9618b98e-0f72-4d39-be3f-c584415815eb

Endüstride 5G Uygulama Örnekleri

5G teknolojisi, kendisinden önce gelen GSM teknolojilerinden farklı olarak ilk kez tüketiciden ziyade endüstrinin ihtiyaçlarına yönelik geliştirildi. Endüstride 5G teknolojisiyle önü açılan uygulama örnekleri, 5G’nin üç temel avantajını kullanıyor: 

  1. Çok daha yüksek hız: 4G’de ulaşılabilen en yüksek hız teoride 300Mbps iken, 5G’de bu 30Gbps’ye erişiyor. 
  2. Çok daha düşük gecikme: 4G’nin 15-50 ms’lik gecikme değerleri, 5G’de 1-10 ms’ye düşüyor. 
  3. Çok daha yüksek kapasite: 4G’de mümkün olan kilometrekare başına 2000 cihaz bağlantısı, 5G’de 1 milyona çıkıyor. 
5G uygulama örnekleri
5g uygulama örnekleri,5G teknolojisi 5g uygulama örnekleri

Fabrikalardan insansız araçlara, iş güvenliğinden akıllı görüntü işlemeye çok çeşitli 5G uygulamaları, 5G’nin bu üç avantajından farklı derecelerde faydalanıyor. Türkiye’de de endüstride 5G uygulamalarının ilk örnekleri, Robustel‘in endüstriyel 5G router donanımları ve GSL’nin uzman mühendis ekibinin çalışmalarıyla devreye alındı. Endüstride 5G’nin ne gibi uygulamalarda avantaj sağlayabileceğini, Vodafone Business tarafından 5G altyapısı sağlanan teknoloji merkezi MEXT‘te deneyimleyebilirsiniz.

İşte Robustel 5G router donanımlarıyla çalışan, GSL desteğiyle devreye alınan 10 farklı 5G uygulama örneği:

5G Uygulama Örnekleri

Hakkındaki Videoyu Oynat endüstride 5G uygulama örnekleri 5g ile entegre üretim yönetim sistemi

5G ile Entegre Üretim Yönetim Sistemi

Promanage’in 5G ile entegre üretim yönetim sistemi sayesinde ortamda sistem için önemli olarak belirlenen parametreler anlık olarak algılanarak takip edilebiliyor. Örneğin nem ve sıcaklık gibi değerler sensörler ile ölçülerek takip ediliyor. Prodata online izleme platformu üzerinden kullanıcılara, fabrikalardaki veya endüstriyel tesislerdeki bu değerleri gerçek zamanlı olarak görüntüleme imkanı sunuluyor. Bu sayede bu değerlerde ani değişimler veya dalgalanmalar olduğunda sisteme uyarı verilebiliyor. Robustel 5G router, 5G’nin düşük gecikme süresi avantajını en iyi şekilde kullanarak çok daha anlık takip ve hızlı müdahale imkanı sunarken, teknolojinin yüksek kapasite özelliği sayesinde de büyük ölçekli tesislerdeki çok yüksek sayıda nodun aynı hassasiyette takibine de izin veriyor.

Hakkındaki Videoyu Oynat Ressam robot 5G uygulama örneği

Ressam Robot Uygulaması

Teknolojik gelişmeler endüstri sektörünü özellikle emek maliyetlerinin düşürülmesi noktasında etkilemiştir. Bu gelişmelerin bir sonucu olan çizim yapabilen robotlar, CNC tezgahlarında kullanılarak imalat sahalarındaki emek sermayesinin düşürülmesini sağlamaktadır. Bu uygulamalarda yüksek bant genişliği gerektiren bilgilerin kesintisiz ve hızlı şekilde ağ üzerinden iletilmesi gerekir. 5G teknolojisi endüstrideki bu gibi ihtiyaçların giderilmesine yönelik geliştirilmiştir. Mitsubishi Electric Türkiye’nin ressam robot uygulamasında, robota 5G üzerinden gerekli bilgilerin iletilmesi sonucu robotun istenilen çizimleri yapması sağlanmaktadır. Ressam robot uygulamasında; kesintisiz haberleşme sağlaması, yüksek hızlı veri iletim özelliği ve desteklediği yüksek bant genişliği nedeni ile Robustel EG5120 endüstriyel 5G router kullanılmıştır.

Hakkındaki Videoyu Oynat Spot Robot Uzaktan Kontrol Uygulaması

Spot Robot Uzaktan Kontrol Uygulaması

Karanlık fabrika koşullarında, insan erişiminin zor olduğu yerlerde, insan sağlığına zararlı ortamlarda, hatta arama kurtarmada kullanılabilen Spot robotlar 5G sayesinde kablolu bağlantı hızında, insan reflekslerinde hareket edebiliyor. Endüstriyel tesislerin veya tehlikeli ortam koşullarına sahip alanların denetimi bu robotlarla uzaktan gerçekleştirilebiliyor. Spot robot basınç, akım, sıcaklık gibi analog ölçüm değerlerini okuyabiliyor, termal kameralarla endüstriyel tesislerde sıcak nokta veya tehlike tespiti, su ve buhar kaçak tespiti yapabiliyor. Lazer taramayla dijital ikiz oluşturmaya yardımcı olurken onarım ihtiyacını da tespit edebiliyor.  

Hakkındaki Videoyu Oynat 5g uygulama örneği demosu-min

Endüstriyel IoT Uygulama Demosu

Endüstriyel tesislerde, sistem güvenliği ve sistem veriminin devamlılığı adına saha verilerinin anlık aktarımı ve kontrolü kritik öneme sahiptir. 5G’nin düşük gecikme, yüksek hız ve yüksek kapasite özellikleri ile yüksek hacimli saha verilerinin kesintisiz ve hızlı aktarımı sağlanıyor. WIN Eurasia 5G Arena’daki 5G endüstriyel IoT çözümü demomuzda 5G teknolojisinin bu avantajlarından yararlanılarak makine durumu, yağ sıcaklığı ve motor gerilimi verilerinin anlık olarak inSCADA platformuna iletimi gerçekleştirildi. Bu uygulamada Moxa MGate protokol gateway kullanılmasına karşın Robustel’in router donanımlarının yerleşik Modbus gateway özelliği de bulunuyor.

Hakkındaki Videoyu Oynat 5G uygulama örnekleri barmen robot

Barmen Robot Uygulaması

Uzaktan robot kontrolü uygulaması şimdiden endüstrinin birçok alanında kullanılmakta olan bir uygulamadır. 5G teknolojisinin yüksek hız, düşük gecikme ve yüksek bant genişliği dahil öne çıkan bu 3 önemli özelliği ile bu uygulamalarda hızlı şekilde robotlara istemde bulunularak, harekete geçmeleri sağlanmaktadır. Bu uygulamadan özellikle fabrika hatlarında büyük verim alınması öngörülmektedir. Fanuc Türkiye tarafından gerçekleştirilen barmen robot uygulamasında, bilgisayar üzerinden bilgilerin sisteme girilmesi ve bu bilgilerin ağ üzerinden robotlara iletilmesi sağlanmaktadır. Kesintisiz haberleşmeyi desteklemesi nedeniyle bu uygulamada Robustel R5020 5G router tercih edilmiştir. 

Hakkındaki Videoyu Oynat AMR ile Akıllı CNC Tezgah Uygulaması

AMR ile Akıllı CNC Tezgah Uygulaması

Genel mobil şebekelerin yetersiz kaldığı fabrika, tersane, maden  gibi alanlarda, bu tesislere özel bir “Private LTE/5G” altyapısı kurulması, bu tarz tesisler içerisindeki kritik haberleşmeye avantaj sağlayabilir. Bu tesislerde 5G kullanımının kritik olduğu uygulamaların başında AMR/AGV gelir. 2022 WIN Eurasia’da Private 5G altyapısı kurularak gerçekleştirilen 5G Arena’da sergilediğimiz demomuzda, Milvus AMR/AGV’ler ile Eriş Makina’nın akıllı CNC tezgah çözümü, 5G üzerinden haberleşiyor. Böylece yaşanan kesinti sorunları ortadan kalkarak hat üzerindeki acil bir durum veya soruna müdahale kolaylaşıyor. Ayrıca 5G’nin yüksek sayıda cihaz bağlanabilme avantajı sayesinde çok sayıda AMR/AGV ve üretim hattında kullanan cihaz 5G ağı üzerinden birbiriyle haberleşebiliyor. 

