9618b98e-0f72-4d39-be3f-c584415815eb

Zorlu Koşullara Yönelik Dayanıklı Veri Toplama Çözümleri

Kritik koşullara sahip petrol ve doğalgaz, denizcilik, ulaştırma ve endüstriyel otomasyon gibi uygulamalar, veri toplama ürünlerinin tasarımında büyük zorluk açığa çıkarır. Bu uygulamalarda kullanılan ürünler sürekli olarak geniş sıcaklık dalgalanmaları, patlayıcı ortam, şiddetli sarsıntı ve titreşim, yüksek nem gibi durumlar sonucu ortaya çıkan, ekstrem harici ve dâhili koşullara maruz kalır.  Bu durumlar ürün performansını da tehlikeye atar. Üstün tasarım, yüksek kaliteli bileşenler, sağlam mühendislik ve tonlarca testi bir araya getiren Moxa’nın dayanıklı veri toplama çözümleri, tüm bu endüstriyel ortam gereksinimlerine cevap verebilmekte, bu uygulamalarda ürünün uzun ömürlü kullanımını garanti etmektedir. 

Moxa’nın Endüstriyel Veri Toplama Çözümleri

veri toplama ve uzak io çözümleri
fabrika otomasyonu

Fabrika Otomasyonu

Moxa'nın veri toplama çözümleri, alanın kısıtlı ve elektrik akım arayüzü ile sıcaklık aralıklarının yüksek olduğu endüstriyel uygulama ortamlarına özel tasarlanmıştır.

demiryolu

Demiryolu

Moxa'nın veri toplama çözümleri, hareket halinde olan, uzun süreli sarsıntı ve titreşim ile şiddetli elektromanyetik bozulmanın bulunduğu endüstriyel ortamlara özel tasarlanmıştır.

doğalgaz ve petrol

Petrol & Doğal Gaz

Moxa'nın veri toplama çözümleri, patlayıcı düzeyde gaz, buhar veya sıvı yoğunluğu bulunan, bu nedenle de cihazlar için ciddi risk teşkil eden endüstriyel ortamlara özel tasarlanmıştır.

denizcilik

Denizcilik

Bu çözümler, su aşındırması, elektromanyetik ışıma ve yüksek nem seviyelerinin bulunduğu, bu nedenle cihazların kullanım ömrünü tehdit ettiği endüstriyel ortamlara özel tasarlanmıştır.

veri toplama,uzak io veri toplama

Sensör ve Voltaj Verilerini Toplama

ioLogik ve ioThinx I/O modelleri ekipman izlemede gereken sensör ve voltaj verilerinin toplanması için kolay bir çözüm sunuyor. Bu cihazlar, sensörlerden gelen dijital ve analog girdi verilerinin doğrudan Modbus, EtherNet/IP, SNMP ve çeşitli diğer protokoller kullanarak Ethernet bağlantısına hazır verilere dönüştürür. Bu sistemler sayesinde PLC yapılandırılmasına gerek duyulmaz. Ayrıca bu, mevcut makine sistemlerinin çalışma akışını etkilemez.

Neden Moxa?

Çetin koşullara sahip uygulamalar için güvenilir işletim sağlayabilecek dayanıklı çözümler sunmak, tasarım deneyimi, kullanılabilirliği ispatlanmış bileşenler ve titiz bir test sürecinin güçlü bir birleşimini gerektirir. Moxa’nın endüstriyel seviye bileşenler, sıkı çevresel koşul testleri ve ekstra I/O korumasını da içeren dayanıklı veri toplama çözümlerine yaklaşımı, bir sistemi zorlu koşulların getirebildiği performans indirgemesi ve hatta sistem çöküşüne karşı korumak üzere tasarlanmıştır.

Uç Sıcaklık Testleri

Moxa’nın uç sıcaklık testleri, sistemlerin bu tarz uç sıcaklık koşulları altındaki performansını değerlendirir. Bu testler, sistemin ekstrem ve hızla değişen sıcaklıklar altında kritik uygulamalarda güvenilir performans sağlayabileceğine dair hem tasarım hem de ürün onayını içerir.

Yüksek Test Uygulama Standardı: Testler belirtilen gerekli sıcaklıktan 5ºC daha düşük ve 5ºC daha yüksek sıcaklıklarda sistem faaliyet gösterirken yapılır. 

Uç Çevresel Koşullarda İşletim Testleri: Testler sistem çalışır halde iken dakikada 3ºC hızında sıcaklık değişimi koşullarında gerçekleştirilir. 

Genişletilmiş Test Süresi: Tasarım bölümünün test edilmesi çok çeşitli çevresel test parçalarıyla 150 saatin üzerinde; üretim bölümü ise 40 saat süreyle sistem çalışır halde iken gerçekleştirilir. Moxa’nın kapsamlı sıcaklık testleri, sistemlerin uç sıcaklık koşulları altındaki performansını değerlendirir. 

Titreşim ve Sarsıntı Test ve Tasarımı

Yüksek titreşimli bir ortamda sağlıklı işletim, sıkı bir titreşim test uygulaması ve beklenen titreşim darbelerini etkisiz hale getirecek özel tasarım gerektirir. Moxa, titreşim testlerini özellikle PSD, sıklık, eksenler, test eğrileri ve test süresini dikkate alan IEC 60068-2-64 test prosedürlerine uygun biçimde uygular. Bu testler, hem X/Y, hem de Z ekseninde titreşimi test edebilen titreşim simülatör ekipmanları kullanılarak gerçekleştirilir. Demiryolu uygulamalarında uzun süreli titreşim ve sarsıntıya maruz kalmaya yönelik Moxa, hareket halindeki araçlarda istikrarlı veri aktarımını garantileyen EN 50155 standartlarını dikkate alır (Yalnızca ioPAC 8500, ioPAC 5500, ve ioLogik E1500 serisinde). Titreşim ve sarsıntıya karşı dayanıklılık aynı zamanda özel tasarım da gerektirdiğinden Moxa’nın patentli DIN-ray, yay tipi terminal blok ve M12 Ethernet konektör aparatları ek sarsıntı ve titreşim sönümleme özelliğine sahiptir.

I/O Kanalları İzolasyon Tasarımı

Moxa, veri toplama cihazları üzerinde üstün düzeyde I/O kanalları bağlantı izolasyon koruması bulundurur. I/O kanalları ve ağ arasındaki iki yönlü izolasyon (3000 VDC’ye kadar), ağ üzerindeki herhangi bir cihaz veya I/O sensörü yüksek voltaj veya akım nedeniyle hasar gördüğünde, bağlı diğer cihazların da zarar görmesini engellemeye yardımcı olur. Yıldırım düşmesinin önemli bir risk oluşturduğu uygulamalar için Moxa’nın kanaldan kanala bağlantı izolasyonu sunan tasarımı elektrik akımlarına karşı en sağlam korumayı sağlar (sadece ioLogik E1500 serisinde). Bu tasarımla cihaz üzerindeki her bir dijital giriş kanalı mevcut gerilimden ayrı ayrı izola edilmiştir.

Koruyucu Kaplama Hizmetleri

Moxa, müşterilerinin daha güvenilir ve dayanıklı veri toplama çözümleri elde edebilmesi için sıkı bir kaplama ve denetim sürecine sahip koruyucu kaplama hizmetleri sunar. Akrilik reçine ve silikon kaplama sert, aşınmaya dirençli bir yüzey oluşturur. Bu yüzey hem esnek hem de kolay tamir edilir özelliktedir. Tüm koruyucu kaplamalı ürünler sıkı IPC-A-610D standardına uygun biçimde siyah ışık altında test edilmiş ve denetlenmiştir. Ayrıca, koruyucu kaplama kalınlığı da IPC-CC-830 SR tipi gereksinimlere uygundur.

Önerilen Ürünler

Moxa’nın dayanıklı çözümleri, zorlu uygulama ortamı ihtiyacınıza yönelik endüstriyel sertifika ve standartlarla uyumlu, çok çeşitli I/O kombinasyonlarının bulunduğu bir ürün yelpazesi içerir.

Gelişmiş Kontrol Cihazları & IO Modülleri

ioThinx 4510 Serisi

Gelişmiş Uzak I/O

Standart Kontrol Cihazları & IO Modülleri

ioLogik E1200 Serisi

Standart Uzak I/O

Ekstra Dayanıklı I/O Modülleri

ioLogik E1500 Serisi

Ekstra Dayanıklı Uzak I/O

ioLogik E2200 Serisi

ioLogik E2200 Serisi

Akıllı Uzak I/O