9618b98e-0f72-4d39-be3f-c584415815eb

UYGULAMA ÖRNEĞİ

ÖSYM Merkez Sistem Veri Depolama ve Kamera Altyapı Kurulumu

Sektör: CCTV

Proje Adı: ÖSYM Merkez Sistem Veri Depolama ve Kamera Altyapı Kurulumu

Uygulama Tarihi: Ocak 2020

Uygulayan: Ante Savunma 

Uygulama Yeri: Ankara

Şubelerde ​Güvenli Ağ Bağlantısı​ ​Kurulumu Şubelerde ​Güvenli Ağ Bağlantısı​ ​Kurulumu

Uygulama Hakkında

ÖSYM merkez binası ile ek hizmet binalarının güvenliği, tesislerin iç ve dış alanlarında kurulu bulunan IP tabanlı güvenlik kamera sistemleriyle denetleniyordu. Bu sistemlerin periyodik olarak bakımının yapılmasına, eksiklerin giderilmesine, oluşabilecek arızalarda profesyonel destek alınması ve sistemin ÖSYM’nin ihtiyaçlarına uygun şekilde, stabil çalışır durumda tutulması amaçlanıyordu.

Hakmar mağazaları içinde POS’lardan el terminallerine, bilgisayarlardan personelin kişisel telefonlarına her türlü elektronik cihazın internete sorunsuz erişebilmesi ve bağlantıların tek bir merkezden kontrol edilebilmesi için, tüm şubelerinde kullanılabilecek bir güvenli 4G router/modem çözümüne ihtiyaç duyulmuştur.  Uygulamada;

  • Tüm şubelerde kullanılacak routerların yapılandırma detaylarını tek bir merkezden yönetebilmek,
  • Routerlarda toplu yapılandırma yapabilmek,
  • Router konumlarını görüntüleyebilmek,
  • Gerektiğinde routerları bölgesel olarak gruplayabilmek,
  • Fiber bağlantı maliyetlerinden kaçınmak istenmiştir.

Bu bağlamda Türk Telekom partnerliğinde GSL, Hakmar mağazalarında her bir şubenin güvenli ağ bağlantısı ve merkezle iletişimini Robustel 4G router ve VPN çözümleri ile sağlamıştır. Robustel 4G router modelleri üzerinden şubelerin internet erişimi sağlanmış, ofis tipi bir Access Point kullanılarak internet mağaza içine dağıtılmıştır. 

Bu kapsamda kamera sisteminden alınan görüntülerin sunucu ve kontrol merkezine hızlı ve kesintisiz olarak taşınması ve izlenmesi, bu haberleşmenin ise yedekli sürdürülebilmesi isteniyordu. Bu amaçla kameralarla kontrol merkezi arasındaki veri iletişimi için Moxa’nın endüstriyel, modüler ve yönetilebilir, raf tipi PoE+ Ethernet anahtarları IKS-6728A-8PoE serisi tercih edildi. Kameralar için gerekli güç beslemesi Ethernet anahtarlarının PoE portlarından, görüntü aktarımı ise anahtarların Gigabit fiber portları üzerinden kurulan single mod fiber hat ile  sağlandı. Moxa IKS-6728A-8PoE serisinin tercih edilmesinde şu özellikleri etkili oldu:

  • Uç sıcaklıklarda sorunsuz çalışabilen model seçenekleri
  • Kameralara güç besleme için ek kablolama maliyetinden kurtaran PoE+ portlar
  • Uzak mesafelerden kamera görüntülerinin sorunsuz aktarılabilmesi için Gigabit fiber portlar
  • Zorlu şartlarda çalışmaya uygun, dayanıklı endüstriyel tasarım
  • Ağ yedekliliği için STP / RSTP, Turbo Ring, Turbo Chain desteklemesi
Şubelerde ​Güvenli Ağ Bağlantısı​ ​Kurulumu Şubelerde ​Güvenli Ağ Bağlantısı​ ​Kurulumu
Uzak Şube Bağlantısı Çözüm Şeması

GSL Çözümü

GSL ekibi, ihtiyaç duyulan altyapının nasıl ve hangi ürünlerle en maliyet etkin biçimde kurulabileceğini tespit ederek ürünleri tedarik etti. Kurulum ve konfigürasyon aşamasında sahada bizzat etkin rol alan GSL ekibi, kurulum akabinde teknik destek vermeye devam etti. 

Kullanılan Ürünler

Benzer bir projeniz mi var? Size yardımcı olalım: