GSL, Çatı Üzeri Güneş Panellerinin İzlenmesinde İdeal bir UMTS/GSM Çözümü Sunuyor

En temiz enerji kaynaklarından biri olan güneş enerjisi kullanımı, gün geçtikçe yaygınlaşmaya devam ediyor. Artık birçok ülkede evlerin çatılarında konuşlandırılmış panelleri görmek mümkün. Bu evlerde güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren, ihtiyaç duyulan elektriğin sağlandığı lokal sistemler mevcut. Bu sistemler, üretilen fazla enerjinin ana nakil hatlarına aktarımını bile mümkün kılıyor.

Santrallerinin kurulumunda ve yönetiminde sisteme şehir çapında baktığımızda, farklı bölgelerdeki binlerce güneş panelinin tek bir noktadan kontrol edilmesi, en kritik konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Şehir çevrelerine yayılmış bu ölçekteki sistemlerin haberleşmesi için bir kablolu haberleşme altyapısı kurulması hem zaman kaybına neden olur, hem de masraflıdır. Bu noktada hücresel haberleşme altyapısının kullanıldığı kablosuz sistemler, kolay kurulum ve kullanımı ile pratik ve ekonomik çözümler sağlar.

Inhand Networks, elektrik dağıtımı ve güç sistemlerinin haberleşme altyapıları konusunda uzun yılların tecrübesine ve köklü altyapı teknolojilerine sahiptir. Çeşitli ölçeklerdeki dağınık güneş enerjisi sistemlerinin hücresel ağlar üzerinden merkez kontrol birimleriyle haberleşebilmesi için Inhand Networks, maksimum performans ve minimum maliyet sağlayan ideal çözümler sunmaktadır.    

Farklı lokasyonlardaki binaların çatılarına yerleştirilmiş güneş panelleri aracılığıyla elde edilen enerji, bir çevirici (inverter) ile elektrik enerjisine çevrilerek özel piller ile depolanmaktadır. Kullanılmayan fazla enerji standart elektrik enerjisine çevrilir ve ana enerji nakil hattına aktarılır. Üretilen, kullanılan veya aktarılan miktar verileri lokal olarak ölçülerek lokal veritabanlarında tutulur. Örneğin yukarıda gösterilen projede ölçüm cihazları ve data log, çevirici ile seri RS-485 bağlantısı üzerinden haberleşmektedir. Ayrıca panellerin sıcaklık durumu parametrelerinin ölçülendirilip izlenmesi için gerekli sensörlerin RS-485 üzerinden sisteme bağlanmasında kullanılan, birçok seri RS-485 arayüzüne sahip platform bulunmaktadır. Veri tabanında tutulan bilgiler doğrultusunda gerekli istatistikler oluşturulur ve günlük olarak bilgi merkezine aktarılır. InRouter 700 serisi ile tüm bu bilgilerin mevcut UMTS ağı üzerinden kontrol ve izleme merkezine zahmetsizce aktarılması mümkündür. Yüksek hızlı UMTS ağı üzerinden haberleşme yapıldığından, merkezle lokal sistemler arasında mesafe veya altyapı problemi olmaz. Merkez üzerinden ilgili lokal sisteme erişim için, mevcut UMTS operatöründen temin edilen static public IP destekli SIM kart kullanımı yeterlidir.

InRouter 700 serisi IPSec Tunnel destekleyen modeller de içermektedir. Her veri log üzerinden farklı verilerin okunabilmesi için IR700, merkez ile lokal sistem arasında IPSec tünel kurulmasına olanak sağlar. Böylelikle panellerin durumları, ayda ne kadar enerji ürettikleri gibi bilgiler güvenli iletim ile aktarılır. Tüm işlemler, web arayüzü üzerinden kolaylıkla yapılabilir.InRouter 700, özellikleri ve sağladığı fonksiyonlar ile dağınık güneş panellerinin haberleşmesi için ideal bir çözüm sunar. Bu cihaz aşağıdaki özelliklere sahiptir:

  • Zorlu açık hava şartlarına dayanıklılık,
  • -25 ve 75°C sıcaklık aralığında ve %95 nem ortamına kadar çalışma,
  • Güç dağıtım sistemleri için özellikle gerekli olan yüksek seviye EMI koruması,
  • 12-48V DC besleme aralığı,
  • Uzun yıllar boyunca optimum performans ( 30 yıldan fazla),
  • Kompakt tasarımı, DIN-ray uyumu ile cabin içerisinde kolay monte imkanı,
  • Link Detection ve self-recovery ile minimum iletim kesinti,
  • Düşük enerji tüketimi, (Maksimum/Çalışma < 3,6 W, bekleme durumunda <1,14 W)
  • Yüksek güvenlikli çift yönlü VPN tunnel  (IPSec/PPTP/L2TP/GRE/SSL VPN) desteği,
  • China State Grid, ABB, Siemens, Schneider Electrik gibi dünya devleri tarafından yıllardır kullanılmanın gerektirdiği yüksek kalite standartlarında üretim

GSL, InHand Networks çözümlerini de müşterileriyle buluşturuyor. Detaylı bilgi için Ankara veya İstanbul şubelerimizle irtibata geçebilirsiniz.


Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.