9618b98e-0f72-4d39-be3f-c584415815eb

UYGULAMA ÖRNEĞİ

Mobil Trafo Merkezlerinde HSR Yedekliliği

Sektör: Enerji

Proje Adı: Mobil Trafo Merkezlerinde HSR Yedekliliği

Uygulama Tarihi: Ekim 2018

Uygulayan: Europower Enerji

Uygulama Hakkında

Bir trafo merkezinin inşası, kurulacağı bölgedeki güç talebinin yanı sıra konumu, özelliği, kaynak ihtiyacı, talepte kısa ya da uzun vadede öngörülen değişim gibi birçok unsura bağlıdır. Bazı durumlarda kısa bir süre içinde trafo merkezi ihtiyacı ortaya çıkabilir, bir trafo merkezi inşası için yeterli kaynak veya uygun koşullar sağlanamayabilir, veya bu geçici bir ihtiyaç olabilir. Mobil trafo merkezleri bu gibi durumlarda geçici şebeke bağlantıları ve güç kaynakları sağlamak için ideal bir çözüm olarak öne çıkar. 

Mobil trafo merkezleri

Europower da treyler ve yarı römork gövde tiplerinde farklı modellerdeki EuroMobil trafo merkezleriyle, 420kV’ye kadar güç gerektiren bu tarz uygulamalara tüm test ve montajları tamamlanmış, yüksek kaliteli ve güvenilir bir mobil enerji kaynağı sunuyor. EuroMobil, tüm akıllı trafo merkezlerinde olduğu gibi bünyesinde IEC 61850 standardına uygun ve tam yedekli bir haberleşme ağı barındırıyor. HSR yedeklilik protokolünden faydalanan bu haberleşme ağında, bu yedekliliği sağlayacak IEC 62439’a uyumlu bir “Redundancy Box”a ihtiyaç duyuluyor.  Bunun yanı sıra mobil trafo merkezinin haberleşme ağında yer alan cihazların da karşılıklı olarak uyumlu çalışabilmesi gerekiyor. 

GSL Çözümü

Bu uygulama kapsamında 6 adet EuroMobil trafo merkezinde ihtiyaç duyulan Redundancy Box donanımları GSL tarafından tedarik edildi. GSL, bu ihtiyaca Moxa’nın full Gigabit yönetilebilir RedBox çözümü PT-G503-PHR-PTP serisiyle cevap verdi. Buna ek olarak PT-G503-PHR-PTP’nin bu trafo merkezlerinde kullanılan cihazlarla uyumluluk testi, GSL mühendisleri tarafından gerçekleştirildi. Böylece aynı halka üzerinde yer alacak, ancak PRP mekanizmaları farklılık gösterebilecek Ethernet switch, röle ve benzeri cihazların Moxa RedBox’larıyla sorunsuz haberleşme sağlayacağı güvenceye alınmış oldu. 
PT-G503-PHR-PTP kullanarak PRP özelliği bulunmayan Ethernet tabanlı cihazlar HSR halkalarına adapte edilebiliyor.

Kullanılan Ürün

Bu projede kullanılan ürün hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın:

mobil trafo merkezleri mobil trafo merkezleri

Moxa PT-G503-PHR-PTP Serisi

IEC 61850-3 / 62439-3 3-port full Gigabit yönetilebilir yedekleme kutusu (RedBox)

Benzer bir projeniz mi var? Size yardımcı olalım: