Çok Sayıda Cihazı Kaldırabilecek 10 Kat Daha Hızlı Ağ Geçitleri

Ağ Geçitleri

Yüksek port yoğunluğuna sahip Modbus ağ geçitleri, tek bir Modbus ağına aynı anda 240’a kadar cihaz bağlayabilir. Buna rağmen, tüm cihaz verisinin belirli bir zaman aralığında alındığından da emin olmak gerekir. Tek bir ağ geçidine bağlı çok sayıda cihaz bulunduğundan, ağ yedekliliği sağlamak da son derece önemlidir. Çok sayıda cihaz kurulumu söz konusu olduğunda, Moxa MGate MB3660-8/16 serisinin bazı çekici özellikleri öne çıkmaktadır:

  • Aktif sorgulama (active polling) ile 10 kat daha hızlı performans
  • Yedeklilik için çift ağ ara yüzü ve çift güç girişi

Modbus Dönüşümü Hakkındaki Soruların Cevapları İçin Tıklayın:

Aktif Sorgulama (Active Polling) ile 10 Kat Daha Hızlı Performans

Çoklu cihaz veri okumasında çoklu Modbus TCP eş zamanlı bağlantı ilk akla gelen seçenek olabilir. Bunun için 16 portlu Modbus ağ geçidi için 16 Modbus TCP bağlantısı gerekir. Bu ise SCADA kaynağının ve ağın bant genişliğinin sarfiyatına neden olur. Moxa MGate MB3660-8/16 serisi ise, çoklu cihazları idare edebilmek için daha akıllı bir yol sunar. Cihaz, tüm bilgiyi aktif olarak toplayan ön kontrolör görevi görür. Bu yenilikçi teknoloji sayesinde yüzlerce Modbus cihazının ağ geçidi ayarlarında yapılandırması için uzun zaman harcamak gerekmez. Cihaz yavaş seri cihaz yanıtını beklemeden, SCADA istemine anında ön-okuma verisiyle cevap verebilir. MGate MB3660-8/16 kullanarak, alışılmış çevrimsel sıralı sorgulama mekanizmasına kıyasla 10 kat daha hızlı performans alınabilir.

ağ geçitleri

Yedeklilik için Çift Ağ Ara Yüzü ve Çift Güç Girişi

Ağ yedekliliği, herhangi bir beklenmedik veri kaybı finansal kayıp, uygunluk sıkıntısı ve rekabet edebilirliğe zarar anlamına gelebileceğinden, günümüzde endüstriyel otomasyon sistemleri için elzemdir. Moxa’nın MGate MB3660-8/16 gateway serisi, donanımsal yedeklilik için  çift ağ ara yüzü özelliğine sahiptir. Bu özellik, ana IP koptuğunda ağ geçitlerinin anında yedek IP adresine geçmesini sağlar. Bu kullanışlı özellikten SCADA ayarlarını değiştirmek gerekmeden yararlanılabileceğinden, operatörler için son derece avantajlıdır. İki fiziki ağ, PLC’leri ağ geçitlerine bağlar, ve bunlardan birinde kesinti yaşanırsa SCADA sistemi hala yedek ağ bağlantısı üzerinden ağ geçidiyle haberleşmeye devam eder. MGate MB3660-8/16 gateway serisi, yedek güç kaynağı bağlamak için çift güç girişine de sahiptir; bu özellik, sahada tamamen güç kesintisi yaşanmasını önler. Ağ ve güç yedekliliği, sistemdeki cihazların gerçek zamanlı durum güncellemesini gerektiren veri merkezi enerji denetimi, petrol & doğal gaz ortam denetimi gibi durum denetimi uygulamaları için özellikle önemlidir. 

modbus

Öne Çıkan Ürün

ağ geçitleri,mgate,gateway,modbus,modbus converter ağ geçitleri

Çok Portlu Modbus TCP Gateway

  • 8 veya 16 port Modbus seriden Modbus TCP’ye ağ geçidi
  • Aynı IP veya çift IP adresli 2 Ethernet port
  • Aktif sorgulama özelliği için agent mode desteği

Projeniz mi var? Size yardımcı olalım: