9618b98e-0f72-4d39-be3f-c584415815eb

UYGULAMA ÖRNEĞİ

Ivolga 2.0 ve Ivolga 3.0 Şehir İçi Tramvay Sinyalizasyon Sistemi

Sektör: Raylı Sistemler

Proje Adı: Ivolga Şehir İçi Tramvay Sinyalizasyon Sistemi

Uygulama Tarihi: 2014 – Devam ediyor

Uygulayan: Tver Vagon İşleri (TVZ)

Uygulama Hakkında

EG2Tv (Elektrikli Tren şehri, 2. tip, Tver), 2014 yılında JCS Tver Vagon İşleri (TVZ) Rus yeni nesil elektrikli trenlerinin temel evrensel platformu olarak kullanılmaya başlandı. 2020 itibariyle serinin 3 farklı versiyonu üretildi. Tüm trenler, Moskova demiryolu kavşağında çalışmaya başlamak üzere Merkezi Banliyö Yolcu İşletmesi’nin mülkiyetine geçti. Bu elektrikli trenler Moskova Merkez Çapları tarife sistemi çerçevesinde Aleksevsky bağlantı hattı üzerinden Belorussky’den Savelovskoye’ye ve Riga’dan Kursk’a transit güzergahları dahil olmak üzere; Belorusskoye, Savelovskoye, Belorusskoye ve Savelovskoye yönlerinde, Moskova Demiryolları’nda bulunan Riga ve Kursk yönlerinde hizmet veriyor. Kasım 2019’a kadar ise Kiev yönüne de hizmet vermekteydi. Bu şehir içi tramvay ağında güvenilir bir sinyalizasyon sistemine ihtiyaç duyuldu.

Tramvay Sinyalizasyon Sistemi İhtiyaçları

 • Hızlı ağ kurtarma ve yedeklilik
 • Otomatik topoloji oluşturma
 • ETB otomatik IP swapping, otomatik IP atama
 • PoE destekli Ethernet switch
 • Darbe, titreşim ve voltaj dalgalanmasına karşı dayanıklılık
 • Güvenli haberleşme için Routing ve NAT desteği
 • Kolay kurulum
 • Yüksek koruma sınıfı
şehir içi tramvay sinyalizasyon sistemi
Tramvay Sinyalizasyon Sistemi Şeması

Kyland Çözümü

Ivolga 2.0 ve Ivolga 3.0 Şehir İçi Tramvay Uygulaması

Şehir içi tramvay sinyalizasyon sisteminin yukarıda listelenen tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmek için Kyland, IP65 koruma sınıfı ve M12 konektöre sahip Aquam8620/8120 Endüstriyel Layer3/Layer 2 Ethernet switch modellerini önerdi. 16’ya kadar Fast Ethernet arayüze ve 4 adet Gigabit Ethernet porta sahip olan bu cihazların EN50155, EN50121 ve sektörde aranan diğer raylı sistem sertifikaları bulunur. Güç tüketimi 120W PoE/PoE+ (IEEE 803.2af, IEEE 802.3at) olan bu cihazların gücü elektriksel izolasyona sahip harici güç kaynaklarıyla 240 W’a kadar çıkarılabilir. Farklı yedeklilik protokolleri ve güvenlik özellikleriyle yüksek bant genişliği ve güvenli veri aktarımı sağlar. Pasif bypass özelliği, çok noktada kesinti yaşanması halinde dahi ağda iletişimin devamını güvenceye alır. IEC61375-2-3 ve IEC61375-2-5 standartlarıyla uyumlu olan ETBN (Ethernet Train Backbone Node) modelleri TTDP, TTDB ve TRDP fonksiyonlarını yüksek NAT özelliği ile destekler. Switch’ler yüksek titreşim ve darbeye, en yüksek seviyelerde elektromanyetik gürültüye ve -40°C ila + 70°C arası sıcaklıklara maruz kaldığında EMI koruması özelliği sayesinde sorunsuz çalışmaya devam eder. Bu yönüyle tramvay sinyalizasyon sistemleri için idealdir. 

Farklı IP/MAC çakışma alarmları Syslog, yerleşik bir donanım testi sayesinde sorun kaynağının tespiti kolayca yapılabilir. Static Routing, Open Shortest Path First (OSPF), ve Routing Information Protocol (RIP) yönlendirme protokollerini destekler. IEEE 802.1x’e göre erişim kontrolü, SSH ve Radius serverları yoluyla kimlik doğrulama gibi güvenlik mekanizmaları kullanılabilir. Bu switchler çoğunlukla Yolcu Bilgilendirme Sistemi (PIS), CCTV, tren kontrol sistemlerinde ve yüksek titreşim, toz ve elektromanyetik radyasyon gibi zorlu ortam koşullarına sahip olan uygulamalarda kullanıma uygundur.

Kyland Aquam8012A Layer 2 Yönetilebilir Ethernet switch serisi özellikle raylı sistemlere uygun tasarlanmıştır. M12 konektörleri ile bağlantıların sıkılık ve sağlamlığını güvenceye alırken yüksek titreşim ve darbenin söz konusu olduğu çevrelerde de güvenilir performans sunar. 8 adet 100M PoE+ özellikli M12 port ve 4’e kadar Gigabit port sunar. Otomatik IP adres atama için DHCP ve DHCP Option 82 protokollerini, yedekli bir ağ yapısı için ise DRP, DT Ring ve RSTP halka protokollerini destekler. ~ 57VDC (kesintisiz) PoE, port başına 30W veya 15.4W’a kadar güç tüketimine (IEEE802.3af) sahiptir.

Serinin bir özelliği de 9 adet IEEE802.3at PoE+ port çalıştırılabilmesidir. IP67 koruma sınıfına sahip bu switch’ler -40° ila 75°C sıcaklık aralığında çalışabilir. EN50155, EN50121 standartlarıyla uyumludur. Güvenlik kamera sistemleri, uyarı sistemleri ve yangın alarmları gibi tren kontrol sistemlerinde ve diğer tüm zorlu ortam koşullarına sahip uygulamalarda kullanıma uygundur.

Neden Kyland?

 1. Seçili switch modelleri, raylı sistemler altyapısı, tramvay sinyalizasyon sistemi gibi uygulamalarda, yüksek titreşim ve toz gibi zorlu ortam koşullarında kullanıma uygunluk
 2. Bypass desteği (Bu cihazlar güvenilir haberleşme özellikleri sayesinde ağı herhangi bir bağlantı kopukluğuna karşı korur.)
 3. IRIS ve EN50155 sertifikalı

Kullanılan Ürünler

Bu projede kullanılan ürün grubu hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın:

Benzer bir projeniz mi var? Size yardımcı olalım: