9618b98e-0f72-4d39-be3f-c584415815eb
protokol dönüşüm platformu protokol dönüşüm platformu

Robustel Edge2Cloud Protokol Dönüşüm Platformu

Robustel'den Geliştirmelere Açık Yeni Bir Protokol Dönüşüm Platformu: Edge2Cloud

Endüstriyel sistemler Modbus RTU, Modbus TCP, IEC104, MQTT gibi çok çeşitli protokoller kullanabiliyor. Bazı durumlarda sırf protokol dönüşümü için RTU kadar kapsamlı bir cihaz kullanmak gerekiyor. Robustel yıllar boyunca Modbus gibi eski tip endüstriyel protokolleri ve ekipmanları bulutta bulunan uygulama sunucularına bağlamaya yardımcı özel uygulamalar tasarlamıştır. Edge2Cloud (E2C) Robustel’in “RobustOS” işletim sistemi ile çalışabilen hem donanım hem de yazılım düzeyinde IoT Gateway işlevselliği sağlayan bir protokol dönüşüm platformu çözümüdür. Edge2Cloud, müşterilerin yeni ürünler geliştirirken hem zamandan hem de maliyetten tasarruf etmelerini sağlayan temelden kontrol merkezine kadar veri aktarabilen bir oluşumdur. 

​​Bunun en yaygın örneği, Modbus (RTU veya TCP) verilerini uçtan MS Azure ve Amazon AWS gibi bulut hizmetlerine taşıma gereksinimidir. Edge2Cloud, bu tür gereksinimlerin Robustel’in gateway cihazlarında uygulanmasını kolaylaştıran bir yapı sunar.

E2C-Protokol dönüşüm platformu

IoT Uygulamalarında Kullanılabilen Edge2Cloud'un Özellikleri & Faydaları

  1. Modbus/OPC UA/Siemens S7 gibi endüstriyel cihazların çaba harcamadan buluta bağlanmasını sağlar.
  2. Uygulanması basit ve düşük maliyetli çözümü ile Edge2Cloud ek bir Embedded PC’nin yerini alır ve pano boyutunu küçülterek önemli ölçüde maliyetten tasarruf sağlar.
  3. R1520G gateway ile kullanıldığında kullanıcı tek bir kutuda uluslararası sertifikasyona ulaşır, böylelikle ulusal değişkenlere ihtiyaç duyulmaz.
  4. Edge2Cloud, Robustel’in R152X düşük maliyetli “Lite Industrial” serisinde çalışarak müşterilere yüksek hacimli dağıtım için uygun maliyetli bir çözüm sunar.
  5. Edge2Cloud, tek bir gateway üzerinden farklı protokollerden gelen verileri tutar, toplar ve tek bir bağlantıyla buluta aktarır.
  6. Edge2Cloud, üstün teknik destek ve kişiselleştirme sağlayan, tamamen Robustel tarafından tasarlanmış ve yönetilebilen bir ortam olan Linux tabanlı “RobustOS” işletim sistemi içerisinde çalışır.

Edge2Cloud Nasıl Çalışır?

Aşağıdaki şemada görüleceği üzere, Edge2Cloud Protokol Dönüşüm Platformu’nun “Southbound” uygulaması ile RS232, RS485, Bluetooth, Ethernet v.b arayüzler üzerinden endüstriyel protokol/sensörler arasında bağlantı oluşturma; “Northbound” uygulaması ile ise müşterinin uygulamasında gereken şekilde toplanan verilerin bulut hizmetlerine/protokollere aktarılma görevini üstlenir.

Northbound ve Southboud uygulamalarının ortasında bulunan “Broker uygulaması” bu iki arayüzün birbirinden ayrılması ve farklı veri türleri için genelleştirilmiş bir “any-to-any”, yani herhangi bir protokolden herhangi diğerine iletim yolunun sağlanması işlevini görür. Böyle bir durumda Broker, çözüm mimarisinde kullanılan sıradan bir MQTT Broker ile karıştırılmamalıdır.

protokol dönüşüm platformu protokol dönüşüm platformu

Edge2Cloud’dan Faydalanmaya Başlayın

Edge2Cloud, herhangi bir R152X, R211X ve R3000 serisi routerlarda ücretsiz bir uygulama olarak çalışır. Demo için bizimle iletişime geçin.

30 Mart’ta gerçekleştirdiğimiz webinarımızda Robustel’in bu yeni çözümünden bahsettik ve sahada karşılaşılan olası sorunları tartıştık. 
​Webinarımızı bu videoda izleyebilirsiniz: