9618b98e-0f72-4d39-be3f-c584415815eb

Moxa Protokol Ağ Geçitlerinin Avantajları

Protokol Ağ Geçitlerinin Avantajları: Kullanıcıların Memnuniyetine Katkı Yapan, Çabuk Anlaşılan Kullanım

Kolay Konfigürasyon için Ödüllü, Kullanıcı Dostu Web Konsol ve Windows Utility

Daha yeni sistem yöneticileri Modbus’a veya çok fazla protokol bağlantı sorunlarına aşina olmayabilir. Moxa, protokol ağ geçitlerinin avantajları sayesinde bu bağlantılar kolay kurulur ve bağlantıların kullanılır olması için epey zaman harcamıştır.

Moxa’nın MGate protokol ağ geçitlerinin avantajları ile, tüm kurulum aşamalarına rehberlik eden kullanıcı dostu web konsol üzerinden yapılandırılabilir. Tek ihtiyacınız, Ethernet portu olan bir bilgisayar ve web tarayıcısıdır. Web konsol üzerinden konfigürasyonun kullanım kolaylığı, yakın zamanda yapılan bir Control Engineering anketinde kullanıcıların bunu en çok tercih ettikleri protokol dönüşüm çözümü olarak seçmelerine neden olmuştur. Control Engineering adlı platformda da bahsedildiği üzere, kurulum ve konfigürasyon söz konusu olduğunda, Ethernet port ve web tarayıcısı dışında bir şeye ihtiyaç duyulmaz. Konfigürasyonu çevrimdışı yapmak isteyenler için, ek maliyet gerektirmeyen bir Windows tabanlı araç da mevcuttur. Dolayısıyla MGate ağ geçidinin prestijli 2015 Engineer’s Choice Award ödülünü almış olmasına şaşırmamak lazım.

​Kolay Cihaz Kurulumları için 4 Adımlık Kurulum Rehberi

protokol ağ geçitlerinin avantajları

Görsel Bir Konfigürasyon Sihirbazıyla Web Tabanlı Yapılandırma

protokol ağ geçitlerinin avantajları protokol ağ geçitlerinin avantajları

Protokol Ağ Geçitlerinin Avantajları ile Mevcut Ağı Çok Daha Kolay Yönetme İmkanı

Modbus Yönlendirme Mekanizmalı Bölünmüş Seri Ağ

Genellikle, Modbus seriden modbus TCP’ye ağ geçitlerinin birden fazla portunu kullanırken, kullanıcıların tüm Modbus seri cihazların slave ID’lerini ayarlamaları gerekir. Bu, slave ID aralığı 1’den 254’e kadarken, bağlantının tek bir TCP ile kısıtlanmasından kaynaklanır. Öte yandan, saha cihazlarının gittikçe karmaşıklaşması nedeniyle, özellikle bir genişletme projesiyle karşı karşıyayken, bu durum kullanıcılar için kabus haline gelebilir. Moxa’nın MGate MB3000 Serisi ile her seri port, ona atanmış bir TCP port veya bir IP adres ile ayrılabilir, böylece slave ID çakışmalarını önleyecek bağımsız bir bağlantı oluşturulabilir. 

protokol ağ geçitlerinin avantajları protokol ağ geçitlerinin avantajları

Seri Port Yeniden Yönlendirme: Değişiklik Gerektirmeyen Sunucu Uygulaması

Ethernet tabanlı uzak erişim ve denetleme sistemlerini etkinleştirmek gittikçe yaygınlaşan bir trenddir, ancak bu geçiş döneminde yereldeki işletim hala önem taşır. Bu seri port yönlendirici fonksiyonu (serial redirector) ile, bir TCP ağı yerleştirilirken seri saha cihazlarına bağlı HMI ve benzeri yerel kontrol cihazları korunabilir. 

protokol ağ geçitlerinin avantajları protokol ağ geçitlerinin avantajları

Kolay Kablolama için Ethernet Port Zincirleme/Papatya Zinciri Bağlantısı

Sistemi işler hale getirmenin en büyük zorluklarından biri, sistem mimarisini basitleştirmektir. Zincirleme (cascade) özelliğiyle daha az anahtara ihtiyaç duyulurken, sistem kurulumunda daha az zaman ve emek harcanmasının yanı sıra, kablolama maliyetleri de düşürülür.

protokol ağ geçitlerinin avantajları protokol ağ geçitlerinin avantajları

Zaman ve Maliyetten Tasarruf Ettiren, Kolay Sorun Giderme

Protokol Analizörü

Bu protokol ağ geçidinin, ilettiği veriyi tanıyabilme özelliği, sorun gidermeyi diğer yöntemlere göre çok daha kolay hale getirir. Moxa’nın MGate ağ geçitleri, hem protokol bağlantısının durumunu tespit edebilmesi, hem de hata sayılarını kaydedip kullanıcıların ağ kesintilerinin temel nedenlerini bulmasına yardımcı olması için, yerleşik bir protokol analizörüne sahiptir. Bir bağlantı kesildiğinde, kesinti öncesinde ne olduğunu bilmeden kesintinin temel nedenini bulmak zor olabilir. Fakat artık, örneğin ağ geçidinin Modbus RTU slave’den neden yanıt almadığını öğrenmek istediğinizde, bu problem hakkında bir fikir sahibi olabilmek için protokol analizörünü kullanabilirsiniz.

protokol ağ geçitlerinin avantajları protokol ağ geçitlerinin avantajları

Trafik Denetimi

Birçok kullanıcı, haberleşme istisnalarını çözmede kullanabilecekleri kullanışlı bir aracın yokluğundan şikayet eder. İlgili cihazın hangisi olduğunu tespit etmek ve istisnanın nedenini öğrenmek için deneme yanılmaya başvurmaları gerekir. Moxa’nın MGate ürün grubu, hem web konsol hem de Windows utility üzerinde entegre bir trafik denetim aracı bulundurur. Böylece bağlantı sorunlarını derhal, bağlantı durumu ve adres çeviri hataları gibi maddeleri takip ederek, gidermenize yardımcı olur. 

protokol ağ geçitlerinin avantajları protokol ağ geçitlerinin avantajları
protokol ağ geçitlerinin avantajları protokol ağ geçitlerinin avantajları

Moxa protokol ağ geçitlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Modbus dönüşümü hakkında en sık sorulan sorular ve cevapları nelerdir? Öğrenmek için: “​Modbus Dönüşümü Hakkında Sıkça Sorulan Sorular​”