9618b98e-0f72-4d39-be3f-c584415815eb

UYGULAMA ÖRNEĞİ

Bodrum Mandarin Oriental Otel - Sayaç Uzaktan İzleme Projesi

Sektör: Turizm

Proje adı: Otel ve Villaların Yangın, Su ve Elektrik Sayaçları Uzaktan İzleme Projesi

Uygulama Tarihi: Mayıs 2014

Uygulayan: Neocom, Aktif Mühendislik

Yeri: Bodrum, Muğla 

Uygulama Amacı

Uygulama, Bodrum Türkbükü’nde bulunan The Residances & Mandarin Oriental tesislerinin su ve elektrik sayaçları ile yangın sensörlerinin uzaktan izlemesinin sağlanmasını amaçlamıştır. Projenin Aktif Mühendislik tarafından yürütülmüş elektrik ve su sayacı okuma işleminde NPort 5130A’lar kullanılmıştır. Yangın panelleri ise, birbirinden uzak mesafelerde konumlanmış 10 istasyon içerisinde yer almaktadır. Bu istasyonlar arasında haberleşme fiber yoluyla gerçekleşirken, yangın panelleri arasında ise haberleşme RS-485 seri protokolü ile sağlanmaktadır. Dolayısıyla yangın panellerinin haberleşmesinde geniş çalışma sıcaklığı aralığına sahip Moxa TCF-142-S-SC-T seri-fiber dönüştürücüler kullanılarak zorlu sıcaklık koşullarında da haberleşmenin kesintisiz gerçekleşmesi garanti altına alınmıştır.

GSL Çözümü

GSL Mühendislik, uygulamada yangın panelleri arasındaki haberleşmenin sağlanması konusunda kurulum ve teknik destek hizmeti vermiştir. Buna ek olarak kurulumu Aktif Mühendislik tarafından gerçekleştirilen, su ve elektrik sayaçları arası haberleşmede kullanılan NPort 5130A ürünlerinin tedariğini üstlenmiştir.

Kullanılan Ürünler

Benzer bir projeniz mi var? Size yardımcı olalım:

Günlük faaliyetlerin merkezinde bulunan binalarda yaşayanların veya çalışanların sağlığı ve güvenliği için birçok sistem devreye alınıyor. Bu gibi sistemler, daha akıllı şehirlere ön ayak oluyor, IoT dönüşümünü hızlandırıyor. Peki, bir şehri akıllı yapan unsurlar neler? Bu yazımızda bu soruya cevap aradık:
2019’da Bir Akıllı Şehrin Anatomisi.