Endüstriyel Otomasyon 2021’i Nasıl Geçirdi? 2022’ye Hazır Mıyız?

2021 yılı, endüstriyel otomasyon ve haberleşme sektörü için oldukça umut vaat eden bir yıl olarak başladı. 2020 yılında yaşanan kapanmaların kalkması, piyasalardaki belirsizliklerin bir nebze azalması ve tedarik zincirlerinin üzerindeki baskının 2020’ye göre hafiflemesi, 2021 yılına dair beklentileri artırdı. Ertelenen projeler tekrar gündeme alındı, talepte büyük artış yaşandı. 

Beklenmedik Bir Gelişme: Çip Krizi

Tüm olumlu gelişmelere karşın 2021’in ikinci yarısı tüm dünyada çip krizinde derinleşmeyi, bunun sonucunda da teslimat sürelerinde kayda değer uzamaları beraberinde getirdi. Pandeminin kısa vadede sona erebilecek bir durum olmadığının anlaşılması ve yeni varyantların baş göstermesiyle piyasalarda belirsizlik algısı da yine arttı. Küresel iniş çıkışlara ek olarak Türkiye’de döviz kurunda yaşanan sert çıkışlar, hammadde ve yarı mamullerden navluna birçok süreci dövize endeksli olan endüstriyel otomasyon ve haberleşme sektörünü de, özellikle 2021’in ikinci yarısında, oldukça olumsuz etkiledi. 

Endüstriyel Otomasyonda 2022 Öngörüleri

2021, bu sektörde ekonomik duruşu sağlam, tedarik zincirlerini her daim optimize eden ve gerektiğinde vites değiştirebilecek veya direksiyonu farklı istikamete kırabilecek distribütörlere ne kadar ihtiyaç duyulduğunun vurgulandığı bir yıl oldu. Öyle ki, 2021’in ikinci yarısında baş gösteren zorlukların 2022’de de devam edeceğini rahatlıkla öngörebiliyoruz. Dünya genelinde enflasyonda artma eğilimi, navlun fiyatlarında artışlar ve çip krizinin neden olduğu belirsizlikler, ithal edilen malzemelerin maliyetlerinde, kurdan bağımsız olarak kayda değer bir artışa neden oldu bile.

​Bu artışa ek olarak TL’nin 1 yılda %60’a yakın değer kaybetmesi (*Yazar bunları kaleme alırken dolar/TL 16,5 seviyelerindeydi), birçok koldan dışarı bağımlı olan endüstriyel otomasyon ve haberleşme sektöründe faaliyet gösteren Türk firmaları için büyük bir sınav olacak.  Tedarikçilerin hizmetlerini sürdürülebilir şekilde devam ettirebilmesi için finansal durumlarının son derece sağlam olması gerekiyor. Öte yandan mevcut durum, girdi tedarik süreçlerini iyi ayarlayabilen üreticiler için büyük bir ihracat fırsatı da sunabilir.​
 

Bu Gelişmelerle Kim Baş Edebilecek?

İşin kötü yanı, çip krizinin daha ne kadar devam edeceğine dair sağlıklı bir tahmin yapılamıyor. Bu da, elektronik donanımlarda uzun tedarik sürelerinin devam edeceği, sistem entegrasyonlarında önceki dönemlere kıyasla daha hantal bir süreç yaşanabileceği ve elektronik donanımlarda fiyat artışlarının da küresel olarak devam edebileceği anlamına geliyor.

Tüm bunlardan yola çıkarak, 2022’de endüstriyel otomasyon donanımlarında stoklu hizmet veren ve teslimat sürelerini minimumda tutmayı başaran tedarikçilerin başarılı olacağını söyleyebiliriz. Bu bağlamda değişimlere kolay adapte olabilecek dinamik bir kadro da sektör firmaları için önemli olacak. Hükümetin 2022’de altyapı yatırımlarına artış sözü vermesi ise sektöre umut vadeden bir başka unsur oldu. Ancak bu yatırımların nasıl finanse edileceğinde, takdir edersiniz ki, büyük belirsizlikler söz konusu. 

GSL 2022'ye Hazır

GSL Mühendislik olarak her zaman sektörün ihtiyaçlarını gözlemlemeye, iş modelimizi gerektiğinde bu ihtiyaçlara göre revize etmeye dikkat ettik. Bu anlamda da 2022’ye stok seviyemizde ciddi bir artışla ve teslimat konularında üreticiyle son derece yakın temasta giriyor olacağız. Genişleterek güçlendirdiğimiz mühendis kadromuzla da, mevcut tüm belirsizliklere karşın müşterilerimize en kaliteli hizmeti verme gayesiyle yeni yıla merhaba diyor olacağız.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.