9618b98e-0f72-4d39-be3f-c584415815eb

UYGULAMA ÖRNEĞİ

Tren & Kontrol Merkezi Arası
Kablosuz Haberleşme Uygulaması

Sektör: Raylı Sistem 

Test: Tren & Kontrol Merkezi Arası Sorunsuz Kablosuz Haberleşme

Uygulama Tarihi: Mayıs 2011

Uygulayan: GSL Mühendislik

Uygulama Yeri: İstanbul Metrosu M1B Hattı, Otogar – Esenler İstasyonları

Uygulama Amacı

Otogar ve Esenler istasyonları arasında yapılan uygulama testinde, raylı sistemlerde görüntünün kablosuz haberleşme ile sorunsuz aktarımı denenmiştir. Bu tür hareket halindeki araçların söz konusu olduğu uygulamalarda kesintisiz görüntü aktarımı için roaming devir süresi son derece önemlidir. Bu açıdan test, Moxa AWK serisi endüstriyel kablosuz LAN birimlerinin Turbo Roaming özelliği sayesinde minimum devir süresi sunarak veri kaybını etkili biçimde önlediğini göstermektedir. 

Uygulamada tren üzerindeki kameradan alınan görüntü, hat boyunca yer alan kablosuz erişim noktası (access point, AP) birimlerince alınarak, PoE switch ile fiber altyapı üzerinden merkeze aktarılmıştır. 
 
Hat boyunca, AP modunda ayarlanmış 3 adet AWK-4121-EU-T bulunmaktadır. AWK serisinin Turbo Roaming özelliği sayesinde tren bir AP’nin kapsama alanı dışına çıktığı anda derhal diğerine bağlanmaktadır. AP birimleri üzerinde 15/18 dbi panel anten, tren üstünde ise omni-directional rooftop anten tercih edilmiştir. Tren üzerinde bulunan AWK-3121 ise client modunda ayarlanmıştır.  Tren uygulamalarında vazgeçilemez bir gereklilik olan zorlu ortam koşullarına dayanıklılık ise uygulamada kullanılan Moxa PoE switch, wireless AP ve antenlerin endüstriyel tasarım ve sertifikasyonları sayesinde karşılanmıştır.

Sonuç

Test, raylı sistem uygulamalarında kablosuz video görüntüsü aktarımının IEEE 802.11a ve 802.11g üzerinden, Moxa AWK serisi client ve access point’ler ile sorunsuz biçimde gerçekleştirilebileceğini gözler önüne sermiştir.

Kullanılan Ürünler

Bu projede kullanılan ürünler hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın:

Moxa AWK-1131A

Endüstriyel IEEE 802.11n wireless AP/client

Moxa AWK-4131A

Endüstriyel dış ortam IEEE 802.11a/b/g/n wireless access point/bridge/client

Endüstriyel PoE Switch

Moxa EDS-P206

Endüstriyel PoE Switch

Benzer bir projeniz mi var? Size yardımcı olalım: