9618b98e-0f72-4d39-be3f-c584415815eb

UYGULAMA ÖRNEĞİ

Başkent EDAŞ 5. Faz SCADA Altyapı
Adaptasyon Projesi

Sektör: Enerji

Proje Adı: Başkent EDAŞ 5. Faz SCADA Altyapı Adaptasyon Projesi

Uygulama Tarihi: 2019

Uygulayan: Enertest Enerji Test Kontrol Muayene ve Gözetim Hizmetleri A.Ş. 

Uygulama Yeri: Başkent Elektrik Dağıtım Bölgesi

Uygulama Hakkında

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. (Başkent EDAŞ); Ankara, Zonguldak, Kastamonu, Kırıkkale, Karabük, Çankırı ve Bartın’ı kapsayan elektrik dağıtım şebekesinin inşa, bakım ve işletme faaliyetlerini sürdüren bir şirkettir. Bu illerde bulunan kök (hücre) iletim binalarında 34,5 kV’lık bir enerji hattı bulunur.

​Söz konusu enerji hattının SCADA panosunda bulunan bütün koruma röle ve ekipmanlarının, enerji üretim ve dağıtım tesislerine yönelik Ethernet tabanlı uluslararası haberleşme standardı IEC 61850-3‘e uyumlu olması beklenmektedir. Buna ek olarak koruma rölelerinde kapalı devre haberleşme altyapısı ile erişimin sağlanması amaçlanıyordu. Koruma rölelerinin fiber hat ile yedekli olarak, panoda bulunan RTU + Modem cihazlarının ise Ethernet üzerinden güvenilir bir şekilde haberleşmesi gerekiyordu.

GSL Çözümü

Kurumun kök iletim binalarında IEC 61850-3 uyumluluğunun yanı sıra yedekli ve güvenli haberleşmeyi önceliklendirmesi, GSL’nin KEMA, CE, FCC sertifikalı, IEC 61850-3 uyumlu, dünya çapında projelerle test edilmiş ve kanıtlanmış Kyland Ethernet switch’leri ile çözüm sunmasında büyük rol oynadı. Kaliteli endüstriyel Ethernet çözümleriyle öne çıkan Kyland, günümüze kadar enerjiden ulaştırmaya birçok endüstriyel sektörde dev projelere imza atmıştır.

Kyland’ın Ethernet çözümleri, GSL’nin deneyimli ekibi tarafından da çeşitli projelerde sahada bizzat test edilmiştir. Testler, sistem entegratörü Enertest ile birlikte de uygulama özelinde tekrarlanmış, ihtiyaç duyulacak topolojiye dair GSL ekibi tarafından da danışmanlık verilmiştir. GSL, donanım temininin yanı sıra kurulum ve konfigürasyon aşamalarında da aktif yer almış olup, gerekli durumlarda teknik destek sağlamaya devam etmektedir. 

Başkent EDAŞ 5. Faz Scada Altyapı Adaptasyon Projesi’ndeki koruma rölelerinin kapalı devre haberleşme altyapısı ile birbirine fiber hat ile yedekli (ring) olarak, panoda bulunan RTU ve Modem cihazlarının ise Ethernet üzerinden ağa bağlanması için Kyland’ın SICOM3000A-2M4T-SC05-L3-L3 switch modeli kullanılmıştır. 

Başkent Edaş 5. Faz scada altyapı adaptasyon projesi Başkent Edaş 5. Faz scada altyapı adaptasyon projesi

Kullanılan Ürün

Bu projede kullanılan ürün hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın:

Layer 2 Yönetilebilir, DIN-Ray Endüstriyel Ethernet Switch Kyland SICOM3000A

Kyland SICOM3000A

Layer 2 Yönetilebilir DIN-Ray Endüstriyel Ethernet Switch

Benzer bir projeniz mi var? Size yardımcı olalım: