9618b98e-0f72-4d39-be3f-c584415815eb

Tam Kontrol Panonuza Göre

Daha Akıllı, Kurulumu Daha Kolay Yeni Bir Switch Türü

Makine üreticileri ve otomasyon mühendisleri için Ethernet anahtarlarını bir SCADA/HMI üzerinden denetleyebilmek, kontrol sistemlerine daha net bir genel bakış sağlamasının yanı sıra sistem duruş süresini de en aza indirmek için gerekli müdahale zamanı verir. Buna ek olarak, yönetilebilir switch devreye alma ile ilgili en yaygın endişe, kurulum ve sonrasındaki yönetim sürecinde ortaya çıkan operasyonel karmaşadır. Moxa’nın ultra ince SDS-3008/SDS-3016 akıllı switch serisi, bu zorlukların üstesinden gelmek üzere tasarlanmıştır. Sadeleştirilmiş protokol konfigürasyonu, esnek montaj seçenekleri, kullanımı kolay ara yüzü ve ince kasası ile SDS-3008/SDS-3016 akıllı switch, herhangi bir akıllı üretim uygulaması için tam da kontrol panonuza uygun tasarlanmıştır. 

​Ethernet Switch Kurulumunun Sıkça Karşılaşılan Zorlukları

akıllı switch akıllı switch

Maliyet Meselesi

Yalnızca temel denetim ve kontrol fonksiyonları gerektiren uygulamalar için ihtiyaç duyulmayan birçok özelliğe sahip kompleks yönetilebilir switchler kullanmak, gereksiz masraf anlamına gelir.

akıllı switch akıllı switch

Yer Kısıtlaması

Kullanılan farklı tip kontrol panolarının her birinin yer veya kurulum konusunda mutlaka bir kısıtlaması vardır.

akıllı switch akıllı switch

Karmaşık Konfigürasyon

Son derece karmaşık olabilen ve endüstriyel otomasyon personeli için dik bir öğrenim eğrisine sahip IT odaklı kullanıcı ara yüzleri, konfigürasyon güncellemelerini ve en basit sorun gidermeleri zorlaştırır.

SDS-3000 Serisi bu zorluklara son derece etkili şekilde çözüm buluyor:

akıllı switch akıllı switch
akıllı switch akıllı switch

​3 endüstriyel protokol desteği;

SCADA/HMI’lardan switch yönetimine hazır hale getirmek için tek tıkla kurulum

akıllı switch akıllı switch

​2 kurulum opsiyonu ile;

her tür endüstriyel panoya yerleştirebilme imkanı: DIN-ray veya rafa montaj

akıllı switch akıllı switch

1 sayfalık yönetim panosu;

(ve 6 farklı dil desteği) ile son derece kolay yapılandırma ve kurulum

Moxa akıllı ethernet switch

SDS-301614+2G-port Gigabit Ethernet Switch 
SDS-30088-port Ethernet Switch

 • Modbus/TCP EtherNet/IP, PROFINET, ve Modbus TCP protokol desteği
 • DIN-raya ve rackmounta montaj olanağı
 • Kolay cihaz yapılandırması ve yönetimi için web tabanlı kullanıcı arayüzü
 • Otomasyon HMI/SCADA sistemlerinin kolay entegrasyonu
 • Dar alanlara sığabilmek üzere tasarlanmış kompakt kasa
 • Ağ yedekliliği için RSTP/STP desteği
 • Web tarayıcısı kullanılmadan profil bazlı ayarları yapabilen rotary DIP switch  (SDS-3016’da)

Uygulama Örnekleri

Şişeleme Uygulaması

“Eğer üretim hattını da, ağ durumunu da, bunların hepsine SCADA sisteminden bakabilsek, bunun daha sorunsuz bir işletim sağlamamıza çok yardımı olur.” – Fabrika Yöneticisi

Gereksinimler

PROFINET protokolü üzerinden işleyen bir otomatik şişe dolum süreç hattının da dahil olduğu bir şişeleme fabrikası için ağ kurarken, kullanıcıların SCADA sistemi üzerinde veriyi ve ağı görebilmesi için PROFINET-etkin switch kullanılması tavsiye edilir. Bu tip bir kurulum daha güvenilir fabrika işletimi sunacaktır. Buna ek olarak hızlı ve sadeleştirilmiş bir SCADA entegrasyonu, sorun gidermeyi hızlandırırken sistem duruş süresini azaltır. 

Neden Akıllı Switch?

