araçları raflar arasında rahatça hareket ederek üretkenlikte artış sağlar.

Son olarak, AWK-1131A, 300 Mbps’ye varan aktarım oranları için 802.11n standardı destekler, ve MIMO teknolojisiyle taşıma araçlarında kablosuz bağlantı kullanımını maksimize eder. Taşıma aracının ön ve arkasına birer anten kurarak duvara yerleştirilmiş AP’lerle sorunsuz ve sürekli bağlantı sağlanır. Dahası, 5 GHz kanal desteği, kablosuz haberleşmede aşırı doygun kanal kullanımından kaynaklanabilen beklenmedik zaman aşımlarından kaçınmayı sağlayacak, düşük trafiğe sahip bir kanal sunar.

Özetle Moxa...

 • Soğuk depolarda sürekli işletimi güvenceye alacak, -40°C’de dahi çalışabilme özelliği
 • Araç üstündeki kısıtlı alanda yerden tasarruf sağlayacak, avuç büyüklüğünde tasarım
 • Roaming teknolojisinin sunduğu milisaniye mertebesinde yük devir süreleri sayesinde taşıma sistemlerinin kesintisiz çalışması
 • Güç girişlerinde 500 volt yalıtım ve anten girişlerinde level 4 ESD koruması ile, beklenmedik elektriksel girişimlere dayanıklı taşıma sistemleri ve endişesiz entegrasyon
 • 300 Mbps’ye varan veri aktarım oranı ve 2×2 MIMO teknolojisiyle taşıma sistemlerinde maksimum Wi-Fi kapsama alanı, tasarruflu ve gelişmelere açık teknoloji kullanımı gibi faydalar sunuyor.

Öne Çıkan Ürünler

AWK-1131A / AWK-3131A Serisi
Endüstriyel IEEE 802.11n wireless AP/bridge/client

 • 300 Mbps’ye varan veri aktarım oranı
 • Milisaniye mertebesinde roaming
 • Güç ve anten izolasyonu
 • Titreşime karşı dayanıklı tasarım
 • -40 ila 75 °C çalışma sıcaklık aralığına sahip model seçenekleri

NPort W2150A/W2250A Serisi
1 ve 2-port RS-232/422/485 IEEE 802.11a/b/g wireless device server

 • Elektromanyetik gürültüye karşı yüksek düzey EMS koruması
 • Roaming özelliği ve seri port buffering sayesinde sorunsuz bağlantı
 • SSH/HTTPS üzerinden cihazların güvenli uzaktan yönetim ve konfigürasyonu

MXview Wireless

 • Kablosuz ağ yönetimine özel tasarlanmış yeni MXview eklentisiNewly Launched 
 • Wi-Fi bağlantıları ve ağ durumunu tek bakışta görebilme
 • Sorunların kök nedenini tanımlayabilmek için roaming geçmişini görüntüleyebilme
 • Anında uyarılarla duruş süresini en aza indirme