Özel Sistemlerin Kontrol İhtiyaçlarına Nokta Atışı Çözüm

Tipro'dan Modüler ve Programlanabilir Terminaller

Günümüzde IoT uygulamaları gittikçe daha karmaşık sistemler meydana getirirken, hayatımızın her alanına yayılan IoT uygulamalarının ihtiyaçları da bu yayılma sonucunda gittikçe daha spesifik hale geliyor. Son teknolojik eğilimlere paralel olarak endüstriyel veya kurumsal iletişim uygulamalarında özelleştirme ihtiyacındaki büyük artış dikkat çekiyor. 

Özel mekanik veya kimyasal işletim ortamlarında yer alabilen veya müşteriye hizmette çok spesifik çözümler gerektiren sistemlerde modülerlik ve programlanabilirlik büyük avantaj sağlıyor. Modülerlik ve programlanabilirlik sunan, farklı ortam koşullarına da özel tasarımla cevap verebilen çözümler, IoT uygulama ihtiyaçlarına nokta atışı çözüm sunabiliyor. 

Tipro’nun, güvenilirlik odaklı tasarıma sahip, mevcut sistemlere kolay entegrasyon sağlayan açık standartlı arayüzler sunan dokunmatik bilgisayarları ve çok çeşitli modülleri, dispeçer sistemleri gerektiren demiryolu ve hava kontrol uygulamalarından hijyen kritik dental uygulamalara, birçok alanda güvenle kullanılabiliyor. Gelin Tipro’nun nokta atışı çözümler sunabildiği uygulamalara bir göz atalım:

Dispatcher (Dispeçer) Sistemleri

 

Uygulama Alanları:  Hava trafik kontrolü, demiryolu trafik kontrolü, deniz trafik kontrolü, itfaiyeler, ambulans hizmetleri

Ulaştırma ve trafik kontrolünde yönetim ve kontrol merkezleri (hava ve demiryolu vb), kamu güvenliğine yönelik birimler (polis, itfaiye, ambulans vb), şebekeler (elektrik, gaz vb), bina/tesis yönetim sistemleri (havaalanı, banka, fabrika vb) uygulamaları, operatörlerin kullandıkları terminallerde analiz edilen ve sunulan bilgiye dayalı olarak hayati ve ani kararlar aldıkları uygulamalardır. Bu da uygulamalarda kullanılan ekipmanların birtakım zorlu işlev, performans, ergonomi ve en önemlisi, güvenilirlik ve uzun ömürlülük kriterlerine uymasını gerektirir. Bu tür uygulamalarda güvenlik ön plandadır.

Bu uygulamaların ihtiyaçları açık ve esneklik sağlayan Kontrol Birimi + Modüller konsepti çevresine inşa edilmiş bütüncül bir tasarımla giderilebilir. Seçilebilecek parçalar güvenilir, uygulanan teknolojiler sahada kanıtlanmıştır.  

 

 

Tipro’nun modüler dispeçer terminalleri şunları bir araya getirir:

 • Veri ve ses iletişim modülleri
 • Bilgi işleme birimleri (bilgisayar, depolama vb)
 • İnsan makine arayüzü veya HMI (dokunmatik ekran, klavye vb)

Bu birimler kompakt halde bir araya getirilerek dayanıklı bir çözüm sağlar. 


Satış Noktaları

 

Uygulama Alanları: Eczane, süpermarket, otel, restoran

Büyük mağazalar, restoranlar, fırınlar, eczaneler, petrol istasyonları, süpermarketler, otoparklar, oteller veya ücretli geçiş istasyonları gibi tesisler, verdikleri hizmette hızlı ve etkili kasa işlemi gerektirir. Her birinin ödeme noktalarındaki ihtiyacı ise birbirinden farklıdır. Dolayısıyla bu tür sistemler, çok yönlü tasarımlar gerektirir.

Tipro’nun BeFREE dokunmatik bilgisayar ve modülleri

 • Farklı büyüklük ve matris dizilimlerine sahip klavye
 • Kart okuyucu
 • Kimlik doğrulama
 • İşaretçi

donanımlarıyla bu ihtiyaçlara doğru cevabı verebilir. 

Endüstriyel Sistemler

 

Uygulama Alanları: Fabrika otomasyonu, dişçiler

Gıda, ilaç veya kimyasal imalat tesisleri ile fabrika otomasyonunda kullanılan konsol veya paneller, işletim ortamının ıslak, tozlu veya hijyenin kritik olduğu alanlardır. Tüm bu uygulamalar mekanik ve kimyasal strese karşı dayanıklı ve dirençli klavyeler gerektirir. Tipro’nun K-Line serisi klavyeleri bu uygulama ihtiyaçlarına, sunduğu ergonomik kullanım (mekanik tuşlar) ve çok çeşitli modül seçenekleriyle nokta atışı çözüm sunabilir. 

 

 

 

Tipro’nun BeFREE serisi dokunmatik bilgisayarları, FREE/FREE+ serisi modülleri ve K-Line serisi klavyeleriyle sunduğu modülerlik ve programlanabilirlik, kullanıcılara;

 • Spesifik uygulamalara özel modül seçimi
 • Modüllerin operatör ihtiyacına göre ergonomik dizilimi
 • İşletim için gerekli ayar ve parametrelerin yapılandırılabilmesi
 • Kullanıcıya özel tek parça konsol/terminal oluşturabilme
 • Yeni çıkan ihtiyaçlara göre modül ekleme yapabilme
 • Ayarları uzaktan yeniden tanımlama
 • Konsol/terminal güncelleme özgürlüğü tanır.

BeFREE 20

BeFREE 22

BeFREE 10

Chamaleon

K-Line

FREE Keyboard

Headset

Speakerbox

Özel İşlevli Modüller