9618b98e-0f72-4d39-be3f-c584415815eb

UYGULAMA ÖRNEĞİ

Benzin İstasyonu Pompa Otomasyonu Uygulaması

Sektör: Ulaştırmapompa otomasyonu

Proje adı:  Benzin İstasyonu Pompa Otomasyonu

Uygulama Tarihi: 2013 –

Uygulayan:
 Turpak

Yeri: Türkiye Geneli

Uygulama Amacı

PumpOmat (Turpak Pompa Otomasyon Sistemi) de denilen uygulama, istasyonda pompadan yapılan satışların ve pompadan satış yapan saha personelinin tüm satışlarının takibini ve raporlamasını yapan sistemdir. İstasyondaki akaryakıt ve LPG pompalarına gerçekleşen tüm satışlar online olarak anında sisteme girer. Tüm işlemler elektronik olarak kayda geçer. Müşteri ve Taşıt Tanıma ünitelerine sahip tüm kullanıcılar, sistem tarafından tanınır. Kullanım limitlerini sistem yönetir. Müşteriye veya araca, doğru yakıt doğru miktarda verilir. Tek bir buton ile vardiya kapatılır. Pompa ve yazarkasa toplamları, tank envanterleri, pompacı hesapları, pompa-tank mutabakatları ve devir işlemleri saniyeler içinde sonuçlanır. Vardiya işlemlerine ayrılan süre en aza iner. 

Turpak’ın pompa otomasyon sistemi çözümünü tercih etmenin birçok nedeni olabilir: bu sistemle tüm pompaların birim fiyatları ve özel müşterilere uygulanmak istenen fiyat indirim programları, istasyondan veya merkezden yönetilir. Tüm değişiklikler geçmişe dönük raporlanabilir. Fiş, kupon, koçan v.b. ile uğraşmadan, cari müşteri yönetimi elektronik ortamda yapılır, müşteri araçlarının işlemleri detaylı olarak görülür. Tüm işlemler, saniyeler içinde sonuçlandırılır. Pompa otomasyonu sistemi, merkezi otomasyon sistemlerine entegre edilerek, petrol şirketi özel sadakat programları yönetilir. Puanlama, indirim, sadakat programlarını yapan harici sistemlere bilgi gönderir. Filo yönetimi amaçlı, uluslararası kart sistemlerine entegredir. Tüm satış işlemleri filtrelenebilecek şekilde raporlanır. Raporlar, hem hazır formatta genel raporlar, hem de özel formatta kullanıcıların tanımladığı raporlar olabilir.

pompa otomasyonu pompa otomasyonu

GSL Çözümü

GSL, tüm Türkiye genelinde sürdürülen bu kapsamlı akaryakıt pompa otomasyonu projesinde, seri port bağlantısına sahip pompa istasyonlarından bilgilerin HMI’a aktarılmasında kullanılan seri port çoklayıcı kartların tedariğini yapmaktadır. PCI Express ve ince kasa PC içeren uygulamalar ile universal PCI içeren uygulamalar için iki farklı seri port çoklayıcı kart kullanılmaktadır. Kartların her biri, 8 pompaya kadar seri port bağlantısı sağlayabilmektedir. 

Kullanılan Ürünler

Bu projede kullanılan ürünler hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın:

PCI Kart

Moxa CP-168U

8 port Universal PCI RS-232 port çoklayıcı kart

PCI Kart

Moxa CP-168EL-A

8 port PCI Express RS-232 port çoklayıcı kart

Benzer bir projeniz mi var? Size yardımcı olalım: