9618b98e-0f72-4d39-be3f-c584415815eb

UYGULAMA ÖRNEĞİ

Çamaşır Makinesi Üretim Tesisinde AGV Haberleşmesi Projesi

AGV Projesi

Sektör: Fabrika Otomasyonu

Proje Adı: Çamaşır Makinesi Üretim Tesisinde AGV Haberleşmesi Projesi

Uygulama Tarihi: Aralık 2017

Uygulayan: iROB

Uygulama Hakkında

Günümüzde Türkiye’de de gittikçe artan sayıda modern fabrika, üretimde verimlilik ve güvenilirliği en üste çekmek için AS/RS ve AGV sistemleri kurma yoluna gidiyor. Bu tür bir sisteme geçtiğimiz yıl İstanbul’da bir çamaşır makinesi üretim tesisinde de ihtiyaç duyuldu. Bu üretim tesisinde AGV (Otomatik Yönlendirmeli Araçlar) sisteminin kurulum, test, kontrol ve otomasyonunu ise iROB üstlendi.

iROB’un devreye aldığı bu hareketli sistemin kesintisiz işleyebilmesi için, güvenilir bir kablosuz ağ kurulumuna ve AGV’ler üzerinde gerekli haberleşmeyi sağlayacak client (istemci) özelliğinde endüstriyel cihazlara ihtiyaç duyuluyordu. Bu tür bir kablosuz haberleşmenin kolay ve hızlı kurulabilmesi için ise ön hazırlık ve donanım testleri yapılması gerekiyordu.

GSL Çözümü

GSL, 2016 yılından bu yana iRob’un çözüm ortağı olarak Türkiye’de birçok üretim tesisinin hareketli sistemlerine kablosuz haberleşme donanımı tedarik etmeye devam ediyor.

Moxa’nın AWK serisi kablosuz AP/bridge/client’ları, kompakt boyutları, kesinti süresinin milisaniye düzeyinde kalması, kolay kurulum ve konfigürasyonu ile endüstriyel tasarımı nedeniyle tercih edildi. AWK serisinin 802.11n ve MIMO teknolojisini desteklemesi, buna ek olarak patentli Turbo Roaming teknolojisi sayesinde, AP’ler arası geçiş sırasında kesinti süresinin 150 ms‘nin altında kalmasını sağlıyor. Güç ve anten girişlerinde izolasyon koruması aşırı akıma karşı koruma sağlarken, endüstriyel kompakt tasarımı ortam koşullarına karşı dayanıklılığın yanı sıra kolay montaj imkanı da sunuyor. Moxa AWK serisinin dünya çapında devreye alınmış hareketli sistem uygulama örneklerini incelemek için tıklayın: Hareket Halinde Kalın: Moxa AWK A Serisi

 

mimo teknolojisi

MIMO Teknolojisi

Yeni nesil kablosuz ağ teknolojisi MIMO (Multi-Input, Multi-Output veya Çoklu Giriş, Çoklu Çıkış), aynı ağa birden fazla cihazınızı bağlamaya olanak tanır, kablosuz yönlendiricilerinizin birden fazla cihazla aynı anda iletişim kurmasını ve veri alışverişini sağlar.

Kablosuz haberleşme uygulamalarında IEEE 802.11n MIMO destekli Moxa AWK serisi istemcilerin kullanılması, çoklu yol sönümlenmesi gibi etkileri azaltırken, veri aktarım oranlarının 300 Mbps’a kadar çıkabilmesini sağlıyor.

AGV sistemlerinizde kablosuz ağ kurulumunda yetersiz kapsama alanı, yetersiz bant genişliği, sürekli kopan bağlantılar, karmaşık kurulum, hareketli donanımlara uyumsuzluk ve zorlu ortam koşulları gibi birçok sorunla karşılaşmak mümkündür. Bu sorunları aşmak için uzman önerilerini ise bu teknik yazımızda bulabilirsiniz:
AS/RS ve AGV Sistemlerinde Kablosuz Ağ Kurulumu İçin Uzman Önerileri

Kullanılan Ürün

Bu projede kullanılan ürün hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın:

agv,awk,awk-1131a,fabrika otomasyonu agv

Moxa AWK-1131A Serisi

Endüstriyel IEEE 802.11n wireless AP/client

Benzer bir projeniz mi var? Size yardımcı olalım: