9618b98e-0f72-4d39-be3f-c584415815eb
UYGULAMA ÖRNEĞİ

Metro İstanbul M4 Hattı Tren İçi CCTV & PIS Haberleşme Sistemi

Sektör: Raylı Sistem 

Proje Adı: Metro İstanbul M4 Hattı Tren İçi CCTV & PIS Haberleşme Sistemi

Tarih: Mayıs 2023

Son Kullanıcı: Metro İstanbul A.Ş.

Uygulama Hakkında

Metro hatlarında çalışan trenlerde, tren verileri ve video encoder üzerinden CCTV kayıtlarının makinist bilgilendirme ekranına ve yolcu bilgilendirme sistemine aktarımı için, EN50155 raylı sistem standartlarına uygun yönetilebilir Ethernet switchler kullanılır. İstanbul’da M4 Kadıköy – Sabiha Gökçen metro hattında çalışan araçlarda da buna ihtiyaç duyuldu.

Kesintisiz veri iletiminin son derece kritik olduğu bu uygulama için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Metro İstanbul A.Ş., endüstriyel koşullara dayanıklılık gösterirken verilerin güvenliğini de sağlayacak bir çözüm arayışına girdi. 

Tüm bu isterlerin karşılanması için CCTV kayıtlarının makinist bilgi ekranına aktarılması, aynı şekilde yolcu bilgi sistemine aktarımı gibi işlemlerde haberleşme donanımı olarak Kyland’in Aquam8012A Serisi EN501555 sertifikalı endüstriyel Ethernet switch’ler  kullanılmasına karar verildi. 

metro istanbul uygulama örneği
Uygulama Şeması

GSL Çözümü

Makinist bilgilendirme ekranı, makinistin CCTV görüntülerine ve tren içinde bulunan ekranlarda yolcu bilgilendirme sistemi (PIS) üzerinden gösterilen görüntülere erişimini sağlar. Aynı zamanda tren haberleşme ağı üzerindeki birçok cihazın yönetildiği Tren Kontrol Yönetim Sistemi (TCMS)’nin de görüntülendiği ekrandır. Tren vagonlarının ve hatların durum bilgisi bu sistemde toplanır. CCTV görüntüleri bu projede video encoder yoluyla analog verilerden dijitale dönüştürülür, tren verileriyle birlikte yönetilebilir EN50155 Ethernet switch üzerinden makiniste aktarılır. M4 hattındaki araçlarda bu amaçla Kyland Aquam8012A Serisi EN50155 Ethernet switchler kullanıldı. GSL ürün tedarikinin yanı sıra kurulum ve konfigürasyon desteği ile teknik destek sundu.

Projede Kyland Aquam8012A tercih edilmesinde aşağıdaki özellikleri etkili oldu:

• Raylı sistem standartlarına uygunluğunu onaylayan EN50155 sertifikası
IP65/67 koruma sınıfı kasası, test sürecinde deneyimlenen kolay kullanım ve stabil haberleşme
• Kyland Aquam serisinin dünya çapında kapsamlı proje referansları
• Muadillerine göre daha maliyet etkin bir çözüm sunması

Kullanılan Ürün

Bu projede kullanılan ürün hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın:

Kyland Aquam8012A Webp

Kyland Aquam8012A

Yönetilebilir EN50155 Ethernet Switch

Projeniz mi var? Size yardımcı olalım: