Endüstride 5G Uygulama Örnekleri

5G teknolojisi, kendisinden önce gelen GSM teknolojilerinden farklı olarak ilk kez tüketiciden ziyade endüstrinin ihtiyaçlarına yönelik geliştirildi. Endüstride 5G teknolojisiyle önü açılan uygulama örnekleri, 5G’nin üç temel avantajını kullanıyor: 

  1. Çok daha yüksek hız: 4G’de ulaşılabilen en yüksek hız teoride 300Mbps iken, 5G’de bu 30Gbps’ye erişiyor. 
  2. Çok daha düşük gecikme: 4G’nin 15-50 ms’lik gecikme değerleri, 5G’de 1-10 ms’ye düşüyor. 
  3. Çok daha yüksek kapasite: 4G’de mümkün olan kilometrekare başına 2000 cihaz bağlantısı, 5G’de 1 milyona çıkıyor. 
5G uygulama örnekleri
5g uygulama örnekleri,5G teknolojisi 5g uygulama örnekleri

Fabrikalardan insansız araçlara, iş güvenliğinden akıllı görüntü işlemeye çok çeşitli 5G uygulamaları, 5G’nin bu üç avantajından farklı derecelerde faydalanıyor. Türkiye’de de endüstride 5G uygulamalarının ilk örnekleri, Robustel‘in endüstriyel 5G router donanımları ve GSL’nin uzman mühendis ekibinin çalışmalarıyla devreye alındı. Endüstride 5G’nin ne gibi uygulamalarda avantaj sağlayabileceğini, Vodafone Business tarafından 5G altyapısı sağlanan teknoloji merkezi MEXT‘te deneyimleyebilirsiniz.

İşte Robustel 5G router donanımlarıyla çalışan, GSL desteğiyle devreye alınan 8 farklı 5G uygulama örneği:

5G Uygulama Örnekleri

Play Video about Spot Robot Uzaktan Kontrol Uygulaması

Spot Robot Uzaktan Kontrol Uygulaması

Karanlık fabrika koşullarında, insan erişiminin zor olduğu yerlerde, insan sağlığına zararlı ortamlarda, hatta arama kurtarmada kullanabilen Spot robotlar 5G sayesinde kablolu bağlantı hızında, insan reflekslerinde hareket edebiliyor. Endüstriyel tesislerin veya tehlikeli ortam koşullarına sahip alanların denetimi bu robotlarla uzaktan gerçekleştirilebiliyor. Spot robot basınç, akım, sıcaklık gibi analog ölçüm değerlerini okuyabiliyor, termal kameralarla endüstriyel tesislerde sıcak nokta veya tehlike tespiti, su ve buhar kaçak tespiti yapabiliyor. Lazer taramayla dijital ikiz oluşturmaya yardımcı olurken onarım ihtiyacını da tespit edebiliyor.  

Play Video about Uzaktan Robot Kolu Kontrolü Uygulaması

Uzaktan Robot Kolu Kontrolü Uygulaması

Başta sağlık olmak üzere birçok alanda çığır açabilecek uzaktan robot kolu kontrolü, 5G teknolojisinin başta düşük gecikme ve yüksek hız avantajlarından yararlanır. Uzaktan robot kolu kontrolü, sadece uzaktan ameliyatlarda değil, üretim tesislerinde insan sağlığını etkileyebilecek noktalarda ve savunma sektöründe de birçok uygulamaya önayak olma potansiyeline sahiptir. Mitsubishi tarafından gerçekleştirilen bu uygulamada Modbus protokolü üzerinden veri gönderimi yapılabilmesi kritik önem taşıyor. Bu açıdan Robustel R5020‘nin Modbus dahil birçok endüstriyel protokolü desteklemesi, uygulamaya büyük avantaj sağlıyor. 

Play Video about AMR ile Akıllı CNC Tezgah Uygulaması

AMR ile Akıllı CNC Tezgah Uygulaması

Günümüzde genel mobil şebekelerin çeşitli nedenlerle yetersiz kaldığı fabrika, tersane, maden  gibi alanlarda, bu tesislere özel bir “Private LTE/5G” altyapısı kurulması, bu tarz tesisler içerisindeki kritik haberleşmeye büyük avantaj sağlayabilir. Bu gibi tesislerde 5G kullanımının kritik olduğu uygulamaların başında ise AMR/AGV gelir. 2022 WIN Eurasia’da bir Private 5G altyapısı kurularak gerçekleştirilen 5G Arena’da sergilediğimiz demomuzda, Milvus AMR/AGV’ler ile Eriş Makina’nın akıllı CNC tezgah çözümü, 5G üzerinden haberleşiyor. Böylece Wi-Fi ve diğer teknolojilerde yaşanan kesinti sorunları ortadan kalkarak hat üzerindeki herhangi bir acil durum veya soruna müdahale de kolaylaşıyor. Ayrıca 5G’nin yüksek sayıda cihaz bağlanabilme avantajı sayesinde çok sayıda AMR/AGV ve üretim hattında kullanan cihaz 5G ağı üzerinden birbiriyle haberleşebiliyor. 

Play Video about AS/RS Otomatik Depolama Sistemi Uygulaması

AS/RS Otomatik Depolama Sistemi Uygulaması

AS/RS otomatik depolama sistemleri, depolama faaliyetlerinin tamamen bilgisayarlarla kontrol edildiği bir sistemdir. Bu sistemde yüklerin raflarda depolanması, düzenlenmesi, boşaltılması, hatta sipariş toplama gibi işlemler bilgisayarlar tarafından yönetilir. AS/RS otomatik depolama raf sistemlerinin temelini yüksek irtifa depo rafları oluşturur. Bu uygulamada Altınay’ın sunduğu AS/RS sisteminin 5G entegrasyonu sayesinde ERP sistemleri ile yüksek hızlı/anlık haberleşme sağlanıyor. Bunun yanı sıra sistemde 5G ile haberleşilmesi, belirli paketlerin ayrıştırılması için yüksek çözünürlüklü kamera kullanımına da olanak tanıyor. 

Play Video about Fabrikalarda Otomatik Güdümlü Araç (AGV) Uygulaması

Fabrikalarda Otomatik Güdümlü Araç (AGV) Uygulaması

Intralojistik süreçlerinin yer aldığı tüm endüstriyel tesisler; örneğin fabrikalar, depolar, hastaneler ve benzeri alanlarda, farklı birçok malzemenin taşıma işleri için otomatik güdümlü araçlar (AGV) kullanmak büyük avantaj sağlar. Yüksek manevra kabiliyetine sahip bu mobil robotlar, çift yönlü olmaları sayesinde dar alanlarda görev yapabilir ve istasyonlar optimum şekilde dizayn edilebilir. Bu uygulamada da Oppent tarafından geliştirilen EVOcart AGV’lerin palet taşıma görevi simüle ediliyor. 5G’nin sunduğu avantajlardan özellikle düşük gecikme süresi, AGV’lerin duraklama olmadan ve zaman kaybetmeden çalışabilmesini sağlıyor.

Play Video about Montaj Hattı Acil Durdurma Uygulaması

Montaj Hattı Acil Durdurma Uygulaması

Bir montaj hattı genelde manuel ve otomatik proseslerden oluşur. Bu nedenle, bazı montaj bölgelerindeki malzeme teslimatı ve malzeme alma sırasında yüksek güvenlik gereklilikleri oluşur. 5G’nin iş güvenliği optimizasyonunda avantaj sağlayabileceği önemli bir alan da bu montaj hatlarıdır. Siskon Otomasyon’un sunduğu bu çözümde 5G’nin sağladığı düşük gecikme süreleri, hareket sensörlerden alınan bilgilerin gecikmesiz gönderilmesini, herhangi bir tehlike anında montaj hattının anında durdurulabilmesini sağlıyor.  

Play Video about CNC Makine Uzaktan İzleme ve Analiz Sistemi

CNC Makine Uzaktan İzleme ve Analiz Sistemi

Endüstriyel tesislerde, karanlık veya dijital fabrikalarda CNC makineleri, sensörler ve her türlü IED’den alınan verinin uzaktan izlenerek analiz ve kontrol edilebilmesi gerekir. Bu nedenle bu verilerin buluta 5G üzerinden güvenli ve kayıpsız biçimde aktarılarak doğru yazılımlarla işlenebilmesi gerekir. Bu ihtiyaca yanıt veren Tezmaksan’ın CNC Makine Uzaktan İzleme ve Analiz Sistemi, 5G’nin düşük gecikme, yüksek hız ve yüksek bant genişliği avantajlarından faydalanır. Bu uygulamada kullanılan Robustel R5020 5G router, endüstriyel tasarımı ve stabil 5G bağlantıları sağlaması sayesinde güvenli ve kayıpsız veri aktarımını güvenceye almıştır. 

Play Video about İş Güvenliği ve Acil Durum Uygulaması

İş Güvenliği ve Acil Durum Uygulaması

Üretim tesislerinde acil durumlarda sistemin uyarı verebilmesi için görüntü işleme teknolojileri kullanılabilir. Burada 5G teknolojisinin sunduğu avantajlardan hem düşük gecikmeye, hem de geniş bant genişliğine ihtiyaç duyulur. MEXT’te tanıtılan bu uygulamada Robustel endüstriyel 5G router, stabil hücresel bağlantı ve Gigabit portlarıyla 5G’nin avantajlarından en iyi şekilde yararlanılmasını sağlıyor. Buna ek olarak 5G bu uygulamada robotlara bağlı sensörlerin haberleşmesinde de kullanılarak, üretim tesislerinde robot hücrelerinde oluşabilecek tehlikelere karşı düşük gecikme avantajı ile zamanında önlem alma olanağı sunuyor. 

Robustel 5G Çözümleri

R5020

Robustel R5020 Serisi

Endüstriyel 5G Router (Rel.15)

Robustel EG5120 Serisi Endüstriyel 5G Router

Robustel EG5120 Serisi

Endüstriyel 5G Router (Rel. 16) / Edge Computing Gateway

Endüstriyel IoT’de 5G’nin geleceğini Turkcell ile tartıştığımız, endüstride 5G uygulama örnekleri sunduğumuz webinarımızı izleyin:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

5G router ve uç cihazları buluta bağlamak, yapılandırmak, güncellemek ve yönetmek, ağ yönetim platformu RCMS ile çok kolay: 
“Robustel Cloud Manager Service (RCMS)”

5G ağları her dikey sektördeki tüketicileri etkilemeye devam eden dijital dönüşümün önemli bir parçası. Peki ya 5G’ye geçiş nasıl olmalı?
“Geleceğe Bir Bakış: Ağınızın 5G’ye Geçiş Planı”

5G bazı uygulamalar için uzun zamandır beklenen bir teknoloji. Otonom araçlar 5G’nin özelliklerinden nasıl faydalanıyor?
5G’ye Geçişin Öncüleri: Otonom Araçlar