Hakkındaki Videoyu Oynat Fabrikalarda Otomatik Güdümlü Araç (AGV) Uygulaması

Fabrikalarda Otomatik Güdümlü Araç (AGV) Uygulaması

Intralojistik süreçlerinin yer aldığı tüm endüstriyel tesisler; örneğin fabrikalar, depolar, hastaneler ve benzeri alanlarda, farklı birçok malzemenin taşıma işleri için otomatik güdümlü araçlar (AGV) kullanmak büyük avantaj sağlar. Yüksek manevra kabiliyetine sahip bu mobil robotlar, çift yönlü olmaları sayesinde dar alanlarda görev yapabilir ve istasyonlar optimum şekilde dizayn edilebilir. Bu uygulamada da Oppent tarafından geliştirilen EVOcart AGV’lerin palet taşıma görevi simüle ediliyor. Operasyonda herhangi bir gecikme yaşanmasının istenmediği bu gibi tesislerde, 5G’nin sunduğu avantajlardan özellikle düşük gecikme süresi, AGV’lerin duraklama olmadan ve zaman kaybetmeden çalışabilmesini sağlıyor.

Hakkındaki Videoyu Oynat Uzaktan Robot Kolu Kontrolü Uygulaması

Uzaktan Robot Kolu Kontrolü Uygulaması

Başta sağlık olmak üzere birçok alanda çığır açabilecek uzaktan robot kolu kontrolü, 5G teknolojisinin başta düşük gecikme ve yüksek hız avantajlarından yararlanır. Uzaktan robot kolu kontrolü, sadece uzaktan ameliyatlarda değil, üretim tesislerinde insan sağlığını etkileyebilecek noktalarda ve savunma sektöründe de birçok uygulamaya önayak olma potansiyeline sahiptir. Mitsubishi tarafından gerçekleştirilen bu uygulamada Modbus protokolü üzerinden veri gönderimi yapılabilmesi kritik önem taşıyor. Bu açıdan Robustel R5020‘nin Modbus dahil birçok endüstriyel protokolü desteklemesi, uygulamaya büyük avantaj sağlıyor. 

Hakkındaki Videoyu Oynat CNC Makine Uzaktan İzleme ve Analiz Sistemi

CNC Makine Uzaktan İzleme ve Analiz Sistemi

Endüstriyel tesislerde, karanlık veya dijital fabrikalarda CNC makineleri, sensörler ve her türlü IED’den alınan verinin uzaktan izlenerek analiz ve kontrol edilebilmesi gerekir. Bu nedenle bu verilerin buluta 5G üzerinden güvenli ve kayıpsız biçimde aktarılarak doğru yazılımlarla işlenebilmesi gerekir. Bu ihtiyaca yanıt veren Tezmaksan’ın CNC Makine Uzaktan İzleme ve Analiz Sistemi, 5G’nin düşük gecikme, yüksek hız ve yüksek bant genişliği avantajlarından faydalanır. Bu uygulamada kullanılan Robustel R5020 5G router, endüstriyel tasarımı ve stabil 5G bağlantıları sağlaması sayesinde güvenli ve kayıpsız veri aktarımını güvenceye almıştır. 

Hakkındaki Videoyu Oynat İş Güvenliği ve Acil Durum Uygulaması

İş Güvenliği ve Acil Durum Uygulaması

5G teknolojisi, üretim tesislerinde acil durumlarda sistemin uyarı verebilmesi için görüntü işleme teknolojileri ile birlikte kullanılarak, iş güvenliğini ve verimliliği artırmanın önemli bir yoludur. 5G teknolojisi, robot hücrelerinde bulunan sensörlerden gelen verileri anlık olarak görüntü işleme sistemlerine aktarabilir. Bu veriler, robotların hareketlerini kontrol etmek, olası tehlikeleri tespit etmek ve müdahale etmek için kullanılabilir. 5G teknolojisi, robot hücreleri arasında yüksek hızlı iletişim sağlayarak, üretim hatlarının verimliliğini artırabilir. Bu teknoloji, üretim tesislerinde meydana gelen iş kazalarının ve yaralanmalarının önlenmesine yardımcı olarak, işletmelerin maliyetlerini düşürebilir ve üretkenliğini artırabilir.