 • Profil tabanlı PROFINET protokolünü destekler, böylece kurulum hızlandırılarak zaman ve emekten tasarruf edilir. 
 • Kontrol panoları gibi sınırlı alanlara sığabilmek üzere tasarlanmış kompakt ve esnek kasa.
 • Ağ yedekliliği için RSTP/STP destekler.

 
akıllı switch akıllı switch
moxa akıllı switch

Asansör

“Bir asansör bozulduğunda, bunu derhal tamir etmek zorundayız. Bu yüzden, bakım personelimize basit ve güvenli talimatlar veririz, böylece sorun gidermeyi de sistemi normale döndürmeyi de mümkün olan en kısa sürede yapabiliriz.” – Asansör Üreticisi

Gereksinimler

Asansör sistemlerinin bileşenlerinden biri de ‘switch’tir, fakat çoğu asansör saha hizmet personelinin mekanik bir altyapısı varken, switch veya ağlar konusunda çok bilgisi yoktur. Bu nedenle personel sahayı ziyaret ettiğinde, eğer akıllı switch kurulumu veya bakım görevleri minimum teknik bilgi gerektiriyorsa, bu durum süreci önemli ölçüde hızlandırır. Buna ek olarak uzaktan denetim imkanı sunulması, kullanıcıların bir merkezden saha durumunu görebilmelerini, böylece plansız aramaların sayısının da azalmasını sağlar.

Neden Akıllı Switch?

 • Akıllı switch’in sunduğu UI (sezgisel kullanıcı ara yüzü), cihaz yapılandırma ve yönetimini kolaylaştırır. 
 • İnce yapısı ve DIN-raya montaj olanağı, cihazı pano kurulumuna uygun hale getirirken, saha personelinin de farklı tip panolar için yedek parça hazırlamasını kolaylaştırır. 
 • EtherNet/IP, PROFINET, ve Modbus/TCP’nin tek tıkla yapılandırılabilmesi, hızlı konfigürasyon ve esnek konumlandırma sağlar. 
 • ABC-02 otomatik yedekleme yapılandırıcısı (automatic backup configurator) hızlı etkinlik kaydı ve konfigürasyon yedekleme sağlar.

FMCS

Gereksinimler

Tesis yönetim ve kontrol sistemleri (facility management and control system, FMCS), saha verisini toplayarak sorunsuz bir üretim sürecini güvenceye almak amacıyla kurulur. Örneğin, yarı iletken üreticileri varlıkların durumu ile çevresel koşulları tespit ederek büyük veri analizini etkinleştirmek için sensörler kurar. Veriyi kontrol merkezine denetim ve analiz için aktarırken veri bütünlüğü güvencesi ve hassas karar almak,  güvenilir bir ağ gerektirir. Fabrika ortamında Modbus TCP en sık rastlanan protokoldür, dolayısıyla Modbus destekli bir switch kullanmak, kullanıcıların mevcut SCADA sistemi üzerinden ağ durumunu denetleyerek derhal duruma müdahale edebilmesini sağlar. 

Neden Akıllı Switch?

 • Otomasyon HMI/SCADA sistemlerinde kolay entegrasyon ve denetleme için Modbus/TCP, EtherNet/IP, ve PROFINET endüstriye protokolleri desteklenir. 
 • Ağ yedekliliği için RSTP/STP destekler.
 • IEEE 802.1Q VLAN, port mirroring, SNMP ve röle tetikleme de dahil birçok kullanışlı yönetim fonksiyonu destekler.
 • Cihaz seviyesinde güvenliğin sağlanması için IEC 62443-4-2 Level 1 uyumludur. 
 • 1U raf aksesuarı ile 19-inç raf tipi panoları destekler.

Otomatik Malzeme Taşıma Sistemleri

Gereksinimler

Otomatik malzeme taşıma sistemleri için bir çözüm sağlayıcı, kontrol sistemleri için bir EtherNet/IP programlanabilir kontrol cihazı (PLC) kurar. Çözüm sağlayıcı, mevcut SCADA sistemine kolay entegrasyon sağlanması için de EtherNet/IP destekli switchlere ihtiyaç duyar. Buna ek olarak, son kullanıcı sistem duruş süresini en aza indirmek amacıyla konfigürasyon dosyalarını kolayca yedeklemek, geri yükleyebilmek ve sorun giderebilmek için bir kısayol ister. 

Neden Akıllı Switch?

 • Ön yapılandırmalı EtherNet/IP protokolü destekler, böylece kullanıcılar kolayca mevcut otomasyon SCADA ve HMI sisteminin durumunu denetleyebilir. 
 • Ağ yedekliliğini hızla oluşturmak için RSTP/STP desteği
 • Pratik etkinlik kaydı ve konfigürasyon yedekleme için ABC-02 otomatik yedekleme yapılandırıcısı
 • Kontrol panoları gibi kısıtlı alanlara sığabilecek biçimde tasarlanmış kompakt ve esnek kasa tasarımı
akıllı switch akıllı switch

Benzer bir projeniz mi var? 
​Size yardımcı olalım: