9618b98e-0f72-4d39-be3f-c584415815eb

Modbus Protokolünden En İyi Şekilde Nasıl Yararlanılır?

Modbus protokolü, açık kaynaklı ve kurulumu kolay olduğundan endüstriyel otomasyonun en popüler protokolüdür. Bu protokol halihazırda su dağıtım ve kontrolü, enerji sistemleri otomasyonu, petrol ve doğalgaz gibi çok çeşitli uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Gateway (ağ geçidi) donanımları ise eski tip cihazları Ethernet’e bağlarken işletim masraflarını en aza indiren, üretim verimliliğini optimize eden kritik çözümlerdir. Tek ihtiyacınız olan, ağınız için doğru gateway’i kullanmaktır. 

Kulağa kolay gibi gelse de, doğru gateway seçilmediği takdirde size kolaylıkla köstek olabilecek, gözden saklı birçok tehlike vardır. Neyse ki Moxa, Modbus protokolünden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için zahmetsiz, 10 kat daha hızlı ve çok özellikli bir çözüm yelpazesi sunuyor.

Farklı Protokoller Arasında Dönüşüm için Zahmetsiz Ağ Geçitleri

Endüstriyel Modbus ağ geçitleri sayesinde protokolleri dönüştürmek, böylece de otomasyon sistemlerini çok çeşitli otomasyon protokolleriyle entegre etmek mümkündür. Öte yandan konfigürasyon ve bakıma harcanan zaman çok arttığı takdirde, aşağıdakileri sunan zahmetsiz bir Modbus gateway kullanarak zaman ve emekten tasarruf etmek mantıklı olur:

  1. Kullanıcı dostu web konsol ile hızlı kurulum
  2. Dahili denetleme ve tanılama araçlarıyla kolay bakım
  3. Kesintisiz işletim için güvenilir performans

1. Kullanıcı Dostu Web Konsol ile Hızlı Kurulum

İki protokol arasında dönüşümün zorlukları sizi bezdirmesin. Moxa’nın MGate serisi ağ geçitleri, kullanıcıları tüm kurulum sürecinde adım adım yönlendiren web konsol üzerinden yapılandırılabilir. Tek ihtiyacınız olan Ethernet porta ve web tarayıcısına sahip bir bilgisayardır. Web konsol üzerinden konfigürasyonun ne kadar kullanıcı dostu olduğu, yakın zamanda yapılan bir kontrol mühendisliği anketinde web konsolu en sevilen protokol dönüşümü çözümü seçen mühendisler tarafından da ortaya konmuştur. Burada belirtildiği üzere, konfigürasyon ve kurulum söz konusu olduğunda, tek gereken Ethernet ve web tarayıcısına sahip bir bilgisayardır. Ek yazılım ihtiyacı bulunmaz, Windows-tabanlı bir araç ise çevrimdışı yapılandırma tercih edenlere ücretsiz olarak sunulmaktadır. MGate serisi ağ geçitleri, “2015 Engineer’s Choice Award” ödülünü kazanmıştır.

modbus protokolü ayarları

2. Protokol Analizörü ve Arıza Alarmı ile Kolay Bakım

Protokol Analizörü

Moxa MGate serisi ağ geçitleri, cihazdan geçen tüm komut ve yanıtları kaydeden, böylece kullanıcılara ağ kesintilerinin kaynağını tespit etmede yardımcı olan dahili bir protokol analizörüne sahiptir. Bağlantı koptuğunda, kesinti öncesi ne gerçekleştiğini bilmeden kesintinin nedenini bulmak zordur. Bu noktada protokol analizörünün kayıtları yardımıyla, Modbus RTU slave’den ağ geçidine yanıtın neden ulaşmadığı saptanabilir.

Arıza Alarmı

Ethernet bağlantısı için otomatik röle çıkışı uyarısı ve güç girişi durumu, saha üzerinde hızlı sorun giderme için bakım personeline kolay bir yol sunar. 

modbus protokolü modbus protokolü

3. Kesintisiz İşletim için Güvenilir Performans

Kritik endüstriyel uygulamalarda tek bir bağlantıda meydana gelebilecek bir aksaklık dahi işletim verimliliğini etkileyebilir. Moxa’nın endüstriyel tip ağ geçitleri zorlu ortam koşullarına dayanmak üzere tasarlanmasının yanı sıra, tehlikeli ortamlarda kullanım için sertifikalıdır (ATEX Zone 2, Class 1 Division 2, IECEx). Cihazlar -40 ila 75°C geniş çalışma sıcaklığı aralığına sahiptir (piyasada mevcut en geniş aralık; yalnızca bazı modeller destekler); ve güvenilir performans için yedekli bir güç kaynağı bağlanabilecek çift güç girişi bulunur. Buna ek olarak Moxa ağ geçitleri, PROFIBUS & PROFINET International (PI), Open DeviceNet Vendors Association (ODVA™), ve Modbus Organization (Modbus.org) gibi sektörün önde gelen çeşitli kuruluşları tarafından da tanınmaktadır.

modbus protokolü modbus protokolü

Çok Sayıda Cihazı Kaldırabilecek 10 Kat Daha Hızlı Ağ Geçitleri

Yüksek port yoğunluğuna sahip Modbus ağ geçitleri, tek bir Modbus ağına aynı anda 240’a kadar cihaz bağlayabilir. Buna rağmen, tüm cihaz verisinin belirli bir zaman aralığında alındığından da emin olmak gerekir. Tek bir ağ geçidine bağlı çok sayıda cihaz bulunduğundan, ağ yedekliliği sağlamak da son derece önemlidir. Çok sayıda cihaz kurulumu söz konusu olduğunda, Moxa MGate MB3660-8/16 serisinin bazı çekici özellikleri öne çıkmaktadır:

  • Aktif sorgulama (active polling) ile 10 kat daha hızlı performans
  • Yedeklilik için çift ağ ara yüzü ve çift güç girişi

Aktif Sorgulama (Active Polling) ile 10 Kat Daha Hızlı Performans

Çoklu cihaz veri okumasında çoklu Modbus TCP eş zamanlı bağlantı ilk akla gelen seçenek olabilir. Bunun için 16 portlu Modbus ağ geçidi için 16 Modbus TCP bağlantısı gerekir. Bu ise SCADA kaynağının ve ağın bant genişliğinin sarfiyatına neden olur. Moxa MGate MB3660-8/16 serisi ise, çoklu cihazları idare edebilmek için daha akıllı bir yol sunar. Cihaz, tüm bilgiyi aktif olarak toplayan ön kontrolör görevi görür. Bu yenilikçi teknoloji sayesinde yüzlerce Modbus cihazının ağ geçidi ayarlarında yapılandırması için uzun zaman harcamak gerekmez. Cihaz yavaş seri cihaz yanıtını beklemeden, SCADA istemine anında ön-okuma verisiyle cevap verebilir. MGate MB3660-8/16 kullanarak, alışılmış çevrimsel sıralı sorgulama mekanizmasına kıyasla 10 kat daha hızlı performans alınabilir.

ağ geçitleri

Yedeklilik için Çift Ağ Ara Yüzü ve Çift Güç Girişi

Ağ yedekliliği, herhangi bir beklenmedik veri kaybı finansal kayıp, uygunluk sıkıntısı ve rekabet edebilirliğe zarar anlamına gelebileceğinden, günümüzde endüstriyel otomasyon sistemleri için elzemdir. Moxa’nın MGate MB3660-8/16 gateway serisi, donanımsal yedeklilik için  çift ağ ara yüzü özelliğine sahiptir. Bu özellik, ana IP koptuğunda ağ geçitlerinin anında yedek IP adresine geçmesini sağlar. Bu kullanışlı özellikten SCADA ayarlarını değiştirmek gerekmeden yararlanılabileceğinden, operatörler için son derece avantajlıdır. İki fiziki ağ, PLC’leri ağ geçitlerine bağlar, ve bunlardan birinde kesinti yaşanırsa SCADA sistemi hala yedek ağ bağlantısı üzerinden ağ geçidiyle haberleşmeye devam eder. MGate MB3660-8/16 gateway serisi, yedek güç kaynağı bağlamak için çift güç girişine de sahiptir; bu özellik, sahada tamamen güç kesintisi yaşanmasını önler. Ağ ve güç yedekliliği, sistemdeki cihazların gerçek zamanlı durum güncellemesini gerektiren veri merkezi enerji denetimi, petrol & doğal gaz ortam denetimi gibi durum denetimi uygulamaları için özellikle önemlidir. 

modbus

Öne Çıkan Ürün

Moxa MGate MB3660 Serisi

Çok Portlu Modbus TCP Gateway: MGate MB3660

  • 8 veya 16 port Modbus seriden Modbus TCP’ye ağ geçidi
  • Aynı IP veya çift IP adresli 2 Ethernet port
  • Aktif sorgulama özelliği için agent mode desteği

Projeniz mi var? Size yardımcı olalım:

Modbus Dönüşümü Hakkındaki Soruların Cevapları İçin Tıklayın.