Hakkındaki Videoyu Oynat AS RS 5G Uygulama Örnekleri kapak

AS/RS Otomatik Depolama Sistemi Uygulaması

AS/RS otomatik depolama sistemleri, depolama faaliyetlerinin tamamen bilgisayarlarla kontrol edildiği bir sistemdir. Bu sistemde yüklerin raflarda depolanması, düzenlenmesi, boşaltılması, hatta sipariş toplama gibi işlemler bilgisayarlar tarafından yönetilir. AS/RS otomatik depolama raf sistemlerinin temelini yüksek irtifa depo rafları oluşturur. Bu uygulamada Altınay’ın sunduğu AS/RS sisteminin 5G entegrasyonu sayesinde ERP sistemleri ile yüksek hızlı/anlık haberleşme sağlanıyor. Bunun yanı sıra sistemde 5G ile haberleşilmesi, belirli paketlerin ayrıştırılması için yüksek çözünürlüklü kamera kullanımına da olanak tanıyor. Böylece örneğin siparişler veya talepler çok daha hızlı biçimde işleme alınabiliyor. 

Hakkındaki Videoyu Oynat 5G Uygulama Örnekleri Montaj Hattı Webp

Montaj Hattı Acil Durdurma Uygulaması

Bir montaj hattı genelde manuel ve otomatik proseslerden oluşur. Bu nedenle, bazı montaj bölgelerindeki malzeme teslimatı ve malzeme alma sırasında yüksek güvenlik gereklilikleri oluşur. 5G’nin iş güvenliği optimizasyonunda avantaj sağlayabileceği önemli bir alan da bu montaj hatlarıdır. Siskon Otomasyon, 5G teknolojisini kullanarak montaj hatlarında iş güvenliğini optimize etme çözümü sunmaktadır. Bu çözümde, 5G’nin sağladığı düşük gecikme süreleri sayesinde hareket sensörlerden alınan bilgiler gecikmesiz gönderilmekte ve herhangi bir tehlike anında montaj hattı anında durdurulabilmektedir. Bu çözüm sayesinde, montaj hatlarında çalışan işçilerin iş güvenliği artmakta ve iş kazaları engellenmektedir.

Robustel 5G Çözümleri

R5020 5G Modem Router

R5020 Serisi

Yüksek Hızlı Akıllı 5G Router,
4 Ethernet, 1 RS-232/RS-485, DI, DO

R5020 5G Router

R5020 Lite Serisi

Kompakt 5G Router, 2 Ethernet Port,
1 RS232/RS485 Port, Wi-Fi

Robustel R5010 5G Router Modem

R5010 Serisi

Yüksek Hızlı 5G Router Modem,
1 Ethernet, 1 USB port,

Robustel EG5120 Serisi Endüstriyel 5G Router

EG5120 Serisi

Edge Computing Gateway, 2 Ethernet,
2 RS-232, 2 RS-485 Port, 2 DI, 2 DO

Bunlar da İlginizi Çekebilir

WEBİNAR

Endüstriyel IoT’de 5G’nin geleceğini Turkcell ile tartıştığımız, endüstride 5G uygulama örnekleri sunduğumuz webinarımızı izleyin:

Türkiye’de Endüstriyel Nesnelerin İnternetinde 5G’nin Geleceği

TEKNİK YAZI

5G ağları her dikey sektördeki tüketicileri etkilemeye devam eden dijital dönüşümün önemli bir parçası. Peki ya 5G’ye geçiş nasıl olmalı?

“Geleceğe Bir Bakış: Ağınızın 5G’ye Geçiş Planı”

BLOG

5G bazı uygulamalar için uzun zamandır beklenen bir teknoloji. Otonom araçlar 5G’nin özelliklerinden nasıl faydalanıyor?

5G’ye Geçişin Öncüleri: Otonom Araçlar