9618b98e-0f72-4d39-be3f-c584415815eb

UYGULAMA ÖRNEĞİ

Yatlarda Uluslararası LTE Haberleşme Sistemi

Sektör: Denizcilik

Uygulama Tarihi: 2019

Uygulayan: Probiltech Teknoloji Sistemleri

Uygulama Yeri: Bodrum, Muğla, Türkiye

Uygulama Hakkında

Deniz taşıtları uluslararası sulara açıldıkları zaman gemi mürettebatının, gemideki teknik donanımların ve yolcuların internet bağlantılarının kopmaması gerekir. Bu nedenle bu ihtiyacın karşılanmasına yönelik birçok ürün piyasaya çıkmıştır. Öte yandan deniz taşıtları, izledikleri rota boyunca zaman zaman bir ülkenin karasularından çıkıp bir diğerine geçebilir. Bu durumda internet bağlantıları, gerekli altyapı olmadığı takdirde aynı performansı sürdüremez. Bu noktada yedeklilik teknolojisi de önemlidir. Örneğin; taşıt Türkiye karasularında iken ve Türkiye kökenli bir GSM operatörünü kullanıyor iken Yunanistan karasularına geçtiğinde otomatik olarak Yunanistan’a bağlı bir GSM operatörüne geçmelidir. Bu otomatik geçişin hızlı olması da önemli bir husustur. Öte yandan kullanılacak ürünlerin deniz şartlarına da uygun olması gerekmektedir.

GSL Çözümü

Bodrum limanında bulunan, açık denizlere ve uluslararası sulara açılan yat, kesintisiz internete ihtiyaç duymuştur. Pro-Biltech Teknoloji Sistemleri’nin yüklendiği bu uluslararası LTE haberleşme sistemi projesinde GSL Mühendislik tarafından yüksek kapasitede ve GSM operatörü geçişlerini çok kısa sürede yapabilecek, Robustel’in ödüllü olan 1 adet MEG5000 ve 1 adet R3000-4L GSM router cihazları tercih edilmiştir. Aynı zamanda ürünün yapılandırması konusunda da GSL Mühendisliğin uzman ekibi uzaktan destek sağlamıştır.
MEG5000 ve R3000-4L cihazları;

  • Çift SIM özelliği bulunması,
  • Operatörler arasında otomatik ve hızlı geçiş yapabilmesi (bu ayar ICMP mekanizmasıyla ayarlanabilir. Geçiş süresinin çok düşük tutulması istenirse 5-10 sn içerisinde değişim gerçekleşebilir)
  • Ortam şartlarına karşı dayanıklılığı sebebiyle tercih edildi.

Kullanılan Ürünler

  • Robustel R3000-4L : Çift SIM Endüstriyel 3G / 4G VPN Router, 2 Ethernet, 2 Seri Port
  • Robustel MEG5000: Modüler IoT Edge Gateway

Benzer bir projeniz mi var? Size yardımcı olalım: