9618b98e-0f72-4d39-be3f-c584415815eb

Siber Saldırılara Karşı Endüstriyel IPS

Kritik Sistemlerinizi Koruyun

Günümüzde artık endüstriyel ağlar izole ve siber güvenlik tehditlerine karşı korumalı olmaktan çok uzakta. Bir güvenlik duvarı kurmak, ağları bölümlere ayırmak doğru bir ilk adım olsa da, bu tehditlere karşı yeterli olamıyor. Öte yandan sahada daha çok endüstriyel protokollerle uğraşan, işin IT (bilgi teknolojileri) tarafında yer almayan, dolayısıyla da siber güvenlik konusunda yeterli deneyime sahip olmayan OT (operasyonel teknolojiler) personelinden endüstriyel ağları da korumaya alması beklenebiliyor. Siber güvenlik tehditleri ise ağları enfekte edip ağlar arasında hızla yayılma konusunda gün geçtikçe daha çok gelişiyor. Artık siber güvenlikte olay zararlı yazılımların veya izinsiz PLC komutlarının yayılmasını önlemenin çok ötesinde seyrediyor.

Endüstriyel ağlara yönelik kapsayıcı bir siber güvenlik çözümüne son dönemde ciddi bir talep oluşmuş durumda. Moxa’nın endüstriyel siber güvenlik çözümü, endüstriyel ağları hem OT, hem de IT tarafından emniyete almak üzere, özel tasarlanmış bir çözüm olarak öne çıkıyor. Bu çözüm, derinlemesine savunma stratejilerinin temel bileşenlerinden biri olan bir IPS (Intrusion Prevention System) gibi kritik teknolojileri de içeriyor. Söz konusu derinlemesine savunma stratejisi ise OT ağlarını endüstriyel işletimi kesintiye uğratmadan siber tehditlerden korumayı amaçlıyor. Bu strateji konusunda daha fazla bilgi için tıklayın: “Endüstriyel Ağlarınızı Koruyun

Sistem Bütünlüğü için Siber Tehditleri
Tespit Edip Etkisizleştirin

​Entegre OT-IT Teknolojileriyle
Ağlarınızı Koruyun

Denetimi Basitleştirme Güncellemeler için Merkezi Yönetim

Moxa Endüstriyel IPS Nasıl Çalışır?

Moxa’nın endüstriyel IPS çözümü, OT-merkezli Deep Packet Inspection (derin paket denetimi) teknolojisine sahip olmasının yanında IT ağ güvenliği görünürlüğünü artırır, nihayetinde riskleri azaltmaya ve endüstriyel ağları güvenlik tehditlerinden korumaya yardımcı olur. 

Deep Packet Inspection çok sayıda endüstriyel protokolü tanıyabilir, okuma erişimi, yazma erişimi gibi spesifik işlevlere izin verebilir veya bunları engelleyebilir. Tespit edilen protokol üzerinden endüstriyel IPS herhangi bir izinsiz protokol veya işlevin önüne geçebilir. Bu yolla endüstriyel ağınız üzerindeki veri trafiğinin güvenilir ve zararsız olduğuna daha çok güvenebilirsiniz. Ayrıca, Moxa’nın endüstriyel IPS çözümü işletim sistemleri, uygulama yazılımı ve PLC gibi endüstriyel donanımlar için açıkların sanal olarak yamalanmasına imkan tanır. OT ve IT teknolojilerinin etkili entegrasyonu sayesinde Moxa’nın endüstriyel IPS’i kritik sistemlerinizi en güncel siber güvenlik tehditlerine karşı korumaya alır.

Beyaz Listeleme Kontrolü Nasıl Çalışır?

Endüstriyel ağınızdaki aktivitenin izinli olduğundan emin olmak için Moxa’nın siber güvenlik çözümü, farklı seviyelerde kademeli erişim kontrolü tanımlamanıza olanak verir. Cihaz ve IP portları için bir beyaz liste tanımlayabilir, bunların tüm ağa veya ağın bir bölümüne erişimine izin verebilirsiniz. Buna ek olarak izinli protokol formatını tanımlayabilir, böylece izinsiz komutların endüstriyel IPS veya güvenlik duvarlarından geçişini engelleyebilirsiniz. Dahası, hangi kontrol komutlarının ağdan geçebileceğini tanımlayabilir, böylece yanlış kontrol komutu gönderilmesiyle ortaya çıkan insan hatalarını da azaltabilirsiniz. Beyaz listeleme kontrolü sayesinde OT trojanlarının DoS saldırılarına yakalanma ihtimalinizi de büyük ölçüde düşürmüş olursunuz. 

Moxa'nın Endüstriyel Siber Güvenlik Çözümleri

IEC-G102-BP Serisi

2-port Gigabit, Bypass Donanımlı Endüstriyel IPS Cihazı

IEF-G9010 Serisi

8 GbE Bakır + 2 GbE SFP Multiport Yeni Nesil Endüstriyel Firewall

Security Dashboard Console

OT Ağlarına Özel Tasarlanmış Endüstriyel Ağ Güvenliği Yönetim Yazılımı