Modbus’tan En İyi Şekilde Nasıl Yararlanılır?

Yeterince İyi Mi?

Modbus, açık kaynaklı ve kurulumu kolay olduğundan endüstriyel otomasyonun en popüler protokolüdür. Dahası, Modbus halihazırda su dağıtım ve kontrolü, enerji sistemleri otomasyonu, petrol ve doğalgaz gibi çok çeşitli uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Ağ geçitleri (gateway) ise eski tip cihazları Ethernet’e bağlamada işletim masraflarını en aza indiren ve üretim verimliliğini optimize eden kritik çözümlerdir. Tek ihtiyacınız olan, ağınız için doğru ağ geçidinin kurulumudur. Çok kolay, değil mi? Yanlış. Aslında, doğru ağ geçidi çözümü seçilmediği takdirde size kolaylıkla köstek olabilecek, gözden saklı birçok tehlike vardır. Neyse ki, Moxa Modbus’tan en iyi şekilde yararlanabilmeniz için zahmetsiz, 10 kat daha hızlı ve 2’si-1-arada ağ geçitlerinden oluşan bir çözüm yelpazesi sunuyor.

Endüstriyel Ethernet Ağ Geçidi Çözümünüzü Seçin

Diyelim ki, farklı protokolleri haberleştirmek istiyor, ancak konfigürasyon ve bakımda gereksiz zaman kaybetmek istemiyorsunuz. Bunun için, zahmetsiz bir protokol dönüşümü çözümü gerekir. 

Diyelim ki, performans konusuna kafa yormak zorunda kalmadan birçok farklı cihazı bağlamak istiyorsunuz. Bunun için, aynı anda yüksek sayılara (örneğin, 240) kadar Modbus cihazını kaldırabilecek, bunu yaparken haberleşme sürelerini de koruyabilecek hızlı bir ağ geçidi gerekir. 

Diyelim ki, zahmetli kablolama maliyetlerinden kaçınabilmek için kablosuz haberleşmek istiyorsunuz. Bunun için, Modbus’ı kablosuza bağlayabilecek, çok işlevli (2’si-1-arada) bir ağ geçidi gerekir.