9618b98e-0f72-4d39-be3f-c584415815eb

Modüler ve Programlanabilir Dispeçer Sistemleri​

Özel Sistemlerin Kontrol İhtiyaçlarına Nokta Atışı Çözüm

Kritik Haberleşme Çözümü: Dispeçer Sistemleri

Polis, itfaiye, ambulans gibi acil yardım ve kamu güvenliği hizmetleri, raylı sistemler, hava trafik kontrolü gibi kritik uygulamalarda anons ve istasyonlar arası haberleşmenin sağlandığı “dispeçer sistemleri” son derece hayati bir yere sahiptir. Birimlere acil durum anonslarının yapıldığı, talimatların gönderildiği, ekip organizasyonunun optimize edildiği bu sistemlerin ultra dayanıklı olması, olası insan hatalarını minimize etmesi, uygulamaya göre özelleştirilebilmesi sisteme büyük fayda sağlar. 

Genellikle özel işletim ortamlarında yer alabilen kritik uygulamalarda müşteriye özel, spesifik çözümler sunulabilmesi için çözümlerin modüler ve programlanabilir olmasına ihtiyaç duyuluyor. Böylece uygulama ihtiyaçlarına nokta atışı çözüm sunulabiliyor. 

Dispeçer Sistemlerinin Olmazsa Olmazı: Dispatch Konsolu

Dispatch konsolları, çeşitli endüstriyel alanlarda görevli personeli koordine etme, yönlendirme ve iletişim kurma amacıyla geliştiriliyor. Tipro dispatch konsollarının kullanıldığı dispeçer sistemleri bu sürecin en yüksek verimlilikte optimize edilmesini sağlıyor. Bu optimizasyonda dispatch konsollarının modüler ve ultra dayanıklı yapısının yanı sıra aşağıdaki özellikleri büyük rol oynuyor:

 • Konsollarda tüm tuşlara ayrı fonksiyon atanabilmesi,
 • Uygulamada mevcut alan ve ihtiyaca göre ekran boyutu ve türü seçilebilmesi,
 • İhtiyaca göre konsola interkom ve ahize eklenebilmesi,
 • Yankı giderme, ses düzeyi ve mesafe ayarı
 • Kapasitif veya rezistif dokunmatik ekran tercih edilebilmesi
 • “Ghost event” de denilen kazara dokunmaların engellenmesi
 • Arıza geri dönüşü sıfıra yakın son derece sağlam bir kasaya sahip olması

Tüm bu özellikleriyle Tipro BeFREE dispatch konsolları ve modülleri, başta Avrupa olmak üzere dünyanın dört bir yanında raylı sistemlerde güvenle kullanılıyor.

dispeçer sistemleri

BeFREE Serisine Detaylı Bir Bakış

Tipro’nun modüler dispatch konsolları BeFree Serisi şunları bir araya getiriyor:

 • Veri ve ses iletişim modülleri
 • Bilgi işleme birimleri (bilgisayar, depolama vb)
 • İnsan makine arayüzü veya HMI (dokunmatik ekran, klavye vb)

BeFREE serisi sunduğu modülerlik ve programlanabilirlik ile kullanıcılara;

 • Spesifik uygulamalara özel modül seçimi
 • Modüllerin operatör ihtiyacına göre ergonomik dizilimi
 • İşletim için gerekli ayar ve parametrelerin yapılandırılabilmesi
 • Kullanıcıya özel tek parça konsol/terminal oluşturabilme
 • Yeni çıkan ihtiyaçlara göre modül ekleme yapabilme
 • Ayarları uzaktan yeniden tanımlama
 • Konsol/terminal güncelleme özgürlüğü tanıyor.
tipro kullanım alanları dispeçer sistemleri landing page

Yüksek Çözünürlüklü Dokunmatik Ekranlar

Dispatcher çözümleri, yüksek çözünürlüklü ekranlarla net ve ayrıntılı bir görüntü elde edilmesini sağlıyor. Dokunmatik ekranı ile kullanımı daha da kolaylaştırıyor. 

Dayanıklı Tasarım

Bu cihazlar endüstriyel ortam koşullarına uygun dayanıklılıkta üretiliyor. Sıfıra yakın arıza dönüşüyle dikkat çekiyor. 

Entegre İletişim Modülleri

BeFree serisindeki bütün cihazlar farklı ses modülleri ile entegre kullanılarak uygulamaya özel kişiselleştirilebiliyor. Konsol üzerindeki tuşlar kullanıma özel olarak programlanabiliyor. BeFREE 22 ve BeFREE 07 modelleri LED göstergeli programlanabilir tuş takımlarına sahip olabiliyor.

Kişiselleştirilebilir Kullanıcı Arayüzü

Dispatch konsoluna yükleyeceğiniz bir yazılım ile cihazı kullanacak personele özel ola görüntüleme, kısmı bilgi erişimi gibi özelleştirmeler yapılabiliyor.

Nerelerde Kullanılabilir?

Tipro’nun, güvenilirlik odaklı tasarıma sahip, mevcut sistemlere kolay entegrasyon sağlayan açık standartlı arayüzler sunan dokunmatik bilgisayarları ve çok çeşitli modülleri, dispeçer sistemleri gerektiren demiryolu ve hava kontrol uygulamalarından hijyen kritik dental uygulamalara, birçok alanda güvenle kullanılabiliyor. Gelin Tipro’nun nokta atışı çözümler sunabildiği uygulamalara bir göz atalım:

tipro çözüm sayfası

Uygulama Alanları:  Hava trafik kontrolü, demiryolu trafik kontrolü, deniz trafik kontrolü, itfaiyeler, ambulans hizmetleri

Ulaştırma ve trafik kontrolünde yönetim ve kontrol merkezleri (hava ve demiryolu vb), kamu güvenliğine yönelik birimler (polis, itfaiye, ambulans vb), şebekeler (elektrik, gaz vb), bina/tesis yönetim sistemleri (havaalanı, banka, fabrika vb) uygulamaları, operatörlerin kullandıkları terminallerde analiz edilen ve sunulan bilgiye dayalı olarak hayati ve ani kararlar aldıkları uygulamalardır. Bu da uygulamalarda kullanılan ekipmanların birtakım zorlu işlev, performans, ergonomi ve en önemlisi, güvenilirlik ve uzun ömürlülük kriterlerine uymasını gerektirir. Bu tür uygulamalarda güvenlik ön plandadır.

Bu uygulamaların ihtiyaçları açık ve esneklik sağlayan Kontrol Birimi + Modüller konsepti çevresine inşa edilmiş bütüncül bir tasarımla giderilebilir. Seçilebilecek parçalar güvenilir, uygulanan teknolojiler sahada kanıtlanmıştır.  

Uygulama Alanları: Eczane, süpermarket, otel, restoran

Büyük mağazalar, restoranlar, fırınlar, eczaneler, petrol istasyonları, süpermarketler, otoparklar, oteller veya ücretli geçiş istasyonları gibi tesisler, verdikleri hizmette hızlı ve etkili kasa işlemi gerektirir. Her birinin ödeme noktalarındaki ihtiyacı ise birbirinden farklıdır. Dolayısıyla bu tür sistemler, çok yönlü tasarımlar gerektirir.

Tipro’nun BeFREE dokunmatik bilgisayar ve modülleri

 • Farklı büyüklük ve matris dizilimlerine sahip klavye
 • Kart okuyucu
 • Kimlik doğrulama
 • İşaretçi

donanımlarıyla bu ihtiyaçlara doğru cevabı verebilir. 

tipro çözüm sayfası

Tipro Dispatch Konsolları

Sisteminize en uygun çözümü mü arıyorsunuz? Uzman ekibimizle size yardımcı olalım: