9618b98e-0f72-4d39-be3f-c584415815eb

UYGULAMA ÖRNEĞİ

AYEDAŞ 3. Faz SCADA Altyapı Adaptasyon Projesi

Sektör: Enerji

Proje Adı: AYEDAŞ (Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım Şirketi) 3. Faz SCADA Altyapı Adaptasyon Projesi

Tarih: 2022

Uygulayan: Renpro Enerji

Uygulama Hakkında

AYEDAŞ’ın da aralarında bulunduğu elektrik dağıtım şirketlerinin enerji hatlarının SCADA panolarında bulunan bütün koruma röle ve ekipmanlarının, enerji üretim ve dağıtım tesislerine yönelik Ethernet tabanlı uluslararası haberleşme standardı IEC 61850-3‘e uyumlu olması istenir. AYEDAŞ’ın SCADA altyapı adaptasyonunda IEC 61850-3 standardı uyumluluğuna ek olarak koruma rölelerinde kapalı devre haberleşme altyapısı ile erişim sağlanması da amaçlanıyordu. Koruma rölelerinin fiber hat ile yedekli olarak, panoda bulunan RTU ve router cihazlarının ise Ethernet üzerinden güvenilir bir şekilde haberleşmesi isteniyordu.

Mevcut röleler arasında fiber optik haberleşme portu bulunan röleler de bulunuyordu. Bu nedenle fiber optik portlu bu röleler, switch ve RTU arasında IEC 61850’e uyumlu haberleşmenin sorunsuz biçimde gerçekleşebilmesi için halka topolojisinde fiber hatlarla istenen fiziksel yapıyı sağlamak gerekiyordu. 

AYEDAŞ SCADA Altyapı Adaptasyonu

GSL Çözümü

AYEDAŞ 3. Faz SCADA Altyapı Adaptasyon Projesi’nde koruma rölelerinin isterlere uygun olarak halka topolojisinde birbirine yedekli fiber hat ile bağlanması için GSL, Kyland’in endüstriyel ve yönetilebilir Ethernet anahtarları SICOM3009A modelinin kullanılmasını teklif etti. Panoda bulunan RTU ve röleleri ağa bağlayan bu Ethernet anahtarlarının SCADA’ya IEC-104 ve Modbus TCP protokolüyle iletilmesinde ise Robustel’in stabil 4G haberleşme sunan, protokol gateway özellikli router modeli R1510 önerildi. 

GSL, bu projede kaliteli IEC 61850-3 ve KEMA sertifikalı Kyland Ethernet switch ve stabil bağlantı sunan Robustel router temin etmiştir. Buna ek olarak kurulum ve konfigürasyonda teknik destek de sunmuştur. 

Kullanılan Ürünler

Bu projede kullanılan ürünler hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın:

Robustel R1510 4g router wifi

Robustel R1510

Endüstriyel 4G VPN Router, 2 Ethernet Port, DI, DO, WiFi

Kyland SICOM3009A Serisi

Kyland SICOM3009A Serisi

9 Port Layer 2 Managed DIN-Rail Yönetilebilir Switch

Benzer bir projeniz mi var? Size yardımcı olalım: