9618b98e-0f72-4d39-be3f-c584415815eb

TEKNİK YAZI

En Güvenilir Seri Ethernet Dönüşümünün 3 Püf Noktası

Seriden Ethernete Güvenilir Haberleşmenin Önemi

Günümüzde rekabetin gittikçe kızıştığı küresel piyasada, doğru teknolojilere yatırım yapmak firmanızın önde kalması için her zamankinden daha önemli hale geldi. Seri cihaz sunucuları kullanıcıların eski tip RS-232/422/485 cihazlarını gelişime yatkın Ethernet ağlara doğrudan aktarımına izin verse de, bu bağlantının yüksek seviye güvenilirliğinin ve veri bütünlüğünün sağlanabilmesi, basit bir donanımdan fazlasını gerektirir.

Moxa, 20 yıldır dünyada eski tip seri saha cihazlarını Ethernet LAN/WAN’a bağlayan seri cihaz sunucuları üretimine liderlik ediyor. Güvenilir seri bağlantı partneriniz olarak Moxa, bağlantınızda yüksek güvenilirlik ihtiyacınızı çok iyi anlıyor, ve bunun için daha da gelişmiş çözümler sağlamaya devam ediyor. Bu çözümler sayesinde çabuk ve kolayca seri cihazları Ethernet ağlarına bağlamak, ve kurumsal veriyi otomasyona yönelik entegre etmek mümkün oluyor.

En Güvenilir Seri-Ethernet Dönüşümünün 3 Püf Noktası

Host Güvenilirliği Multi-Host Desteği ile Kesinti Süresini En Aza İndir

Multi-Host Desteği ile Kesinti Süresini En Aza İndir

 • Yedek host bağlantısına mı ihtiyacınız var?
  Yedek host, ana host çöktüğü takdirde ağınızın bağlı kalmasını sağlayacak. Ancak çoğu yedek host otomatik olarak bir ağa senkronize olup yönetmeyi başaramıyor.
 • Sağlıklı bir kontrol dağılımı için çoklu host bağlantısı mı gerekiyor?
  Ağınızda yedekleme ya da uzak sahaların yönetimi için iki (veya daha fazla) host var ise, bu durum aynı anda iki (veya daha fazla) komut göndermekle sonuçlanabilir. Ancak, seri saha cihazları aynı anda birden fazla komut işleyemez.

Ağ Güvenilirliği

Yedekli Ağlarla Güvenilirliği Artır

 • Tek bir LAN altyapısında ağ yedekliliğine mi ihtiyacınız var?
  Zorlu ortam koşullarında çalışan ağlar, duraksız faaliyet için geri kazanım süresini kısaltacak yedekliliğe ihtiyaç duyabilir.
 • Çift LAN bağlantısı için ağ yedekliliği ihtiyacınız var mı?
  Alternatif olarak, ağ yedeklemede çift LAN’a başvurabilirsiniz. Ancak ağ durumu tespiti aygıt yazılımına dayanan çoğu çözüm, tepki süresini uzatır ve ek programlama emeği ve zamanı alır.

Cihaz Güvenilirliği

Yerel Akıllı Cihazlar ile Veri Kaybını Engelle

 • Yedekli seri cihazlar mı gerekiyor?
  Bazen cihaz katmanının stabil çalışacağından emin olmak için yedek seri cihaz kurulması da gerekebilir. Ancak yeni eklenen bu cihazlarla sistem güvenilirliğini sağlayabilmek için, sistem mühendislerinin mevcut yazılım ayarlarını aynı anda ana ve yedek cihazlara aktaracak şekilde değiştirmesi gerekir.
 • Veri aşımından kaçınmak için bir yol mu arıyorsunuz?
  Yedek cihazlar dışında, doğru ve tam verinin aktarıldığından ve veri aşımının önlendiğinden de emin olmanız gerekir.
 

Fabrika Otomasyonu Uygulaması

Fabrika otomasyonunda güvenilirlik temel etkenlerden biridir. Herhangi bir kesinti üretim maliyetinde artışa neden olabilir. Bu nedenle ağ yedekliliği büyük önem taşır. Ayrıca, çoğu firma maliyet düşürmek amacıyla fabrikalarını farklı bölgelere kurduğundan, sisteme derhal müdahale ve kontrol edinimi için yerel kontrol merkezine ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyaçlarının yanı sıra uzak sahada veri depolama için veri aktarımı, dolayısıyla uzaktan kontrol desteğine de gerek vardır. Yukarıda detaylandırılan tüm bu zorluklardan kaçınmak, Moxa’nın NPort serisi seri cihaz sunucuları (serial device servers) ile sağlanabilir. GSL Mühendislik’in 2003 yılından bu yana aralıksız olarak tedarik ettiği NPort seri cihaz sunucuları, müşterilerimizin yüksek güvenilirlik sağlamalarında büyük bir role sahiptir. 

seri ethernet dönüşümü seri ethernet dönüşümü